Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

PLK przebuduje linię Olsztyn – Braniewo. Jest porozumienie z marszałkiem

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
25-11-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują Olsztyn Gutkowo – Braniewo. Środki na inwestycję będą pochodzić w ponad 80 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  PLK i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podpisali umowę o współpracy.

Dzisiaj (25 listopada) w Olsztynie podpisana została umowa o współpracy między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego w sprawie linii kolejowej Braniewo – Gutkowo (Olsztyn). O pracach studialnych nad linią pisaliśmy na początku tego roku.

- Infrastruktura transportowa, drogowa i kolejowa, jest niezwykle istotna w regionie tak rozległym jak Warmia i Mazury. Jej jakość podnosi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców regionu i gości. Ma także bezpośredni wpływ na rynek pracy oraz na nasz rozwój gospodarczy i turystyczny. W regionalnym programie przeznaczyliśmy na ten cel blisko 800 mln zł. To kolejne środki do zainwestowania w ramach nowego regionalnego programu, co dowodzi, że jego realizacja istotnie przyspiesza – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Miliardy dla regionu

W poprzedniej perspektywie modernizacja kolei objęła linię na obrzeżach województwa. Obecnie znacząco poprawią się podróże koleją w regionie. Mieszkańcy Warmii i Mazur będą mogli korzystać z krótszych podróży m.in. z Olsztyna do Ełku, Korsz, Braniewa i Działdowa.

- Realizacja projektu, wpisuje się w rozwój i usprawnienie sieci kolejowej na terenie Warmii i Mazur. Po wykonaniu prac będzie lepsza podróż z Gutkowa do Braniewa i sprawniejszy dojazd do granicy. PKP Polskie Linie Kolejowe na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w najbliższych latach zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym planują 7 projektów o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł. Na liście podstawowej jest 5 projektów za ponad 1,5 mld zł – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych

Skrócą podróż o pół godziny

W 2019 roku PLK planują rozpoczęcie prac na prawie 90 km odcinku linii łączącej Gutkowo z granicą państwa. Przebudowa skróci podróż trwającą obecnie z 1h 50 min o 30 minut i zapewni szybki i sprawny przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h oraz ułatwi przejazd pociągów towarowych.

PLK planują także przebudowę peronów na stacjach i przystankach. Będą wygodniejsze i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyremontowanych będzie 190 obiektów inżynieryjnych: mostów, wiaduktów i przepustów. Na 50 przejazdach kolejowo-drogowych wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Zlikwidowane zostaną też punktowe ograniczenia prędkości.

Projekt przebudowy linii Gutkowo – Braniewo został wpisany do Krajowego Programu Kolejowego. Szacowany koszt prac to 231 mln zł, dofinansowanie ze środków RPO WiM 2014-2020 (Oś priorytetowa 7 Infrastruktura transportowa, Działanie 7.3 Infrastruktura kolejowa) wyniesie 44 mln euro. Obecnie opracowywane jest studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac. Przebudowa ma się zakończyć w 2020 roku.

Projekty w woj. warmińsko-mazurskim na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego obejmują: Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze wraz z elektryfikacją (POIiŚ), Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn (PO PW), Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Ełk – Szczytno (PO PW), Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo (RPO) orazPrace na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pom. – Iława – Olsztyn – Korsze (śr. krajowe). Lista rezerwowa zawiera: Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (gr. państwa) (CEF) oraz Rewitalizację linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo (RPO)

Podstawowe efekty prac - skrócenie czasu przejazdu:
• w relacji Korsze – Ełk o ok. 32 min z 1h 36 min do ok. 1h 04 min;
• w relacji Olsztyn – Korsze o ok. 5 min z obecnych 48 min do ok. 43 min;
• w relacji Olsztyn - Korsze – Ełk o ok. 37 min z 2h 24 min do ok. 1h 47 min;
• w relacji Działdowo – Olsztyn o ok. 16 min z 1h 17 min do ok. 1h 01 min;
• w relacji Warszawa Centr.– Olsztyn Główny o ok. 16 min z 2h 28 min do ok. 2h 12 min;
• w relacji Iława – Olsztyn o ok. 6 min z obecnych 50 min do ok. 44 min;
• w relacji Szczytno – Ełk o ok. 1h 22 min z 2h 54 min do ok. 1h 32 min;
• w relacji Olsztyn – Szczytno – Ełk o ok. 1h 22 min z 3h 33 min do ok. 2h 11 min;
• w relacji Gutkowo – Braniewo: obecny czas jazdy: 1h 49 min; docelowy czas jazdy przy maksymalnej prędkości 120 km/h: ok 1h 18 min;
• w relacji Białystok – Ełk – Suwałki do ok. 1h 29 min.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Ruszają prace na linii 221 Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto

Infrastruktura

Ruszają prace na linii 221 Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto

kł, Rynek Kolejowy 25 października 2021

Jest umowa na przebudowę linii 221 Gutkowo – Dobre Miasto

Infrastruktura

Odcinek Gutkowo – Dobre Miasto: Dalej drogo

Infrastruktura

Odcinek Gutkowo – Dobre Miasto: Dalej drogo

Witold Urbanowicz 13 września 2019

Zobacz również:

Ruszają prace na linii 221 Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto

Infrastruktura

Ruszają prace na linii 221 Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto

kł, Rynek Kolejowy 25 października 2021

Jest umowa na przebudowę linii 221 Gutkowo – Dobre Miasto

Infrastruktura

Odcinek Gutkowo – Dobre Miasto: Dalej drogo

Infrastruktura

Odcinek Gutkowo – Dobre Miasto: Dalej drogo

Witold Urbanowicz 13 września 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5