Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Parowozy znów na wielkopolskich szlakach w ruchu planowym

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
06-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy/Parowozownia Wolsztyn

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Parowozy znów na wielkopolskich szlakach w ruchu planowym
fot. Kotvittz / lic. CC BY-SA 4.0
Jak informuje Parowozownia Wolsztyn, wraz z nowym rozkładem jazdy, który wszedł w życie 3 września, lokomotywy parowe w dni robocze i soboty prowadzą pociągi osobowe Kolei Wielkopolskich. Na dni robocze zaplanowano dwie pary w relacji Wolsztyn – Leszno, natomiast w soboty pojedzie jedna para Wolsztyn – Grodzisk Wielkopolski – Poznań.

– Najwcześniejszy możliwy termin powrotu rozkładowych pociągów parowych to 3 września. Tego właśnie dnia na szlak może wyjechać Pt47-65, której remont jest najbardziej zaawansowany – mówił w lipcu w rozmowie z “Rynkiem Kolejowym” dyrektor wolsztyńskiej parowozowni Waldemar Ligma. Tak też się stało. Lokomotywa parowa ponownie będzie prowadzić w rozkładowym ruchu pasażerskim pociągi Kolei Wielkopolskich, co z pewnością ucieszy miłośników kolei, a być może także mieszkańców i władze Wolsztyna, którzy będą mogli liczyć na powrót turystów, nie tylko z Polski.

Pociągi prowadzone lokomotywą parową Pt47-65 będą kursowały w dni robocze między Wolsztynem a Lesznem. To urokliwa trasa w południowo-zachodniej części Wielkopolski, przebiegająca przez Przemęcki Park Krajobrazowy, przyciągający turystów licznymi jeziorami Pojezierza Sławskiego. Wśród nich szczególną popularnością cieszy się Jezioro Dominickie, na które można dojść z przystanku kolejowego w zaledwie kilka minut. Innym ciekawym miejscem na rzeczonej trasie są Włoszakowice, w których znajduje się pałac.

Od poniedziałku do piątku Leszno, w soboty Poznań

Od poniedziałku do piątku pociągi z trakcją parową wyruszą z Wolsztyna o 6:07, by dotrzeć do Leszna o 7:21. Po niespełna 30-minutowym postoju ruszą w drogę powrotną o 7:50, docierając do Wolsztyna o 9:13. W przypadku drugiej pary odjazd z Wolsztyna zaplanowano na 11:43, by dotrzeć do Leszna na 12:53. Pociąg odjedzie z powrotem o 13:44, docierając do Wolsztyna na 15:07. Z kolei w soboty trakcją parową obsługiwana jest jedna para połączeń z Wolsztyna do Poznania. Pociągi do stolicy Wielkopolski wyruszą o 12:40, by przyjechać o godzinie 14:43. Do Wolsztyna pociąg powrotny z Poznania rusza o 16:24, docierając do stacji docelowej o 18:59.

Na wypadek awarii parowozu lokomotywą rezerwową ma być SM42. Parowozownia Wolsztyn realizuje jednak naprawę P5 lokomotywy Ol49-59, a także przymierza się do jej podjęcia w przypadku kolejnego egzemplarza, czyli Ol49-69. W planach jest także naprawa nieużywanego od 2001 roku parowozu TKi3-87. Trwa także akcja zbierania funduszy na remont niesprawnego od 2010 roku Tr5-65.
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5