Partnerzy serwisu:
Pasażer

PR rozpoczynają współpracę z PKS-ami. Celem wspólny bilet

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PR rozpoczynają współpracę z PKS-ami. Celem wspólny bilet
Fot. Dariusz Żaruk, Przewozy Regionalne
Spółka Przewozy Regionalne decyduje się na współpracę z siedmioma Przedsiębiorstwami Komunikacji Samochodowej, zarządzanymi przez Skarb Państwa. Wspólne działania, zapoczątkowane listem intencyjnym, mają przynieść pasażerom w przyszłości integrację taryfową. Na razie rozpocznie się od wspólnej platformy biletowej, w której pojawi się możliwość zakupu łączonych odcinków. Przy okazji Przewozy Regionalne pochwaliły się wynikami finansowymi za 2016 rok.

Przewozy Regionalne, regionalny przewoźnik kolejowy w kraju, po raz pierwszy w swojej historii odnotował zysk na poziomie około 50 mln zł we wszystkich obszarach działalności. Około 50-milionowy zysk pozytywnie wpłynął na wiarygodność finansową spółki, dzięki czemu mogła ona pozyskać zewnętrzne środki finansowe na realizację planowanych inwestycji. Kolejne etapy rozwoju spółki to zakup i modernizacja pociągów oraz stworzenie wspólnie z przewoźnikami autobusowymi zintegrowanej oferty dla pasażerów.

Czas na rozwijanie spółki

– Restrukturyzacja spółki przynosi efekty i nasi partnerzy to widzą. Sukces ten nie byłby jednak możliwy bez wsparcia naszych właścicieli, głównie Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Ministerstwa Rozwoju. Nowoczesny tabor jest bardzo ważny, ale aby jeszcze lepiej realizować misję, do której nasza spółka została powołana, i odpowiadać na potrzeby polskiego społeczeństwa, chcemy iść o krok dalej. Wspólnie z przewoźnikami autobusowymi chcielibyśmy zaoferować mieszkańcom Polski zintegrowaną usługę transportową. W zsynchronizowanych ze sobą kursach pociągów i autobusów oraz we wspólnych biletach dostrzegam ogromny potencjał. Taki model działania transportu z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach Europy – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Przewozów Regionalnych.

Więcej korzyści dla pasażerów

Również współpraca z PKS-ami, których właścicielem jest Skarb Państwa, była jednym z tematów konferencji prasowej Przewozów Regionalnych. – Wyrażam wielką radość, bo to jest pierwszy krok na drodze do wspólnego biletu kolejowo-autobusowego, a być może także w znacznej części z zaangażowaniem przewoźników miejskich, po to, żeby w centrum usług był pasażer – ocenia Maciej Małecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Jak wskazuje, nawiązanie współpracy to zalążek wielu korzyści dla pasażerów. – Każdy z nas podróżując komunikacją publiczną, będzie miał komfort, że w jednym miejscu kupujemy bilet na dany odcinek i to my decydujemy, jakim środkiem komunikacji poruszamy się i jak docieramy do naszego miejsca docelowego, a już rolą przewoźników jest dokonanie wzajemnych rozliczeń – mówi Małecki.

Jak to będzie w praktyce?

Podpisany dziś list intencyjny to pierwszy etap współpracy Przewozów Regionalnych i siedmiu przewoźników autobusowych działających w różnych regionach kraju. Partnerami przedsięwzięcia zostały spółki przewozowe podlegające (od stycznia 2017 r.) Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa, czyli: PKS Częstochowa, PKS w Lublińcu, PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim, PKS w Gnieźnie, PKS w Ostrowie Wielkopolskim, PKS „Polonus” w Warszawie i Polbus-PKS we Wrocławiu.

Początkowo współpraca Przewozów Regionalnych z PKS-ami będzie realizowana m.in. w obszarach: koordynacji oferty przewozowej i zintegrowania informacji o rozkładach jazdy na wybranych trasach. Kolejnymi etapami będą sprzedaż biletów z wykorzystaniem jednej platformy sprzedażowej oraz stworzenie zintegrowanej oferty taryfowej. Ściślejsza współpraca będzie dotyczyć także organizowania komunikacji zastępczej, np. w związku z tymczasowym zamknięciem linii kolejowych na czas remontów.

Misja społeczna


– ARP, jako współwłaściciel Przewozów Regionalnych, ma trzy powody do zadowolenia. Po raz pierwszy w swej historii spółka zanotowała zyski, które wyniosły ponad 50 mln zł. Po drugie, spółka zorganizowała finansowanie zakupu i generalnego remontu taboru. To jest o tyle przełomowe, że to jest jedno z pierwszych finansowań w tej spółce od dawna. Trzeci powód, to kolejne inicjatywy rozwojowe i biznesowe, jak to spotkanie z PKS-ami – podkreśla Marcin Chudziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak dodaje, podpisanie listu intencyjnego nosi znamiona funkcji misji społecznej. – Przywraca to dostęp do komunikacji publicznej w małych ojczyznach. Coś, co wydaje się oczywiste i proste, przez wiele lat było niemożliwe do zrobienia. Okazuje się, da się to zrobić – podkreśla.

Przyniesie to rozwój także PKS-om

Na uroczystości obecny był także wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit. – To bardzo ważne wydarzenie, bo wcielamy w życie hasło, które dla nas jest misją, a to hasło to "Łączymy Polskę". Ten bardzo konkretny przykład, który ułatwi Polakom podróżowanie, uprości wszelkie procedury, ale też da dobry impuls rozwojowy dla firm – ocenia Szmit.

– Dworce autobusowe, zróżnicowany, dopasowany do regionalnych potrzeb tabor autobusowy, profesjonalne zaplecze techniczne z mobilnymi specjalistycznymi serwisami oraz zintegrowani wokół celów firmy merytorycznie przygotowani specjaliści to kapitał, dzięki któremu sieć połączeń komunikacyjnych integrująca różne rodzaje komunikacji jest sprawnie obsługiwana w systemie online. Dla ostrowieckiego PKS Pasażer jest zawsze w centrum uwagi, dlatego wzmocnienie współpracy z Przewozami Regionalnymi poprzez dookreślenie obszarów i form otwiera nowe możliwości zwiększające z punktu widzenia Pasażera atrakcyjność rynkową wspólnej oferty – mówi Stanisław Wodyński, Prezes Zarządu PKS w Ostrowcu Św.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5