Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Przewoźnicy cargo oczekują preferencyjnych cen energii. Branży grozi zapaść

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
21-10-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Przewoźnicy cargo oczekują preferencyjnych cen energii. Branży grozi zapaść
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Cztery kolejowe organizacje: ZNPK, RBF, Prokolej i IGTL, zwróciły się do rządu o objęcie przewoźników towarowych możliwością skorzystania z niższych cen energii elektrycznej, na zasadach podobnych do pasażerskich przewoźników regionalnych. W przeciwnym razie kolei towarowej grozi zapaść.

Organizacje branżowe reprezentujące rynek kolejowych przewozów towarowych wyrażają duży niepokój w związku z procedowanym projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej. Część operatorów będzie mogła korzystać z tańszego prądu (m.in. regionalni operatorzy pasażerscy), podczas gdy inni będą musieli ponosić koszty o wiele wyższe i w żaden sposób niezrekompensowane.

– Apelujemy o dostrzeżenie, że branża kolejowych przewozów towarowych stanowi naturalny krwiobieg całej gospodarki. Tym samym ewentualny dalszy wzrost cen frachtu kolejowego kluczowych surowców – w tym m.in. węgla, paliw, kruszyw dla budownictwa czy zboża – spowoduje dalszą presję inflacyjną m.in. w obszarze energii elektrycznej – czytamy w piśmie, które do rządu i ministerstw skierowały organizacje.

– Nasze zdumienie budzi włączenie do systemu preferencyjnych cen szeregu kategorii podmiotów życia gospodarczego i społecznego, które w określonych środowiskach pełnią istotne role, to jednak są to role o bez porównania mniejszym wpływie na gospodarkę i w szczególności na dalszą presję inflacyjną przy jednoczesnym pominięciu branży, która stanowi krytyczny element łańcucha wartości produkcji i dystrybucji, m.in. energii elektrycznej – oświadczają.

ZNPK, RBF, Prokolej i IGTL przywołują również szerszy kontekst: kolej towarowa ponosi bardzo wysokie koszty dostępu do infrastruktury kolejowej (zarządca infrastruktury PKP PLK właśnie zaproponował rynkowi podwyżkę), średnia prędkość jest niska, a efekt lat zaniedbań m.in. w tym zakresie – przy jednoczesnej preferencji dla transportu drogowego – skutkuje systematycznym spadkiem udziału kolei w przewożonej masie towarów.

Zdaniem organizacji obecna regulacja, która nie uwzględnia kolei, przyczyni się do dalszego odpływu ładunków z kolei na drogi (w najlepszym wypadku doprowadzi do zastępowania lokomotyw elektrycznych starymi lokomotywami spalinowymi o wysokiej emisji CO2), co w efekcie spowoduje sumaryczny efekt wzrostu emisji CO2 przez sektor transportu.

– W związku z powyższym apelujemy o jednoznaczne uwzględnienie branży kolejowych przewoźników towarowych jako uprawnionej do skorzystania z preferencyjnych cen energii poprzez jednoznaczne wymienienie tej branży w art. 2 pkt. 2 lit. d przedmiotowego projektu ustawy – czytamy.

Pod pismem podpisali się: Wojciech Jurkiewicz, prezes Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Adrian Furgalski, prezes Railway Business Forum, Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej i Marita Szustak, prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5