Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity nie sprzedaje biletów na własny pociąg. Robią to Austriacy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-06-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity nie sprzedaje biletów na własny pociąg. Robią to Austriacy
Fot. SM42.pl, Jakub Kapka
Od momentu wejścia w życie letniej korekty rozkładu jazdy, od 11 czerwca, w Polsce nie można kupić biletu na wagony pociągu Chopin, które kursują do Wiednia.

Nocnym pociągiem Chopin z Warszawy można dostać się Pragi, Budapesztu i Wiednia. To bardzo wygodne połączenie, która ma w swoim składzie wagony z miejscami do leżenia, sypialne i najtańsze – z miejscami do siedzenia. Pociąg to prawdziwa mieszanka destynacji i wagonów. Są w nim pojazdy węgierskie, czeskie i polskie. Dwa ostatnie jadą do Wiednia i wystawia je PKP Intercity. Tłumów w nim nie ma bo…

– Połączenie nocne Warszawa - Wiedeń od niedzieli kursuje beż pasażerów, ponieważ nie da się na niego kupić biletów ani przez Internet, ani w kasie. Sądziłem, że chodzi o jakieś uzgodnienia rozkładowe z partnerami zagranicznymi, ale skoro minęło już kilka dni od letniej korekty, to chyba jednak problem tkwi w PKP Intercity. Koszt uruchomienia tego połączenia przez połowę kraju jest raczej niemały - obsługa, tabor (w tym wagon sypialny) itd., a mimo to spółka pozwala sobie na takie marnotrawstwo i nie wpuszczać do pociągu klientów – napisał do nas czytelnik, który próbował bezskutecznie kupić bilet na pociąg.

W Polsce biletów kupić się nie da

Trudno było nam w to uwierzyć, jednak, jak sprawdziliśmy w Warszawie, w wagonach do Wiednia rzeczywiście jest mało pasażerów, a większość z nich jedzie wyłącznie w relacji krajowej.Intercity.pl informuję, że sprzedaż jest zablokowana "od 19 czerwca". W rzeczywistości biletów nie można kupić od 11 czerwca. Nie tylko przez internet, ale także w kasach. PKP Intercity, w odpowiedzi na nasze pytania, przesłało obszerne oświadczenie.

– Rezerwacja miejsc w pociągu IC Chopin dla grupy wagonów jadących na trasie Warszawa – Graz – Warszawa (w obu kierunkach) jest obsługiwana przez system należący do kolei austriackich. Zarządca infrastruktury nie przekazał rozkładu dla tego pociągu na odcinku polskim w wyznaczonym terminie, z uwagi na prowadzone prace modernizacyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym oraz Centralnej Magistrali Kolejowej – napisało PKP Intercity, wyjaśniając, że problem zaczął się po stronie PKP Polskich Linii Kolejowych. To zaledwie początek całej lawiny pomyłek.

– W konsekwencji wydłużyło to prace związane z przygotowaniem pliku z pełnym rozkładem jazdy do przekazania do Europejskiego Centrum Rozkładów Jazdy, z którego dane rozkładowe są pobierane przez zagraniczne koleje, w tym ÖBB (Koleje Austriackie – dop. red.). System sprzedaży kolei austriackich bazuje na dwuetapowej weryfikacji rozkładu jazdy, która odbywa się w określonych cyklach czasowych. Dodatkowo jak poinformowały nas koleje austriackie, w procedurze przetwarzania wystąpił błąd, dlatego sprzedaż nie mogła zostać udostępniona we wszystkich kanałach – podaje spółka.

Zapraszamy na stronę Kolei Austriackich

Jak napisała Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity, bilet można kupić przez… system rezerwacji online na stronie internetowej ÖBB

– Dlatego nie jest prawdą, że pociąg jeździ pusty. Dane sprzedażowe wskazują na zadowalające wypełnienie wagonów relacji Warszawa – Graz – Warszawa. Na niektóre dni nie ma już wolnych miejsc, dlatego zakup nie jest możliwy także w systemie austriackim – dodaje Marta Ziemska. Ale, według naszego czytelnika, sprzedaż on-line biletów z Warszawy jeszcze kilka dni temu nie działała wcale. Jeśli tak było, biletów na połączenie do Wiednia nie można było kupić wcale. Na pewno nie można ich kupić poprzez czeski system na cd.cz

Co więcej – PKP Intercity nie sprzedaje biletów na swoje wagony nadal!

– Sprzedaż biletów w polskich kasach biletowych oraz online powinna ruszyć na początku przyszłego tygodnia – poinformowała spółka. Bez problemu kupimy natomiast w polskich kasach i przez internet bilety na Chopina do Pragi i Budapesztu. Można więc zmienić plany i wybrać się w podróż właśnie tam, zamiast do Wiednia.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5