Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

PKP Intercity otworzyło oficjalnie nową myjnię w Warszawie [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
26-07-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, gdzie działa największa baza utrzymaniowa PKP Intercity w Polsce, powstała nowa myjnia do mycia całych składów.

– To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Dzięki niemu będziemy mogli wyprawiać w drogę pociągi nie tylko sprawne, ale także czyste. Na pewno docenią to nasi pasażerowie – mówił podczas otwarcia obiektu Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Do hali można wprowadzić 8 wagonowy skład, który w ciągu niecałej godziny zostanie kompleksowo umyty. Mycie jest wieloprocesowe – najpierw skład pokrywany jest pianą, później piana jest zmywana, na koniec wagony pokrywa się środkiem nabłyszczającym. Skład pozostaje w hali bez ruchu, całą prace wykonują ruchome myjki i szczotki, które przemieszczają się wzdłuż torów. Co ważne – mycie dotyczy także dachu. Do tej pory góra wagonów, pokryta charakterystycznym rdzawym nalotem z sieci trakcyjnej, nie była myta. Brakowało do tego możliwości.

– Do tej pory wagony myte były ręcznie, teraz możemy to robić w zautomatyzowany sposób, trzy razy krócej, do tego w pełni ekologicznie. Żadne z detergentów nie trafiają do ziemi, wykorzystujemy wielokrotnie raz użytą już wodę – powiedział Marek Chraniuk. Inwestycję wykonała firma Agat z Koluszek, która jest znana także za granicą. Z myjni zaprojektowanej i zbudowanej przez Agat korzystają m.in. pociągi berlińskiego S-Bahnu.

Nowoczesna myjnia na Olszynce działa od miesiąca. Pełną wydajność pokaże od września, gdy będzie można tak ustalić harmonogram przygotowań pociągów do jazdy, aby w pełni wykorzystać jej możliwości (proces mycia trzeba uwzględnić w planowanych obiegach pociągu i dostosować go przyjazdów i odjazdów poszczególnych składów). Do hali pociągi składy wprowadzane są przez spalinową lokomotywę manewrową.
Takie myjnie powstaną jeszcze w kilku innych miejscach Polski. Między innymi we Wrocławiu, Szczecinie czy Przemyślu.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5