Dwa koła naukowe z Radomia otrzymały granty na rozwój projektów kolejowych. Za wart badań nad wdrożeniem uznano system transmisji danych w kolejowych systemach sterowania ruchem korzystający z otwartych sieci bezprzewodowych LTE, oraz projekt dotyczący centralnego zarządzania eksploatacją systemów kolejowych.
Komisja Grantowa złożonej z przedstawicieli Grupy PKP, Fundacji „Kolej na Innowacje”, Instytutu Kolejnictwa, polskiego przedstawicielstwa UNGC oraz Komitetu Transportu PAN, dokonała oceny sześciu zgłoszonych do Fundacji projektów. Przyznane oceny dotyczyły zarówno innowacyjności i oryginalności projektu, jak i możliwości wykorzystania opracowanego rozwiązania. Granty przyznano kołom naukowym działającym przy Wydziale Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.
Koło Naukowe Transportowców przy Wydziale Transportu i Elektrotechniki otrzymało grant za system transmisji danych w kolejowych systemach sterowania ruchem, korzystający z otwartych sieci bezprzewodowych LTE. Projekt dotyczy zarówno opracowania skutecznej metody przekazu danych pomiędzy urządzeniami stacjonarnymi, jak i oceny rozwiązania w odniesieniu do polskich i europejskich norm technicznych. Komisja Grantowa pozytywnie zaopiniowała również projekt badawczy Koła Naukowego Robotyki i Sztucznej Inteligencji, dotyczący centralnego zarządzania eksploatacją systemów kolejowych. Realizacja projektu pozwoli na uzyskanie informacji o funkcjonowaniu systemu sterowania ruchem kolejowym i umożliwi określenie kosztów eksploatacji.
– Ogłaszając program „KOLEJ NA INNOWACJE” daliśmy ambitnym studentom możliwość zaprezentowania nowatorskich projektów i badań naukowych, których efekty mogą zostać wykorzystane w kolejnictwie. Zależy nam na upowszechnianiu i promowaniu inicjatyw z zakresu transportu kolejowego i infrastruktury kolejowej, realizowanych na polskich uczelniach technicznych – powiedział Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP.
Kolejna edycja programu grantowego „Kolej na Innowacje” zostanie uruchomiona w II połowie br.

Już 10-11 marca w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Forum Taborowego. To największa i najbardziej prestiżowa konferencja w Środkowo-Wschodniej Europie, poświęcona rynkowi produkcji i modernizacji taboru kolejowego. W tym roku podjęte zostaną tematy nowoczesnych technologii i innowacyjności w konstruowaniu oraz utrzymaniu pojazdów kolejowych, zwłaszcza odnośnie zużycia energii, designu i podzespołów.