Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Sieć TEN-T: Rozwój kolei dla celów cywilnych i wojskowych

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
15-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Sieć TEN-T: Rozwój kolei dla celów cywilnych i wojskowych
fot. Ralf Lotys, lic. CC BY 2.5
W kontekście aktualnej sytuacji politycznej w Europie coraz bardziej istotna staje się kwestia budowy międzynarodowych korytarzy kolejowych. Służą one bowiem nie tylko celom cywilnym, ale i wojskowym. Tylko kolej jest bowiem w stanie zabezpieczyć potrzeby wojska.

– Sieci TEN-T będą oczywiście osią kolejnego programu kolejowego, który, mam nadzieję, niebawem trafi do konsultacji społecznych – powiedział podczas konferencji TEN-T Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Podkreślał, że ważną częścią działań będą prace na pograniczu polsko-czeskim i polsko-słowackim. – Szykujemy się też do działań, które usprawnią ruch towarowy w węzłach w okolicach dużych miast – zapowiedział.

Wspólnie z ukraińskimi partnerami rząd chce konstruować też międzynarodowe ciągi, które mają pomóc w ułatwieniu ruchu pomiędzy krajami. – Temu służyć ma m.in. modernizacja trasy z Rzeszowa do Medyki – podkreślał wiceminister. Wskazywał też na duże znaczenie Linii Hutniczej Szerokotorowej, dzięki której zdaniem przedstawiciela rządu możliwe jest sprawne przesyłanie nie tylko towarów w ramach wymiany handlowej, ale i sprzętu wojskowego czy pomocy humanitarnej dla Ukraińców.

Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, przypomniał, że jego spółka jest zobowiązana do osiągnięcia docelowych parametrów na niemal 5 tys. km sieci kolejowej. Mowa tu o odcinkach wchodzących w skład sieci bazowej TEN-T. Wraz z zakończeniem realizacji aktualnego Krajowego Programu Kolejowego gotowa będzie mniej więcej połowa spośród tych tras. Największe braki dotyczą systemu sygnalizacji ETCS. Niemal całkowicie wypełniony został zaś parametr elektryfikacji magistral.

Dużym wyzwaniem dla zarządcy infrastruktury jest m.in. późniejsze niż spodziewane udostępnienie środków unijnych. Skutkuje to m.in. brakiem przetargów dla wykonawców, co sprawia, że ci ograniczają swój potencjał roboczy. – Tymczasem my chcielibyśmy, by potencjał rynku jeszcze wzrósł – podkreślał Bresch.

– Transport ma ogromne znaczenie we wszelkich aspektach obronności – podkreślał gen. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Przypomniał, że w okresie zimnej wojny obie strony poważnie podchodziły do kwestii zapewnienia niezbędnej infrastruktury. Później jednak szereg spraw został pod tym kątem zaniedbany. – Dopiero pewne zdarzenia ze współczesności począwszy od aneksji Krymu po pełnoskalową wojnę na Ukrainie sprawiły, że w strukturach NATO nie ma wątpliwości, w którą stronę należy zmierzać – ocenił.

Przekonywał on, że po kilkunastu latach zastoju w zakresie przygotowania do transportu wojsk stoimy w sytuacji, w której wciąż pozostaje bardzo wiele do zrobienia. – Tymczasem przemieszczanie się wojsk to bardzo ważna sprawa. Ideą NATO jest wzajemna obrona państw, co oznacza, że konieczna jest możliwość przemieszczania się – podkreślił. Dodał, że unijne korytarze międzynarodowe mają w tym kontekście również wymiar militarny.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5