Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

PKP Cargo: ZZMK głosuje w sprawie strajku

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
28-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
27-03-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
PKP Cargo: ZZMK głosuje w sprawie strajku
fot. Roman Czubiński
Trwa referendum strajkowe w PKP Cargo. Członkowie Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych domagają się podwyżek z wyrównaniem za ubiegły rok, ale także przyjęcia planu naprawczego, który pozwoli przewoźnikowi odzyskać pozycję na rynku.

Przypomnijmy: w grudniu ubiegłego roku osiem organizacji związkowych, w tym Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych, nie zaakceptowało warunków porozumienia w sprawie podwyżek, wynegocjowanego przez zarząd przewoźnika z trzema największymi związkami (NSZZ Solidarność, Federacją Związków Zawodowych Kolejarzy i Solidarność 80). Działacze ZZMK odwołali się w tej sprawie do ministra aktywów państwowych Borysa Budki. 10 stycznia 2024 r. związki nie doszły do porozumienia z zarządem – sporządzono protokół rozbieżności. Następnie odbyły się cztery spotkania mediacyjne (31 stycznia, 6 i 28 lutego oraz 25 marca br.), jednak rozbieżności nie udało się usunąć.

Według PKP Cargo groźba strajku generalnego jest realna, jednak wciąż istnieje szansa, że do takiej formy protestu nie dojdzie. – Spółka prowadzi intensywny partnerski dialog ze stroną społeczną. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania znacząco poprawiające sprawność operacyjną naszej organizacji, co znajdzie odzwierciedlenie w redukcji kosztów przy zachowaniu satysfakcji klientów – czytamy w komunikacie przewoźnika.

Referendum strajkowe trwa. Przewodniczący ZZMK Leszek Miętek nie określa daty jego zakończenia. – Termin jego zakończenia zależy od decyzji krajowego komitetu referendalno-strajkowego – stwierdził. Plany dalszej akcji będą zależały od wyniku głosowania.

Jak wyjaśnia związkowiec w rozmowie z RK, kością niezgody są zaległe podwyżki za rok 2023. W myśl zakładowego układu zbiorowego pracy co roku w lipcu zarząd PKP Cargo ma spotykać się z organizacjami związkowymi, by rozpocząć negocjacje w sprawie podwyżek. – W ubiegłym roku na mocy porozumienia w styczniu przełożyliśmy spotkanie z lipca na październik. Nasz postulat obejmował 400 zł na pracownika od października 2023 r. Trzy największe związki zgodziły się tymczasem na podwyżki w wysokości 420 zł, ale dopiero od 2024 r. W efekcie za cały 2023 r. pracownicy nie otrzymali podwyżki – tłumaczy Miętek, zastrzegając, że porozumienie zarządu z trzema wspomnianymi związkami jest „zagmatwane”.

Niezależnie od opisanego wyżej sporu zbiorowego ZZMK oczekuje na decyzje zarządu w sprawie programu naprawczego PKP Cargo. – Chodzi o przywrócenie właściwego zarządzania i odzyskanie pozycji rynkowej. Przewoźnik od dawna zadłuża się i traci rynek – krytykuje nasz rozmówca, nie wskazując jednak konkretnych propozycji działań mających pozwolić na odzyskanie konkurencyjności.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

Biznes

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

inf. pras oprac. JM 21 marca 2024

PKP Cargo przyjazne bieganiu

Warte uwagi

PKP Cargo przyjazne bieganiu

PKP Cargo 27 września 2013

Zobacz również:

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

Biznes

Spór zbiorowy w Polregio oficjalnie zakończony

inf. pras oprac. JM 21 marca 2024

PKP Cargo przyjazne bieganiu

Warte uwagi

PKP Cargo przyjazne bieganiu

PKP Cargo 27 września 2013

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5