Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Resort infrastruktury: Uproszczanie i obniżanie opłat rezerwacyjnych przez PLK jest zasadne

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
13-05-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Resort infrastruktury: Uproszczanie i obniżanie opłat rezerwacyjnych przez PLK jest zasadne
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Bydgoski poseł Paweł Olszewski zapytał Ministerstwo Infrastruktury o pakiet działań, które pomogą przetrwać branży kolejowej w dobie pandemii. Odpowiedź ministerstwa dotyczy w głównej mierze opłat rezerwacyjnych stosowanych przez PLK.

Poseł Olszewski zwrócił uwagę na konieczność wdrożenia pełnego pakietu działań, które pomogą przetrwać branży kolejowej trudny czas. Rząd zajął się odpowiednimi zapisami pomocowymi w trybie ustawy, która obecnie jest procedowana. Również Forum Kolejowe Railway Business Forum zwróciło się do marszałka senatu Tomasza Grodzkiego z apelem o przyspieszenie procedowania nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Resort infrastruktury skupił się w odpowiedzi na interpelację Pawła Olszewskiego, na tym co udało się zrobić „ad hoc”.

– Obowiązujące przepisy umożliwiają rezygnację z pobierania przez zarządcę opłaty rezerwacyjnej (od aplikanta lub od przewoźnika) w przypadku niewykorzystania przydzielonej zdolności przepustowej. Aktualnie największy zarządca infrastruktury kolejowej jakim jest spółka PKP PLK SA, zawiesił pobór opłat rezerwacyjnych – napisał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Minister uzasadnia istnienie opłat rezerwacyjnych, ponieważ w opinii rządu zapobiegają one nadmiernemu rezerwowaniu przepustowości i jej niewykorzystywaniu, a w konsekwencji poważnym zakłóceniom ruchu. – Nie mniej zasadnym wydaje się systemowe uproszczanie i obniżanie opłat rezerwacyjnych, szczególnie w przypadku rezygnacji tras ujętych w rocznym rozkładzie jazdy. W związku z powyższym Ministerstwo Infrastruktury rozważa zmianę rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie zasad udostępniania infrastruktury kolejowej, które szczegółowo reguluje kwestię opłat rezerwacyjnych – wyjaśniał przedstawiciel resortu.

W odpowiedzi na interpelacje znalazła się też informacja o tym, że rząd analizuje możliwość wykorzystania środków z tzw. Funduszu Autobusowego w celu wsparcia kolei, „przy czym pojawiają się wątpliwości czy takie wykorzystanie przedmiotowego Funduszu jest zgodne z duchem ustawy autobusowej”. Zapytaliśmy ministerstwo w jakim zakresie wsparcie byłoby możliwe i które podmioty branży kolejowej mogłyby stać się beneficjentami przesunięcia pieniędzy.

O pakiecie innych ułatwień dla klientów Grupy PKP piszemy szerzej tutaj.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5