Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

PLK zaktualizowała plan przetargów. Jakie są przesunięcia?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
08-03-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PKP Polskie Linie Kolejowe odpowiedziały na list Railway Business Forum i Izby Gospodarczej Transportu Lądowego w sprawie braku przetargów na realizację inwestycji w ostatnich miesiącach. Zaktualizowano plan przetargów, który jest teraz dużo bardziej szczegółowy.

Od początku tego roku PKP PLK nie ogłosiła żadnego dużego przetargu. Branża budowlana jest tym bardzo zaniepokojona. – Lata 2021/22 to okres wielkich inwestycji kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe złożyły deklarację, że do końca 2021 roku ogłoszą postępowania przetargowe na roboty budowlane na łączną kwotę ponad 17 mld zł (…). Niestety wygląda na to, że zapowiedzi te nie są spełniane i odnotowaliśmy znaczne opóźnienie w ogłaszaniu i rozstrzyganiu przetargów przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Środowisko kolejowe, a w szczególności firmy realizujące front robót inwestycyjnych, aby się właściwie przygotować, muszą znać z wyprzedzeniem harmonogram inwestycji, jakie są planowane – podkreślały wspólnie RBF i IGTL w liście do zarządu PKP PLK. Ta sytuacja powoduje, że producenci są zmuszeni do zwalniania pracowników.

W odpowiedzi na wystąpienie organizacji branżowych PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały zaktualizowany wykaz postępowań na roboty budowlane planowanych do wszczęcia w 2021 roku. Jest on bardziej szczegółowy, w stosunku do tego z listopada 2020 r. – przedstawia zadania w podziale na poszczególne kwartały wraz ze wskazaniem orientacyjnej wartości. Dodatkowo został opublikowany analogiczny wykaz, obejmujący swym zakresem przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej oraz dokumentacji przedprojektowej.

Jakie zmiany w harmonogramie postępowań?

Analizując obie listy – listopadową i aktualną – widzimy, że do końca marca mają zostać ogłoszone trzy duże przetargi (o wartości powyżej 80 mln zł) – na rewitalizację tunelu w km 118,700 linii nr 274 na szlaku Wojanów – Janowice, roboty na linii nr 171 na odcinku podg. Dorota – Sosnowiec Dańdówka oraz na prace budowlane na odcinku Padew – Mielec linii nr 25. Dwa pierwsze miały być ogłoszone jeszcze w ubiegłym roku; trzeciego postępowania nie było w planie z listopada.

W drugim kwartale dużych przetargów ma być sześć: na prace liniowe na odcinkach Zbąszynek – Czerwieńsk, Marcinkowice – Nowy Sącz i Chabówka – Rabka Zaryte (te dwa pierwotnie miały zostać ogłoszone dopiero w II półroczu), modernizację stacji Zawiercie w zakresie przebudowy urządzeń srk, stacji Ostróda oraz przebudowę mostu kolejowo-drogowego w Grudziądzu. Z przetargów pierwotnie planowanych na pierwsze półrocze brakuje m.in. odcinka Podbory Skawińskie – Oświęcim, robót budowlanych w branży sterowania ruchem kolejowym na linii 31 odcinek Siemianówka – Hajnówka, robót na linii 281 stacja Zduny oraz odcinek Krotoszyn – Jarocin.

Na kolejne kwartały przesunięto m.in. przebudowę toru nr 1 na odcinku Ścinawka Średnia – Kłodzko Główne oraz rewitalizację toru nr 2 na stacji Kłodzko Główne; zmniejszono planowany zakres prac na przejściu Medyka – Mościska czy na linii 96 Tarnów – Muszyna. Zmiany w harmonogramie są zatem duże.

Na trzeci kwartał planowane są trzy duże przetargi na przebudowę odcinków Kościerzyna – Somonino oraz Somonino – Kartuzy, kolejowej obwodnicy Poznania oraz stacji Słupsk. Najwięcej – aż 10 przetargów planowanych jest na ostatni kwartał tego roku. 

Poniżej 4 mld zł w trwających przetargach

Odpowiedź zarządu dla organizacji branżowych nie przedstawia przyczyn zastoju w przetargach. Zapewniono jednak branżę, że w razie konieczności aktualizacja wykazów będzie następowała co kwartał. – Po publikacji poprzedniej wersji wykazu w listopadzie 2020 roku wszczęte zostały przetargi na roboty budowlane o łącznej wartości ponad 900 mln (prawie w całości tę kwotę wypełnia jeden przetarg – na stację Ełk – przyp. RK).

Jak informuje spółka, trwające procedury przetargowe dla wyłonienia wykonawców na realizację robót mają łączną wartość ponad 3,7 mld zł. Do tego w bieżącym roku zostały zawarte umowy o łącznej wartości prawie 0,3 mld złotych.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5