NUMER 12/2022
NUMER 12/2022
Temat numeru:
Polska-Ukraina
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

PKP Intercity ogłasza wakacyjną ofertę

| inf. pras. PKP Intercity, oprac. ms. 01.06.2022 18,5k

PKP Intercity ogłasza wakacyjną ofertę
Fot. PKP Intercity
W okresie wakacyjnym każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 436 pociągów PKP Intercity. To o 11 więcej niż w ostatnim, przedpandemicznym roku 2019. Letni rozkład jazdy wejdzie w życie w niedzielę 12 czerwca.
Latem 2019 roku PKP Intercity uruchamiało każdego dnia średnio 425 pociągów. W wakacje '22 liczba ta wzrośnie do 436.

Podróżni będą mieć do dyspozycji 27 par połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem. To wzrost o 3 pary w stosunku do 2019 roku. Z Warszawy będzie więcej par pociągów z i do Kołobrzegu – w te wakacje będzie ich 10 (choć część będzie kursować np. tylko w weekendy i na elektrycznych zespołach trakcyjnych), w 2019 – 6. Z 3 do 5 wzrośnie też liczba par pociągów łączących Poznań i Kołobrzeg. Najszybsze pociągi pokonają ten dystans w 3,5 godziny.

Między Warszawą a Lublinem kursować będzie aż 15 par pociągów, także miedzy Warszawą a Kielcami będzie ich więcej – 7 par, co jednak nie jest wynikiem oszałamiającym. Więcej par połączeń przewoźnik zaoferuje również między Krakowem a Trójmiastem. Będą aż 22 pociągów z Krakowa do Katowic oraz na trasie Kraków – Wrocław, gdzie będzie ich 17. To wszystko dzięki remontowi magistrali Kraków – Katowice, gdzie znacznie poprawił się czas przejazdu.

Szczegóły oferty

W miesiącach letnich pasażerowie będą mieć do dyspozycji drugie połączenie Express InterCity Premium (EIP) z Krakowa przez stolicę i Trójmiasto na Pomorze Środkowe. Kraków i Kołobrzeg, kursując przez m.in. Łódź, połączy także skład IC Bursztyn. Podobnie jak nowy pociąg IC Krakowianka, który ze stolicy Małopolski do nadmorskiego kurortu pojedzie przez m.in. Katowice i Poznań.

Katowiczanie do Kołobrzegu będą mogli podróżować także składem EIC Fregata, a EIC Posejdon zapewni dodatkowy dojazd do Kołobrzegu z Warszawy. Dodatkową możliwość dojazdu ze Śląska do nadmorskiego kurortu stworzy pociąg TLK Pirat kursujący z i do Bohumina. W wakacyjne weekendy będzie kursować także nocny pociąg IC Słupia, który połączy Kołobrzeg z Łodzią przez Warszawę (piszemy o nim tutaj), który uzupełni TLK Ustronie, kursującego całorocznie. Do Ustronia będzie dołączana grupa wagonów z Lublina.

Pociągami PKP Intercity będzie można podróżować także na Hel. Sezonowe połączenie ekspresowe EIC Jantar zapewni dojazd z Warszawy. Z Przemyśla – przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Trójmiasto – będzie jeździć skład Artus, któremu podniesiona zostanie kategoria z TLK na IC. Począwszy od Krakowa, taką samą trasą pojedzie pociąg TLK Rozewie. Pociąg TLK Mierzeja, łączący Hel z Lublinem, będzie teraz kursować w porze dziennej, a nie nocnej, jak do tej pory. Wakacyjny pociąg będzie odjeżdżać z Lublina po godzinie 8:00 i dojeżdżać na Hel po godzinie 17:00. TLK Wydmy z Bohumina i TLK Korsarz z Krakowa przez Łódź będą jeździć na Hel, prowadząc jednocześnie grupę wagonów bezpośrednich do Łeby (przełączanych w Gdyni). Warszawę z Łebą połączy pociąg TLK Delfin.

Na okres wakacji PKP Intercity zwiększy także liczbę połączeń do Ustki. Oprócz stałych pociągów IC Przemyślanin oraz IC Szyndzielnia pasażerowie będą mogli skorzystać ze składu IC Gwarek, kursującego z Katowic oraz TLK Jamno z Wrocławia. Obydwa pociągi pojadą przez Poznań. Nowością na torach będzie weekendowy pociąg IC Lazur, który umożliwi pasażerom z Łodzi i Warszawy bezpośredni dojazd do Ustki.

Szczególnie w okresie wakacyjnym wyjazdy do Trójmiasta cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlatego w największych szczytach przewozowych PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi, które zwiększą częstotliwość połączeń między Trójmiastem a Warszawą. Skład EIC Kaszub będzie kursować w długi weekend 16-19 czerwca, z kolei pociąg EIC 1540/5140 stworzy dodatkowe możliwości podróżowania w długie weekendy (16-19 czerwca oraz 13-15 sierpnia), a także w okresie, w którym w Gdyni zaplanowano festiwal muzyczny (29 czerwca – 2 lipca). W wakacyjne weekendy pojawi się dodatkowe połączenie Dolnego Śląska z Trójmiastem – zapewni je skład IC Lednica, który pojedzie w wydłużonej relacji do i z Wrocławia.

Dodatkowe połączenie do Świnoujścia zyskają mieszkańcy Warszawy, jak również województw łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Gałczyński, kursującego na co dzień między stolicą a Szczecinem.

Powrót połączeń do Zakopanego, a właściwie do Spyrkówki

Od 25 czerwca br. na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również kursujące
w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia TLK Karpaty i TLK Małopolska. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ.

Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC Halny (od czerwca w wyższej kategorii). Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza. IC Podhalanin połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Podróżni nie będą korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka, położonej około kilometra od stacji Zakopane.

Nie tylko Zakopane

Oferta PKP Intercity obejmuje również inne górskie regiony. Do Kotliny Kłodzkiej można dojechać m.in. pociągiem TLK Kormoran relacji Olsztyn – Polanica-Zdrój – Olsztyn. Do końca lipca do Szklarskiej Poręby w Karkonoszach zawiozą podróżnych startujące z Warszawy pociągi IC Śnieżka, TLK Orzeszkowa oraz TLK Karkonosze. W sierpniu będą kursować pomiędzy stolicą a Jelenia Górą, a dojazd do Szklarskiej Poręby zapewnią autobusy komunikacji zastępczej. Pociągi TLK Małopolska i TLK Karpaty, a w weekendy dodatkowo IC Malinowski, zapewnią dojazd do Krynicy Zdroju. Chętni na podróż w Bieszczady mają do dyspozycji połączenia TLK Bieszczady i TLK Wetlina, które docierają do Zagórza, a w weekendy także do Łupkowa.

Pociągiem na Mazury

Do Giżycka, nazywanego często żeglarską stolicą Polski, można dojechać pociągami IC Mamry z Wrocławia przez m.in. Poznań, Toruń i Olsztyn oraz IC Niegocin z Trójmiasta. Składy IC Rybak relacji Szczecin – Białystok – Szczecin oraz TLK Biebrza relacji Warszawa – Gdynia – Warszawa zapewniają dojazd do Szczytna, Rucianego-Nidy i Pisza.

Powrót pociągów kategorii EIC

1 lipca do kursowania w kategorii EIC wracają pociągi, które od 11 marca jeżdżą tymczasowo jako IC. Zmiana dotyczy składów: Chrobry, Berolinum, Spree, Wisła, Odra oraz Varsovia. Od 12 czerwca do kategorii EIC wróci weekendowy pociąg Klimczok, a także łączący Warszawę z Trójmiastem Neptun.

Odwołane pociągi

Wakacyjna korekta rocznego rozkładu jazdy będzie obowiązywać do 3 września 2022 roku.

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2021/2022 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do realizowanych prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Mają one na celu poprawę jakości infrastruktury i samego podróżowania. Zmiany, które zaczną obowiązywać 12 czerwca 2022 roku, zapewnią pasażerom optymalne możliwości dojazdu.

W okresie wakacyjnym kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. Kolejne prace wymuszają zmiany w sterowaniu ruchem kolejowym w okresie od 22 sierpnia do 3 września. Ze względu na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa ruchu pociągów wydłużony zostanie czas jazdy składów jadących z kierunku zachodniego, co tym samym ograniczy przepustowość linii. W związku z tym kilkadziesiąt pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, a kilkanaście musi zostać odwołanych w okresie 22 sierpnia – 3 września.

Pociągi odwołane w całej relacji:
• EIP 1600 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 5:34) – Wrocław Główny (przyjazd o 9:55);
• EIP 1650 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 9:19) – Wrocław Główny (przyjazd o 13:34);
• EIP 6100 relacji Wrocław Główny (wyjazd o 16:57) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 21:01);
• EIP 1300 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 6:27) – Kraków Główny (przyjazd o 9:24);
• EIP 1304 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 14:39) – Kraków Główny (przyjazd o 17:45);
• EIP 3100 relacji Kraków Główny (wyjazd o 6:49) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 9:48);
• IC Marszałek Piłsudski 13110 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 16:34) – Kraków Główny (przyjazd o 20:53);
• IC Marszałek Piłsudski 31110 relacji Kraków Główny (wyjazd o 8:23) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 12:17).

Odwołane na części trasy zostaną:
• EIP 4506 relacji Gliwice (wyjazd o 6:14) – Gdynia Główna (12:28) – odwołany na odcinku Gliwice – Warszawa;
• EIP 4500 relacji Gliwice (wyjazd o 14:31) – Gdynia Główna (20:42) – odwołany na odcinku Gliwice – Warszawa;
• EIP 5400 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 7:30) – Gliwice (13:49) – odwołany na odcinku Warszawa – Gliwice;
• EIP 5404 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 13:29) – Gliwice (20:36) – odwołany na odcinku Warszawa – Gliwice;
• EIP 3506 relacji Kraków Główny (wyjazd o 9:47) – Gdynia Główna (15:51) – odwołany na odcinku Kraków – Warszawa.

Prace modernizacyjne na głównych liniach

Prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne wymuszają zamknięcia jednego z torów na bardzo obciążonych ruchem odcinkach Centralnej Magistrali Kolejowej (linia nr 4) i linii kolejowej nr 8. Na pierwszej z nich ruch jednotorowy będzie prowadzony na odcinku Olszamowice – Włoszczowa Północ w okresie od 30 lipca do 3 września. W drugim przypadku jeden z torów na odcinku Niedźwiedź – Kraków będzie wyłączony z ruchu przez cały okres obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy, czyli od 12 czerwca do 3 września.

Prowadzone prace inwestycyjne i ruch jednotorowy na części trasy wymuszą wydłużenie czasu jazdy pociągów. Te tymczasowe zmiany obejmą połączenia kategorii EIP pomiędzy Warszawą a Krakowem, dla których czas przejazdu będzie do około 40 minut dłuższy oraz na trasie Warszawa – Wrocław, na której składy Pendolino będą jechać do około 30 minut dłużej.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 12/2022
NUMER 12/2022
Tematem grudniowego numeru są polsko-ukraińskie relacje kolejowe. Analizujemy to, co dzieje się obecnie na granicy, a także perspektywy rozwoju transportu kolejowego dla dwóch krajów. Gratką numeru jest rozmowa z byłym prezesem Kolei Ukraińskich - Wojciechem Balczunem. Sporo miejsca w numerze poświęcamy trudnej sytuacji na rynku wykonawców, wobec ciągłego braku unijnych środków na modernizację infrastrukturę i taboru.

Wiele miejsca poświęcamy efektom debat na kolejnym listopadowym Kongresie Kolejowym. Rozmawiamy też z prezydentem Poznania o przyszłości transportu w tym mieście. Niezwykle ciekawy jest tekst Michała Szymajdy, który opisał eksperyment jaki miał miejsce na jednej z polskich uczelni, gdzie studenci próbowali kupować bilety kolejowe na rozmaite relacje z Polski za granicę. Jak im poszło?

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5