Partnerzy serwisu:
Pasażer

Parowozjada już w ten weekend

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-08-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Parowozjada już w ten weekend
Fot. Maciej Panasiewicz/PKP Cargo
Już w ten weekend (18 i 19 sierpnia) PKP Cargo zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV „Parowozjadę”. W tym roku w Paradzie Parowozów weźmie udział osiem pajazdów.

Jak co roku najbardziej emocjonującym punktem „Parowozjady” będzie prezentacja zabytkowych maszyn. W sobotę o godz. 13.00 ruszy Parada Parowozów, w której będzie można podziwiać polskie zabytkowe pojazdy – OKz32-2, TKt48-191, Ty42-107, Ol49-69, Ty42-24, TKh 05353 i słowacki 477.013. Dodatkowo w Paradzie weźmie udział także Ty2-911, którego naprawa główna zakończyła się tuż przed „Parowozjadą”. Parowóz powróci do służby po sześciu latach. Maszyna ta jest otoczona szczególnym sentymentem, gdzyż jest to najdłużej pracująca w Chabówce lokomotywa – jest w Skansenie nieprzerwalnie od 71 lat.

Ale to nie koniec atrakcji. Podczas całej „Parowozjady” będzie można także zobaczyć inne zabytki historii kolei, które Skansen w Chabówce gromadzi już o lat 80. ubiegłego wieku. Skansen, który obchodzi w tym roku 25. rocznicę istnienia, słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Urządzono tam ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów odśnieżnych, żurawi kolejowych i wodnych, drezyn kolejowych oraz innych specjalistycznych eksponatów.

Jednym z najcenniejszych parowozów w zbiorach Skansenu jest tendrzak TKb-1479, który wybudowany został w 1877 roku w niemieckiej wytwórni Schwartzkopff. Z kolei Pt31-64, zbudowany w chrzanowskim Fabloku w 1938 roku, reprezentuje najliczniejszą i najbardziej udaną serię polskich parowozów pospiesznych, których budowę z niewielkimi modyfikacjami kontynuowano po II wojnie światowej pod oznaczeniem serii Pt47. Osiągał prędkość maksymalną 110 km/godz.

Z kolei parowóz towarowy Ty37-17, zbudowany w zakładach Cegielskiego w Poznaniu w 1938 roku, reprezentuje serię 27 nowoczesnych przedwojennych maszyn, przeznaczonych do obsługi ciężkich pociągów towarowych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz jest jedynym zachowanym w Polsce.

Innym jedynym zachowanym przedwojennym parowozem (w stanie czynnym) jest Okz32-2. Został zaprojektowany przez prof. Antoniego Xsiężopolskiego, zasłużonego dla polskiego kolejnictwa konstruktora i zbudowany specjalnie do obsługi linii kolejowej Kraków – Zakopane. To tylko wybrane przykłady. Więcej można zobaczyć na miejscu.

W sobotę zapraszamy także na dwa przejazdy pociągami retro do Kasiny Wielkiej i Rabki-Zarytego. A wieczór uświetnią atrakcje, wśród których nie zabraknie pokazu sztucznych ogni. Niedzielę zaczniemy od ciekawej propozycji dla najmłodszych – przejazdów w kabinie maszynisty, a następnie wszyscy goście będą mogli zobaczyć emocjonujące zmagania drużyn trakcyjnych. Tego dnia pociągi retro zawiozą gości „Parowozjady” do Mszany Dolnej (zaplanowano aż trzy przejazdy). Przez cały weekend wszyscy chętni będą mogli, prowadząc pociąg w symulatorze jazdy lokomotywy ET41, przekonać się jak to jest być maszynistą. Wiele atrakcji czeka także na najmłodszych fanów kolei, dla których przygotowano specjalną strefę zabawy.

Tegorocznym motywem przewodnim imprezy będzie jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też z tej okazji będzie można przenieść się w czasie do epoki Legionów Józefa Piłsudskiego. W scenerii starej parowozowni goście będą podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chętni wcielą się w szeregi żołnierzy Legionów i po przejściu procesu rekrutacji wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych. Będzie można również skorzystać z usług legionowej poczty polowej.

– Dla PKP Cargo bardzo ważne jest nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej, ale także troska o naszą kulturę i dziedzictwo. Mieści się w tym dbanie od wielu lat o tabor, polską tradycję kolejarską i kultywowanie naszej historii narodowej. Dlatego tegoroczna „Parowozjada“ jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepdległości – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Era Parowozów.
W tym roku patronatem medialnym „Parowozjadę” objęły: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Radio ESKA, Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, Góral.Info, Kurier Kolejowy, Malopolskaonline.pl, Nakolei.pl, Nasz Dziennik, Niezależna.pl, Parowozy.pl, Podhale24.pl, Podhaleregion.pl, Rodzinny-krakow.pl, Rynek Kolejowy, Sieci, TVP Historia i Tygodnik Podhalański.

Harmonogram „Parowozjady“:

18 sierpnia, sobota
9.00 Otwarcie Skansenu
12.30 Uroczyste otwarcie Parowozjady
13.00 Parada Parowozów
15.00 Pokaz składów pociągów historycznych
17.00 Teatr Katarynka
20.30 Atrakcja wieczoru, w tym m.in. pokaz sztucznych ogni
22.00 Zamknięcie Skansenu

19 sierpnia, niedziela
8.30 Otwarcie Skansenu
9.00 Przejazdy dla dzieci w kabinie maszynistów
13.30 Zawody maszynistów
16.00 Zamknięcie Skansenu

Rozkład jazdy zabytkowych pociągów:

18 sierpnia, sobota
9:04 – 11:20 Chabówka (stacja PKP) – Kasina Wielka – Chabówka (skansen)
16:40 – 17:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zaryte – Chabówka (skansen)

19 sierpnia, niedziela
9:00 – 10:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen)
11.15 – 13:00 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen)
15:05 – 16:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen)
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

PKP Cargo: Jest zysk, ale optymizm – ostrożny

Biznes

PKP Cargo: Jest zysk, ale optymizm – ostrożny

Roman Czubiński 31 maja 2023

Dobra passa PKP Cargo. I kwartał najlepszy od lat

Biznes

Dobra passa PKP Cargo. I kwartał najlepszy od lat

inf. pras oprac. JM 09 maja 2023

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego na lokomotywie PKP Cargo

Prawo i polityka

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

PKP Cargo: Jest zysk, ale optymizm – ostrożny

Biznes

PKP Cargo: Jest zysk, ale optymizm – ostrożny

Roman Czubiński 31 maja 2023

Dobra passa PKP Cargo. I kwartał najlepszy od lat

Biznes

Dobra passa PKP Cargo. I kwartał najlepszy od lat

inf. pras oprac. JM 09 maja 2023

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego na lokomotywie PKP Cargo

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5