
| PLK ⚫ 13.01.2016 ⚫
248
Dzięki nowemu laboratorium najważniejsze, niezbędne pomiary hałasu będą szybsze i tańsze, niż ich zlecanie na zewnątrz. W najbliższych latach pomiary akustyczne obejmą około 1200 km linii kolejowych. Ich wyniki są niezbędne do uzyskania decyzji środowiskowej, kluczowego dokumentu umożliwiającego realizację inwestycji.
– PLK, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, musi co 5 lat wykonać pomiar hałasu na liniach kolejowych, prowadzących ruch powyżej 30 tys. pociągów w ciągu roku. Aktualnie dotyczy to około 1200 km linii kolejowych. Pomiary będziemy wykonywać profesjonalnie i samodzielnie, co łączy się też z uzyskaniem dla spółki oszczędności – mówi Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PLK.
Już w 2013 roku PLK rozpoczęły przygotowania do prowadzenia samodzielnych badań. Zakupiono wówczas specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt, m.in.: miernik poziomu dźwięku, czy stację meteorologiczną. Spółka opracowała procedury pomiarowe, a rok później wystąpiła z wnioskiem do Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) o przyznanie certyfikatu dla Laboratorium Akustycznego.
Uzyskanie tego dokumentu stwarza możliwość samodzielnego prowadzenia pomiarów, których wyniki będą uznawane przez wszystkie instytucje. Posiadanie własnego laboratorium przyniesie PLK również spore oszczędności, gdyż zarządca infrastruktury nie będzie musiał zlecać pomiarów firmom zewnętrznym.
Akredytację PCA uzyskuje się po sprawdzeniu personelu, wyposażenia i biegłości realizacji pomiaru. Dokument ten potwierdza, że wyniki badań laboratorium są wiarygodne, a jednostka działa zgodnie z najlepszą praktyką i może cieszyć się uznaniem środowiska laboratoriów badawczych.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Wiadomo, jakie składy metra przekaże Warszawa do Kijowa
27
Tabor i technika Przy okazji przetargu na operatora reklam w pociągach Metro Warszawskie ujawniło jakie składy rosyjskie zostają w Warszawie, a jakie zostaną przekazane do Kijowa. Reklamy mają się pojawić bowiem w tylko pięciu starych składach rosyjskich.
48 lat kursowania wagonów 105N w Krakowie
885
Zintegrowany transport W środę, 1 marca minęło dokładnie 48 lat od dnia, w którym na krakowskie torowiska po raz pierwszy wyjechał tramwaj 105N, produkowany w chorzowskim przedsiębiorstwie Konstal.
Poznań. Prawoskręt z Towarowej na Święty Marcin prawie gotowy
884
Zintegrowany transport W tym tygodniu na przebudowywanej ul. Św. Marcin w dwóch kluczowych miejscach łączone są szyny tramwajowe: przy rondzie Kaponiera oraz na skrzyżowaniu z ul. Towarową. Tym samym prace związane z torowiskiem na odcinku pomiędzy ul. Towarową a mostem Uniwersyteckim są na ukończeniu – w przyszłym tygodniu planowane jest połączenie także szyn na lewoskręcie.
Wrocław. Na Pomorskiej konstruują nowe torowisko
533
Zintegrowany transport Wrocław przebudowywuje jedną z najważniejszych ulic Nadodrza, a więc Pomorską. Na ulicy pojawi się nowa zieleń a gruntowny remont obejmie torowisko tramwajowe wraz z przystankami. Pojawi się też nowa zieleń. Prace mają się zakończyć na początku 2 kwartału 2024 roku.
Gdańsk z ofertą na modernizację tramwajów 114Na
815
Zintegrowany transport Gdańskie Autobusy i Tramwaje otworzyły oferty w przetargu na modernizację dwóch tramwajów typu 114Na. Efektem prac będzie m.in. klimatyzacja wnętrz. Zamówieniem jest zainteresowany jeden podmiot, ale jego oferta przewyższa budżet zamawiającego.
Wizz Air zawiesi loty z Kiszyniowa i zwiększy oferowanie z Jassów. Nowa trasa do Berlina
785
Infrastruktura Linie lotnicze Wizz Air poinformowały o zawieszeniu od 14 marca lotów do Kiszyniowa. Powodem są obawy dotyczące bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Mołdawii - informuje Agencja Reutera.
Metro: Rusza budowa dodatkowych wind na Polu Mokotowskim
697
Pasażer Na stacji Pole Mokotowskie – w głowicy północnej – ruszyła budowa trzech dodatkowych wind, w tym jednej na peron. Roboty, które potrwają do października, nie będą się wiązać z istotnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu metra.
Zgierz przed rewolucją komunikacyjną i nowym porozumieniem z ŁKA?
7,2k
Pasażer Zgierski samorząd planuje duże zmiany w swoim systemie transportowym. Podłódzkie miasto chce przebudować siatkę linii wywodzącą się jeszcze z czasów obsługi Zgierza przez łódzkie MPK. Rozmawia też o możliwościach rozszerzenia współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną, której rola wciąż rośnie.
Trwa budowa letniej poczekalni na stacji Dąbrowa Górnicza
948
Infrastruktura Przebudowa dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej jeszcze się nie zakończyła, ale budynek nabrał już reprezentacyjnego wyglądu. Ciekawostką jest natomiast mniejsza konstrukcja, która powstaje przy zachodnim skrzydle dworca.
VIII Europejski Kongres Samorządów. Jaka przyszłość decentralizacji
213
Biznes W dniach 6 – 7 marca 2023 roku w Mikołajkach odbędzie się VIII Europejski Kongres Samorządów. Europejski Kongres Samorządów (EKS) jest tworzony przez Instytut Studiów Wschodnich, który jest także organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. EKS to inicjatywa dedykowana do rozwijania wątków samorządowych.
PLK
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >