Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Ruszają prace na linii 221 Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
25-10-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Rozpoczynają się prace na odcinku linii nr 221 Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto. Linia, po której od dwóch lat już nie jeżdżą pociągi pasażerskie, zostanie ponownie otwarta najwcześniej za dwa lata.

W kwietniu PKP PLK podpisała umowę na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy odcinka linii nr 221 do Braniewa na odcinku od olsztyńskiego Gutkowa do Dobrego Miasta. Projekt o wartości 147 mln zł netto (161,5 mln zł brutto za zakres podstawowy i 203,5 mln zł brutto z uwzględnieniem opcji) jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Roboty zaplanowano do 2023 r. Prace wykonuje konsorcjum firm Rajbud, Torhamer i Transtel.

Rozpoczynają się kolejne prace na linii 221

Jak poinformowała PKP PLK, rozpoczyna się wymiana ponad 20 km torów oraz rozjazdów. Zakres prac obejmuje nowe perony w Olsztynie Gutkowie i w Dobrym Mieście oraz na przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Zaplanowano nowe oświetlenie oraz wyposażenie przystanków w wiaty i ławki, oznakowane oraz dostosowanie peronów do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Powstanie lokalne centrum sterowania w Gutkowie, będzie też przebudowa 11 przejazdów kolejowo-drogowych. Rewitalizacja obejmie ok. 50 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe.

– Lepszą ofertę podróży koleją w województwie warmińsko-mazurskim zapewnią prace PKP Polskich Linii Kolejowych na ważnej dla mieszkańców linii Olsztyn – Braniewo. Skrócenie czasu podróży oraz bardziej dostępne przystanki zwiększą atrakcyjność kolejowych połączeń oraz sprawność i bezpieczeństwo transportu towarów – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych cytowany w komunikacie.

Etapami remontowane będą dalsze odcinki linii na północ w kierunku Braniewa. Po pracach na odcinku Dobre Miasto – Orneta, Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe – spółka zależna PLK wykona prace na kolejnym – Orneta – Pieniężno. PLK podpisały z wykonawcą umowę na realizację zadania „Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo - Braniewo na szlakach Dobre Miasto - Orneta oraz Orneta – Pieniężno. Część II”. Prace na trasie Orneta – Pieniężno zaplanowano na lata 2021-2023. Wartość drugiego etapu robót to ok. 69 mln zł ze środków spółki. Prace na pdcomli Orneta – Pieniężno obejmą wymianę torów i roboty na 40 obiektach inżynieryjnych. Przebudowane zostaną perony na przystankach Rogiedle, Lubomino i Henrykowo. Zbudowany zostanie nowy przystanek Nowy Dwór koło Ornety. 

Po modernizacji na linii nr 221 prędkość pociągów ma wzrosnąć do 100 km/h. Jak informowaliśmy, oferta województwa ma objąć pięć par pociągów regionalnych na dobę.

Braniewo odcięte od świata

Próby wyboru wykonawcy prac na tym odcinku trwały już od 2018 roku.  We wrześniu 2019 marszałek zastąpił pociągi na linii 221 do Braniewa autobusami, ale z powodu prac na innej linii, nr 220. Pół roku później również połączenia zastępcze zostały zlikwidowane. Skargę na nierealizowanie przez marszałka Planu Transportowego w tej relacji złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Fundacja ProKolej.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5