Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pomorskie rozpisuje przetarg na przewozy i w trybie pilnym tnie połączenia

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-04-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pomorskie rozpisuje przetarg na przewozy i w trybie pilnym tnie połączenia
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.plPomorskie rozpisuje przetarg na przewozy. Będą spore cięcia połączeń
Województwo pomorskie rozpisało przetarg na świadczenie usług pasażerskiego transportu kolejowego. Podobnie jak wcześniejsze i ten jest jednoroczny i podzielony na zadania aglomeracyjne i regionalne. Niestety z wstępnego projektu rozkładu jazdy wynika, że cięcia rozkładu jazdy będą nieuniknione.

Zamówienie pomorskiego zostało podzielone na dwie części. Można w nim składać oferty na zadanie aglomeracyjne i regionalne.

W ramach pierwszego zadania (aglomeracyjne) do obsługi oddane będą trasy związane z działaniem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, czyli Gdańsk – Port Lotniczy – Gdańsk Osowa/ Gdynia, Kościerzyna/ Kartuzy – Port Lotniczy – Gdańsk oraz Kościerzyna – Gdynia, a także linia „starej” SKM z Wejherowa przez Gdynię Główną do Gdańska Śródmieście.

W pakiecie regionalnym umieszczono linie:

  • Gdynia – Słupsk/ Ustka (odcinek Słupsk – Ustka jedynie w sezonie),
  • Malbork – Kwidzyn – granica województwa – Grudziądz,
  • Gdynia – Tczew – Smętowo Gr. – granica województwa – Laskowice Pom./ Bydgoszcz Gł.,
  • Gdynia – Malbork – Elbląg/ Olsztyn.
Oferenci mogą starać się o wykonywanie jednego lub dwóch zadań. W praktyce niemal pewne jest, że grupę zadań aglomeracyjnych obsłuży, podobnie jak obecnie, PKP SKM Trójmiasto. W ramach zadania drugiego do obsługi oddane będą linie, na potrzeby których województwo może oddelegować swój własny tabor (spalinowe zespoły trakcyjne i zmodernizowane ezt serii EN57) oraz linia Słupsk – Gdynia, gdzie obecnie zadania swoimi pociągami wykonuje SKM-ka. W teorii, jeśli dla tej ostatniej trasy Przewozy Regionalne zdołałyby zgromadzić tabor, mogłyby także złożyć ofertę. Na razie wiadomo, że ten przewoźnik bezprzetargowo otrzyma do obsługi linie Słupsk – Szczecinek, Gdynia – Hel oraz niezelektryfikowane linie, które kończą lub zaczynają bieg w Chojnicach.

Cięcia na PKM. I to od maja

W rozkładzie 2015/2016, budżet na transport kolejowy na linie objęte przetargiem wynosił 107 mln zł, w rozkładzie jazdy 2016/2017 suma ta będzie wynosić 88 mln zł. O wyglądzie samego rozkładu jazdy mówi nam to jeszcze niewiele, ponieważ mniejsza kwota spowodowana jest w dużej mierze planowanym od grudnia powierzeniem linii z Gdyni na Hel w ręce Przewozów Regionalnych, bez przetargu, na co pieniądze znajdą się w ramach innej umowy (więcej piszemy o tym TUTAJ). Niepokoi natomiast opisana częstotliwość wykonywania kursów zarówno w ramach zadań aglomeracyjnych, jak i regionalnych.

Najbardziej widoczne cięcia obejmą najnowsze pomorskie kolejowe dziecko – otwartą z pompą we wrześniu 2015 roku Pomorską Kolej Metropolitalną. Nawet o około 25 proc. spadnie liczba pociągów pomiędzy lotniskiem a Gdańskiem Wrzeszczem, o 1/3 zmniejszy się liczba kursów na trasie Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa, połowy pociągów ubędzie między Gdynią Główną a Gdańskiem Wrzeszczem.

Cięcia dotkną głównie kursy pozaszczytowe, ale w skali PKM będą to zmiany olbrzymie. W praktyce sprowadzi się to do utraty konkurencyjności i tak niedoskonałej oferty między lotniskiem a centrum Gdańska, połączenie Gdyni z Gdańskiem Wrzeszczem przez Osowę przestanie mieć natomiast rację bytu, ponieważ cały ten odcinek łatwiejszy do pokonania będzie i autobusem i SKM (z przesiadką we Wrzeszczu). Zmian należy się spodziewać także w rozkładzie jazdy pociągów do Kartuz i Kościerzyny. Obecnie mówi się w tym wypadku o likwidacji kursów wczesnoporannych i późnowieczornych.

– Niestety, z pociągów PKM korzysta znacznie mniej pasażerów niż przewidywaliśmy, dlatego konieczne są zmiany. Nie stać nas na finansowanie kursowania pustych składów – powiedział trójmiejskiej Gazecie Wyborczej Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego.

Sprawa dla budżetu województwa jest tak poważna, że cięcia kursów odbywających się po infrastrukturze PKM będą miały miejsce już w maju. Wstępnie mówi się o likwidacji 16 par pociągów w dobie, głównie między Gdynią a Gdańskiem Wrzeszczem, a także do Kartuz i Kościerzyny.

Ograniczenia rozkładu jazdy na razie nie będzie na „starej” linii SKM pomiędzy Gdańskiem Śródmieściem a Wejherowem. Tam zaplanowany rozkład jazdy nie odbiega szczególnie od obecnie realizowanego, choć od grudnia cięcia także mogą dotknąć kursów nocnych i pozaszczytowych.

Budżet nie wytrzymuje PKM

Problemem oczywiście są pieniądze. Duża dopłata do funkcjonowania PKM w rozkładzie jazdy 2015/2016, wynosząca aż 40 mln zł, będzie w skali roku zbyt niska, aby zbilansować koszty przewoźnika, którym jest na PKM trójmiejska SKM-ka. Problem jest głównie w liczbie pasażerów, która okazała się za mała. Widać to zwłaszcza w pociągach łączących Gdynię Główną z Gdańskiem Wrzeszczem na odcinku do Osowy, ale także w większości autobusów szynowych na odcinku z Wrzeszcza w kierunku Portu Lotniczego.

Na niskie zainteresowanie PKM-ką wpływa bardzo wiele czynników i obecnie trafnym wydaje się stwierdzenie, że sam projekt poległ na etapie logistyki. System taryfowy zniechęca bowiem do przesiadki z autobusu i tramwaju do pociągu, brakuje zdecydowanie pociągów do Gdańska Głównego, często z przyczyn technicznych (awaria infrastruktury lub taboru), odwoływane są też pociągi. Na niektórych stacjach wciąż brakuje nawet biletomatów, przez co sprzedaż musi odbywać się u konduktora.

Cięcia także na regionalnych

Mniej pociągów od grudnia zaplanowano także w pakiecie regionalnym. M.in. pomiędzy Gdynią a Słupskiem, zamiast obecnie kursujących 12 par pociągów, zaplanowano ich 10. Oznacza to prawdopodobnie likwidację połączeń wczesnoporannych i późnowieczornych. Podobne ograniczenia mogą dotknąć także linii z Trójmiasta w kierunkach wschodnim i południowym.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

ETCS na linii PKM z dopuszczeniem do eksploatacji

Infrastruktura

ETCS na linii PKM z dopuszczeniem do eksploatacji

Michał Szymajda 11 stycznia 2023

PKM: Po pandemii pasażerowie wrócili do naszych pociągów

Pasażer

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

ETCS na linii PKM z dopuszczeniem do eksploatacji

Infrastruktura

ETCS na linii PKM z dopuszczeniem do eksploatacji

Michał Szymajda 11 stycznia 2023

PKM: Po pandemii pasażerowie wrócili do naszych pociągów

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5