Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Kamiński: Rosyjscy szpiedzy planowali dywersję na polskiej kolei [aktualizacja]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
16-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Kamiński: Rosyjscy szpiedzy planowali dywersję na polskiej kolei [aktualizacja]
Fot. SOK (zdjęcie ilustracyjne)
Rosyjscy szpiedzy mieli na kamerach rejestrować obraz z transportów wojsk na ważnych liniach kolejowych, głównie na południowym-wschodzie Polski. Dzięki temu mieli pozyskiwać informacje o transportach wojsk i rodzaju broni, który dociera na Ukrainę. Planowali też akty dywersji.

[aktualizacja]

Podczas konferencji prasowej minister MSW Mariusz Kamiński poinformował, że łącznie w sprawie szpiegostwa zatrzymano w Polsce 9 osób zza wschodniej granicy. Sześć z nich jest tymczasowo aresztowana, prokuratura postawiła im zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji. Wobec pozostałych trzech osób trwają czynności prokuratorskie.

Minister Mariusz Kamiński powiedział, że osoby te zajmowały się monitoringiem tras kolejowych, rozpoznaniem transportów, dokumentacja przewożonego na nich uzbrojenia, przekazywanego na rzecz Ukrainy.

– Stwierdzono też przygotowanie do akcji dywersyjnych – dodał Kamiński. ABW zabezpieczyła kamery, sprzęt elektroniczny i nadajniki gps, które przeznaczone były do oznaczania sprzętu wojskowego i śledzenia trasy jego przebiegu.

Grupa otrzymywała stałe wpłaty finansowe za swoją działalność, zlecano jej także działania propagandowe mające na celu destabilizację państwa i wzrost nastrojów antyukraińskich oraz działania informacyjne przeciwko sojusznikom w NATO. – Podległe mi służby cały czas prowadzą intensywne czynności związane ze sprawą – dodał Kamiński.

Minister przeprosił za ascetyczną formę oświadczenia. – Sami państwo rozumiecie, że trwają działania prokuratorskie – powiedział na temat informacji, które jako pierwsze podał RMF FM.

– Bardzo gorące podziękowania kieruję do funkcjonariuszy, którzy zajęli się sprawą. Doprowadziliśmy do neutralizacji zagrożenia. Służby działają i robią to sprawnie. Polska pozostanie państwem bezpiecznym – powiedział na koniec.

Rosyjscy szpiedzy filmują kolej

O tym, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób w związku ze sprawą, poinformowało RMF FM. Działania rosyjskich agentów polegały na rozmieszczaniu kamer w pobliżu lotniska Jesionka w Rzeszowie, które jest kluczowe dla transportów na Ukrainę.

Monitoringiem miały być objęte także linie kolejowe w pobliżu Rzeszowa. Ale kamery były też w innych punktach kraju, a obraz transmitowany był na bieżąco do sieci. Sześć zatrzymanych osób pochodzi zza wschodniej granicy.

W sprawie sytuacji MSW organizuje konferencję prasową, na której odniesie się do informacji upublicznionych przez stację RMF FM. 
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5