Partnerzy serwisu:
Biznes

PKP Intercity zapłaci PGE Energetyka 124 mln zł za paliwa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
18-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
17-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PGE Polska Grupa Energetyczna

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
PKP Intercity zapłaci PGE Energetyka 124 mln zł za paliwa
fot. PGE Polska Grupa Energetyczna
PGE Energetyka Kolejowa, spółka z Grupy PGE, wygrała przetarg na dostawę paliw dla PKP Intercity. W ramach trzyletniego kontraktu PGE Energetyka Kolejowa zaopatrzy największego polskiego operatora kolejowego w blisko 20 tys. m3 oleju napędowego, który będzie wykorzystywany do realizacji przewozów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych oraz prac utrzymaniowych na bocznicach kolejowych.

Jak informuje spółka w komunikacie, w ramach umowy paliwo będzie odbierane przez PKP Intercity na ogólnodostępnych, samoobsługowych i otwartych całodobowo kolejowych stacjach paliw, należących do spółki PGE Energetyka Kolejowa. Obecnie PGE EK dysponuje 20 takimi stacjami, które zlokalizowane są w strategicznych, pod względem logistyki kolejowej, miejscach w kraju. 

Dostarczane w ramach umowy paliwo będzie wykorzystywane przez PKP Intercity do obsługi przewozów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych lub częściowo zelektryfikowanych, które stanowią ok. 37% wszystkich linii kolejowych w Polsce. Dodatkowo, paliwo to będzie używane przez lokomotywy manewrowe, wykonujące pracę utrzymaniową na bocznicach kolejowych.

PGE Energetyka Kolejowa podkreśla w komunikacie, że cały czas rozwija sieć ogólnodostępnych kolejowych stacji paliw, umożliwiając tankowanie pojazdów szynowych w nowych lokalizacjach. Jednym z prowadzonych obecnie działań jest modernizacja obiektów infrastruktury usługowej, umożliwiająca rozszerzenie oferty produktowej o dystrybutory wodnego roztworu mocznika – płynu stosowanego w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych, pozwalającego zredukować emisję tlenków azotu do atmosfery. Rozwiązanie to zostanie wdrożone w pięciu lokalizacjach: w Szczecinie, Poznaniu, Gdyni, Białymstoku i Wrocławiu. Planowane zakończenie inwestycji przewidziane jest na początek trzeciego kwartału 2024 roku - informuje spółka energetyczna.

Jak poinformowało "Rynek Kolejowy" biuro prasowe PGE Energetyka, kwota umowy z PKP Intercity na dostawę paliw wynosi ponad 124 mln zł brutto. We wrześniu 2023 roku PKP Intercity podpisało umowę z PGE Energetyką Kolejową na dostawę tzw. zielonej energii. Spółki współpracują też w zakresie utrzymania sieci trakcyjnej bocznic kolejowych. Do końca tego roku spółki łączy umowa na dostawę i dystrybucję energii za 3,5 mld złotych


Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Lokomotywy PKP Intercity oklejone w koła olimpijskie [zdjęcia]

Tabor i technika

PKP Intercity wreszcie rozstrzygnęło przetarg na bazę w Przemyślu

Infrastruktura

PKP Intercity: Nowe wagony Combo będą inne niż poprzednie

Tabor i technika

Zobacz również:

Lokomotywy PKP Intercity oklejone w koła olimpijskie [zdjęcia]

Tabor i technika

PKP Intercity wreszcie rozstrzygnęło przetarg na bazę w Przemyślu

Infrastruktura

PKP Intercity: Nowe wagony Combo będą inne niż poprzednie

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5