Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity: Dodatkowe pociągi na wakacje

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-05-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity: Dodatkowe pociągi na wakacje
Fot. Adam Okuń
PKP Intercity informuje o wakacyjnej ofercie, które obejmie łącznie ponad 30 par połączeń Warszawy z Trójmiastem. Długo oczekiwaną nowością jest prędkość do 160 km/h na trasie Warszawa – Radom czy dodatkowa para pociągów do Berlina.

Jak czytamy w komunikacie, pasażerowie z Warszawy będą mieć do dyspozycji aż 33 pary połączeń z Trójmiastem dziennie, czyli o 7 więcej niż przed wakacjami i 3 więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Mieszkańcy stolicy będą mogli skorzystać też z 28 par połączeń do Krakowa, tj. o 3 więcej niż w ubiegłym roku i 17 par pociągów do Katowic.

11 i 12 czerwca, w okresie wprowadzania wakacyjnego rozkładu jazdy do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni.

Pociągiem na wakacje

Z kolei mieszkańcy Wielkopolski by dotrzeć do nadmorskich miejscowości takich jak Ustka, Kołobrzeg, Szczecin czy Trójmiasto będą mogli skorzystać łącznie z 28 połączeń na dobę. Przykładowo Poznań z Trójmiastem obsłużą dodatkowe pociągi: IC 15146  oraz IC Bałtyk - BIS. Oba składy będą kursowały w każdą niedzielę od 25 czerwca do 27 sierpnia. Zapewnią też dodatkowe połączenia 11 czerwca i 15 sierpnia. Pierwszy z pociągów zagwarantuje komfortowe połączenie nad morze, drugi - obsłuży podróżnych wracających z wypoczynku do Poznania. Trasę do Trójmiasta będą też zasilać dodatkowe połączenia weekendowe, np. IC Bachus – BIS, który wyjedzie na tory 18 czerwca. Dodatkowe możliwości dojazdu nad morze i z powrotem zapewni też pociąg IC Zatoka. Kursować będzie w poniedziałki w kierunku Trójmiasta, a w niedziele z powrotem, do stolicy Wielkopolski – informuje przewoźnik.

Mieszkańcy Krakowa łatwiej dojadą w góry. Dotychczasowe pociągi do Krynicy-Zdrój: IC Malinowski, TLK Małopolska oraz TLK Karpaty rozpoczną kursowanie wcześniej, niż pierwotnie planowano, czyli już od 15 czerwca. Z kolei nad morze krakowianie będą mogli wybrać się sezonowym pociągiem TLK Jamno. Skład kursować będzie w relacji Kraków – Ustka w piątki, a wracać do stolicy Małopolski w niedziele. Po drodze zatrzyma się m.in. w Poznaniu czy Wrocławiu.

Od 22 czerwca na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Podróżni z Warszawy będą mogli skorzystać z pociągu EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również z kursujących w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, składów TLK Karpaty i TLK Małopolska. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC Halny. Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza Zachodniego. IC Podhalanin połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego. Podróżni jadący do zimowej stolicy Polski znów nie będą mogli korzystać ze stacji Zakopane, a ze stacji tymczasowej Spyrkówka. Wszystko ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków – Zakopane, które objęły remont torowiska na stacji Zakopane.

Jak informuje przewoźnik, w okresie wakacyjnym każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 423 pociągów. Podczas wakacji w 2023 roku w siatce połączeń przewoźnika znajdzie się 413 miejscowości i 463 punkty handlowe.

Więcej pociągów na festiwale

Narodowy przewoźnik informuje także o dodatkowych połączeniach do i z Poznania w weekend bezpośrednio przed zakończeniem roku szkolonego. W tym czasie odbywa się jeden z największych festiwali dla miłośników fantastyki – Pyrkon. Mieszkańcy Warszawy będą mieli sporo możliwości dodatkowych połączeń ze stolicą Wielkopolski. 18 czerwca będą mogli wybrać dwa dodatkowe pociągi IC Strzelecki - BIS i TLK Górski - BIS. Z kolei dojazd z Krakowa do Poznania zapewni 17 czerwca dodatkowe połączenie IC Artus - BIS. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wybrać ten pociąg w podróż powrotną dzień później. Mieszkańcy Trójmiasta i Bydgoszczy będą mogli wrócić z festiwalu pociągiem IC Bachus-BIS.

Przewoźnik zapowiedział też przedłużenie relacji pociągu EIC Chrobry, łączącego na co dzień Szczecin i Warszawę, który 1 i 2 lipca pojedzie do i z Gdyni, w której odbywa się w tym czasie Open’er Festival. Dodatkowe pociągi pojadą także do Szczecinka, w okolicach którego na lotnisku Czaplinek-Broczyno odbędzie się tegoroczny Pol'and'Rock Festival. Dwie pary dodatkowych pociągów będą kursować
w dniach 2 – 6 sierpnia na trasie Poznań – Szczecinek. Dodatkowo 6 sierpnia, w wydłużonej relacji Szczecinek – Przemyśl, pojedzie pociąg IC Ślązak. PKP Intercity uruchomi także dwa dodatkowe połączenia do Warszawy – IC Zamoyski-BIS oraz IC Pol’and’Rock, umożliwiające powrót z festiwalu w niedzielę. Dodatkowo, do Szczecinka dojechać będzie można także 5 sierpnia z Lublina, Warszawy, Bydgoszczy oraz Piły i wrócić dzień później, pociągiem TLK Staszic oraz pociągiem IC Kujawiak, które w tych dniach będą miały wydłużoną relację.

PKP Intercity dodaje, że rozszerza ofertę na długi weekend czerwcowy. Podróżni z największych polskich miast uzyskają dodatkowe połączenia nad morze i na Mazury. Podróżni z Krakowa, Łodzi, Poznania czy Wrocławia będą mieli do dyspozycji dodatkowe pociągi do Trójmiasta. Z kolei z Warszawy będzie można pojechać dodatkową parą pociągów do Olsztyna i z powrotem w okresie szczytów komunikacyjnych.

Szybsza podróż do Radomia

Wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy pociągi pomiędzy stacjami Warszawa – Radom przyśpieszą. 6 z 10 pociągów PKP Intercity osiągać będzie na tej trasie prędkość 160 km/h. Dzięki temu podróż będzie krótsza nawet o kilkanaście minut, a najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wyniesie 54 minuty. To jest o 11 minut szybciej niż obecnie. Trasę obsługiwać będą, m.in. nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne ED160 Flirt z siedleckiej fabryki Stadler.

Dodatkowe pociągi do Berlina

Od 11 czerwca uruchamiana będzie szósta para pociągów Berlin – Warszawa Express. Dodatkowe połączenie do stolicy naszego zachodniego sąsiada to ciekawa propozycja np. na weekendowy wypad. Pasażerowie już teraz mogą wyruszyć w podróż chwilę po godzinie 4 , 6 i 8 rano. Jeśli preferują godziny późniejsze mogą pojechać pociągami po godzinie 12 i 16. Nowe połączenie z Warszawy zaplanowane jest na godziny przedpołudniowe. Pociąg do Berlina ma ruszać ze stolicy po 10, a dotrzeć na miejsce przed godziną 18. Z kolei z Niemiec możemy wrócić pociągami, które wyruszają około 6, 10, 12, 14, 16, 18.

Wracają regularne połączenia kolejowe na trasie Warszawa – Białystok pociągami IC Narew oraz IC Pilecki, realizowane dotychczas zastępczą komunikacją autobusową. Powody do zadowolenia mają też mieszkańcy Lublina, do których od 11 czerwca dojedzie pociąg IC Fredro z Wrocławia przez Warszawę.

Utrudnienia podczas modernizacji linii kolejowych

Trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego i aby zapewnić sprawne kursowanie pociągów część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Od 11 do 24 czerwca będą to maksymalnie 124 składy, w wakacje zaś liczba pociągów kursujących przez tę stację zmniejszy się do około 100. Ponadto z powodu prac modernizacyjnych prowadzonych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego i wynikającej z tego ograniczonej przepustowości, od 11 czerwca odwołane zostanie kursowanie 3 par pociągów na trasie Warszawa-Łódź –Warszawa. Będą to składy: IC Łęcka, IC Jagna oraz IC Rubinstein.

Dodatkowo, w związku z modernizacją Warszawskiego Węzła Kolejowego oraz prac torowych na Centralnej Magistrali Kolejowej zawieszonych zostanie 6 pociągów Express InterCity Premium kursujących na trasie Warszawa - Kraków - Warszawa. 4 pociągi zostaną zawieszone od 11 czerwca, a 2 od 21 sierpnia. Ponadto od 21 sierpnia 3 pociągi będą jeździły w skróconej relacji: pociąg IC Silesia relacji Ostrava Warszawa Wschodnia pojedzie tylko do Katowic, a skład IC Silesia relacji Warszawa Wschodnia – Praga rozpocznie bieg w Katowicach. Natomiast pociąg Express InterCity Premium relacji Bielsko – Biała – Gdynia wyjedzie w trasę do Trójmiasta z Warszawy.

Prace inwestycyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury obejmują także linię kolejową nr 71, w związku z czym pociągi IC Górski relacji Rzeszów – Szczecin – Rzeszów oraz IC Kochanowski relacji Bydgoszcz – Rzeszów – Bydgoszcz będą kierowane trasą alternatywną przez Stalową Wolę Rozwadów, Leżajsk i Łańcut. Dojazd do pomijanych stacji na odcinku Rzeszów – Tarnobrzeg zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.
Od 1 lipca br. na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na trasie pociągów IC Witos oraz IC San, które kursują w relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa.

Od 12 do 18 czerwca łączące Lublin z Warszawą pociągi TLK Czechowicz oraz TLK Inka (13-18 czerwca w kierunku Warszawy oraz 12-17 czerwca w kierunku Lublina) będą mieć skróconą relację do odcinka Łuków – Lublin, który będą pokonywać w formie ZKA. Na stacji Łuków autobusy będą skomunikowane z pociągami relacji Terespol – Warszawa Wschodnia – Terespol. Powodem zmiany jest przerwa w ruchu związana z budową przystanku Łagiewniki.

Od 28 sierpnia do 1 września z ruchu kolejowego będzie wyłączony odcinek Wodzisław Śląski – Olza. Pociągi IC Chopin (Warszawa – Bohumin – Warszawa), IC Silesia (Warszawa – Ostrava/Praga – Warszawa), IC Cracovia (Przemyśl – Praga – Przemyśl), IC Porta Moravica (Przemyśl – Graz – Przemyśl), IC Sobieski (Gdynia – Wien – Gdynia) oraz TLK Wydmy (Bohumin – Hel – Bohumin) na odcinku Rybnik – Chałupki zostaną skierowane trasą alternatywną przez Racibórz. Stacja Wodzisław Śląski będzie obsługiwana autobusami komunikacji zastępczej na odcinkach Wodzisław Śląski – Rybnik – Wodzisław Śląski oraz Wodzisław Śląski – Chałupki – Wodzisław Śląski – podaje PKP Intercity.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5