Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity: Będą bezpłatne przejazdy dla Ukraińców

Dalej Wstecz
Autor:

redakcja

Data publikacji:
26-02-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PKP IC

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity: Będą bezpłatne przejazdy dla Ukraińców
fot. PKP IC
PKP Intercity wprowadzi darmowe przejazdy dla ukraińskich uchodźców. Takie działanie zapowiedział dziś na konferencji prasowej w Rzeszowie odpowiedzialny za resort infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

– Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity. Kolejarze nie tylko podczas pandemii, lecz także w tak trudnych sytuacjach pozostają zawsze na służbie, odpowiadając na apel potrzebującym pomocy. Dzięki temu możliwy będzie dojazd do wybranych miast i miejscowości objętych siatką połączeń przewoźnika – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

– Wzorem PKP Intercity powinni podążyć pozostali przewoźnicy kolejowi w Polsce. Nieodpłatne przejazdy umożliwia obywatelom Ukrainy swobodne przemieszczenia się po naszym kraju. Proszę więc przewoźników, by odpowiedzi na ten apel i wsparli w ten sposób naród ukraiński – dodaje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy mogą odbywać bezpłatne przejazdy naszymi pociągami w komunikacji krajowej. Jako kolejarze doskonale rozumiemy naszą społeczną misję, dlatego podjęliśmy taką decyzję. Jesteśmy przygotowani do wzmocnień połączeń. Stale monitorujemy potoki podróżnych i pozostajemy w kontakcie z Kolejami Ukraińskimi – wskazał Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Na Dworcu w Przemyślu, dokąd dotarło ostatnio najwięcej uchodźców sytuacja jest spokojna i wszystko dobrze zorganizowane. Docierający do Polski uchodźcy mają zapewnioną odpowiednią pomoc. Szerzej na ten temat piszemy w tekście pt. "Wojna na Ukrainie. Na stacji Przemyśl Główny pomoc dla uchodźców działa dobrze".

Obecnie kursuje szereg pociągów osobowych ze Lwowa do Medyki i Przemyśla i z powrotem (odjazdy ze Lwowa: 8:00, 12:00, 16:00, 19:55, 00:40, 05:27, możliwe jednak, że rozkład będzie zmieniany na bieżąco). Dwa pociągi IC kursują już tylko w relacji Lwów – Przemyśl. PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Do samego Przemyśla zostało wysłanych dodatkowych 20 wagonów. Spółka współpracuje z władzami RP w przedsięwzięciach, które mają zapewnić sprawność działania, a także z władzami lokalnymi i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu. Dodatkowi pracownicy PKP Intercity, którzy są na dworcu w Przemyślu m.in. koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Na bieżąco monitorowane są aktualne potoki podróżnych i wzmacniane pociągi dodatkowymi wagonami.

25 lutego podobną decyzję podjęły Česke drahy. Czeskie koleje nie podały daty końcowej obowiązywania oferty - stwierdzono, że będzie ona funkcjonować aż do czasu uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Na podobne rozwiązanie zdecydowali się także Słowacy, ale zamknęli też bezpośrednie połączenia transgraniczne. 

W związku z sytuacją międzynarodową oraz agresją Rosji na Ukrainę na dworcach Przemyśl Główny i Chełm powstały punkty recepcyjne. Może z nich skorzystać każdy obywatel Ukrainy - poinformowało wczoraj PKP SA.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5