Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pociągi Gliwice – Knurów – Rybnik mogą ruszyć już w czerwcu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
12-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pociągi Gliwice – Knurów – Rybnik mogą ruszyć już w czerwcu
fot. Koleje Śląskie
Czy za ok. dwa miesiące uruchomione zostaną codzienne połączenia kolejowe do Knurowa? Koleje Śląskie analizują możliwość wprowadzenia ich do rozkładu jazdy przy okazji najbliższej tzw. korekty. Kolejnym możliwym terminem jest grudzień tego roku.

W marcu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poinformowała o zamiarze zaangażowania się finansowo w przywrócenie rozkładowego ruchu codziennych pociągów na trasie z Gliwic przez Knurów do Rybnika. Po przeszło dwóch dekadach połączenia pasażerskie o charakterze nie tylko weekendowym ponownie obsługiwałyby linię nr 149. Aktualnie kursuje tamtędy tylko jedna para weekendowych pociągów przyspieszonych KŚ z Gliwic do Wisły.

Koleje Śląskie pracują nad rozkładem jazdy

Plany uruchomienia codziennych kursów, które połączyłyby Gliwice z Rybnikiem, potwierdzają teraz Koleje Śląskie. – Połączenie jest brane pod uwagę przy konstrukcji rocznego rozkładu jazdy 2024/2025 – mówi Maciej Pezdek z Biura Prasowego KŚ. Rozkład ten ma wejść w życie w połowie grudnia. Knurów odzyskałby wówczas codzienne połączenia kolejowe z dwoma najbliższymi dużymi ośrodkami miejskimi.

– Pracujemy też nad wcześniejszym uruchomieniem dodatkowych połączeń na linii S75 i S76 na odcinku z Gliwic do Rybnika – zaznacza nasz rozmówca. – Istnieje szansa na ich uruchomienie już od 9 czerwca – dodaje. Na razie spółka nie informuje natomiast, ile par kursów zaproponuje pasażerom na swojej nowej trasie.

Póki co cztery pociągi w... tygodniu

Do tej pory knurowianie mogli wsiąść do pociągu na swojej stacji kolejowej wyłącznie w soboty i niedziele, i to jedynie raz dziennie w kierunku Rybnika i Wisły oraz raz w stronę Gliwic. Mimo to kolej cieszy się tam pewną popularnością. – Od 10 grudnia 2023 r. do końca lutego 2024 r. w dni wolne od pracy z naszej oferty w Knurowie skorzystało ponad 200 osób – wylicza przedstawiciel wojewódzkiego przewoźnika. Przekłada się to na ok. 10 pasażerów każdego dnia realizacji kursów.

Regularny ruch pasażerski na linii nr 149 Zabrze-Makoszowy – Leszczyny został zawieszony w 2000 r. W 2005 i 2006 r. trasą przejechały pociągi specjalne, rok później została ona wykorzystana w związku z prowadzonymi objazdami. Weekendowa para kursów przyspieszonych KŚ funkcjonuje zaś od 2018 r.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5