Partnerzy serwisu:
Przetargi

PKP PLK chcą zmodernizować tory od Szczecina do granicy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-12-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZETARGI
PKP PLK chcą zmodernizować tory od Szczecina do granicy
fot. Krzysztof Janas, SM42.pl
19 grudnia zostaną otwarte oferty w przetargu na dokumentację przedprojektową dla studium wykonalności modernizacji kilku linii w szczecińskim węźle kolejowym. Poprawa parametrów ciągu łączącego stację Szczecin Główny przez Szczecin Gumieńce z granicą polsko-niemiecką ma poprawić przepustowość linii oraz prędkość pociągów. Szczególnie ważna, wobec położenia linii, wydaje się konieczność dostosowania ich do wymagań międzynarodowych.

Oprócz samych linii 408 i 409 (o przetargu „projektuj i buduj” na ich modernizację pisaliśmy blisko trzy lata temu) opracowanie ma dotyczyć także linii 432 (Szczecin Wstowo – Szczecin Turzyn), 433 (Szczecin Główny – Szczecin Gumieńce) i 851 (Szczecin Wstowo – Szczecin Gumieńce) oraz fragmentu linii 429 (odcinek Stobno Szczecińskie – Dołuje). Zakres zamówienia obejmuje linie różnych kategorii, wykorzystywane w ruchu mieszanym bądź tylko towarowym, zelektryfikowane i niezelektryfikowane.

Tory do granicy w nie najlepszym stanie

Przedstawiona przez zamawiającego lista mankamentów infrastruktury w obecnym kształcie jest długa. Oprócz złego stanu torów, niezadowalającej prędkości od dworca głównego w Szczecinie do granicy oraz zbyt małej przepustowości PKP PLK zwraca uwagę na niedostosowane do potrzeb przewozowych rozmieszczenie stacji i przystanków oraz nieodpowiadające tym potrzebom (zwłaszcza wymaganiom sieci TEN-T z powodu zbyt krótkich torów głównych dodatkowych) układy torowe. Podobne uwagi dotyczą infrastruktury do obsługi przewozów towarowych. Stworzenie atrakcyjnej oferty utrudnia także brak elektryfikacji odcinka między Gumieńcami a granicą i niemiecką stacją Tantow. Na domiar złego perony oraz przejścia podziemne utrudniają korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne.

Celem realizacji projektu jest przede wszystkim skrócenie czasu jazdy pociągów Szczecin Główny – Szczecin Gumieńce – granica. W najbardziej ambitnym z rozważanych wariantów przepustowość linii po przebudowie ma umożliwić nie tylko wzmożony ruch towarowy, ale także kursowanie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Dostępność i bezpieczeństwo transportu kolejowego powinna poprawić się dzięki powstaniu dynamicznej informacji pasażerskiej, podniesieniu kategorii przejazdów, a także rozbudowie infrastruktury towarowej. Ważnym motywem jest też chęć zapewnienia interoperacyjności kolei oraz umożliwienie dostępu do infrastruktury kolejowej operatorom zagranicznym bez dyskryminacji. Między Szczecinem Głównym a granicą prędkość pociągów ma zostać podniesiona do 120 km/h, a dla pasażerskich – częściowo 160 km/h. Nowe układy torowo-peronowe powinny uprościć obsługę pasażerów, tak by łatwiejsze było organizowanie skomunikowań, a odjazdy w danym kierunku odbywały się zawsze z tego samego peronu.

Zakres prac

Przewidziano elektryfikację linii 409 i dodanie drugiego toru na odcinku jednotorowym. Ważnym elementem modernizacji węzła będzie odbudowa linii nr 429 na odcinku Dołuje – Dobra i przystosowanie odcinka Stobno Szczecińskie – Dobra do obsługi ruchu aglomeracyjnego. Część wariantów inwestycyjnych obejmuje też zabudowę systemu ERTMS oraz urządzeń detekcji stanów awaryjnych taboru.

PKP PLK chcą zamówić dokumentację przedprojektową w wersji rozszerzonej w stosunku do przetargu z 2017 r. Inwestycja będzie finansowana wyłącznie ze środków krajowych. „Szczegółowy zakres projektu zostanie doprecyzowany w Etapie III w wyniku Analizy stanu istniejącego – przed szczegółowymi analizami” – zastrzeżono w opisie przedmiotu zamówienia.

Jak przekonuje zarządza infrastruktury, projektowane inwestycje będą miały istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego, a także dla spójności terytorialnej Polski. „Projekt wpisuje się w obecnie obserwowany proces inwestycyjny polegający na (…) efektywnej integracji poszczególnych gałęzi transportu w oparciu o zdefiniowane węzły przesiadkowe i integracyjne. Prace na linii przyczynią się do pogłębienia i przyspieszenia procesu integracji przestrzennej i gospodarczej miejscowości znajdujących się w obszarach linii kolejowych nr 408 i 409” – czytamy w uzasadnieniu, choć z innej części dokumentu wynika, że budowę węzłów przesiadkowych przewiduje się tylko w niektórych wariantach. Transport kolejowy między Niemcami a Szczecinem ma stać się bardziej konkurencyjny w stosunku do samochodowego i przejąć z dróg część pasażerów oraz ładunków.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5