Partnerzy serwisu:
Innowacje

Oferta ABB dla transportu szynowego

Dalej Wstecz
Partner działu

Partner działu:

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
22-09-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INNOWACJE
Oferta ABB dla transportu szynowego
Fot. ABB
Firma ABB to jeden z największych na świecie niezależnych dostawców aparatury zasilającej i napędowej dla pojazdów szynowych. Zbliżające się gdańskie targi branży kolejowej Trako 2017 będą więc dla spółki doskonałą okazją do zaprezentowania swojej oferty. W tym roku, pod hasłem „ABB Twój partner w zrównoważonym transporcie”, firma zaprezentuje kilkanaście produktów, m.in przekształtniki trakcyjne.

Rynek transportu szynowego to dwa główne segmenty – pojazdy trakcyjne oraz infrastruktura zasilająca i automatyka. Firma ABB obecna jest w obu segmentach, oferując kompleksowe rozwiązania zarówno dla kolei – aglomeracyjnej i dalekobieżnej, jak i tramwajów oraz metra.

– Oferujemy przekształtniki do wszystkich pojazdów szynowych, od tramwajów – dla których urządzenia te są najmniejsze w naszej ofercie – przez pociągi metra, aż do elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych i najcięższych lokomotyw – mówi Maciej Duczyński z ABB.

Specjalne wykonania

Produkty i systemy ABB będzie można obejrzeć podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako nie tylko na ekspozycji spółki, ponieważ zarówno nowosądecki Newag, jak i Stadler Polska zaprezentują pojazdy wyposażone w aparaturę ABB. Pierwszym z nich – produkcji Newag – będzie – lokomotywa Griffin. Firma Stadler zaprezentuje dwa pojazdy – w obu przypadkach będą to Flirty.

Oferta ABB jest doceniana przez partnerów biznesowych przede wszystkim ze względu na energooszczędności i kompleksowość, co oznacza, że dostarczane podzespoły stanowią całościowe rozwiązania, nie wymagające dodatkowych elementów. Są to na przykład kompletne systemy napędowe dla pojazdów trakcyjnych – transformator, przekształtnik i silnik, a także aparatura niskiego napięcia, wyłączniki, ograniczniki przepięć. Obok dławików wejściowych dla pojazdów jedno-systemowych oraz transformatorów do pojazdów wielosystemowych ABB oferuje też przekształtniki napędowe, przetwornice statyczne, układy ładowania baterii, a także silniki trakcyjne, zarówno budowy modułowej (kadłubowej), jak również silniki trakcyjne konstrukcji bez-kadłubowej.

Największy niezależny

Goście targów będą mieli okazję obejrzeć nie tylko przekształtniki trakcyjne, ale także zapoznać się z produkowanymi przez ABB silnikami i generatorami trakcyjnymi, czy z wysokonapięciowym, dwukierunkowym wyłącznikiem prądu stałego średniego napięcia, ponieważ oferta spółki obejmuje nie tylko produkty dla pojazdów, ale również wyposażenie infrastruktury trakcyjnej. Stąd również prezentacja rozłączników i odłączników napowietrznych, a także uznanej i wielokrotnie nagrodzonej grupy produktów – Enviline, m.in. falownika trakcyjnego Enviline ERS, pozwalającego na zwracanie odzyskanej z hamowania pociągu energii do sieci czy Enviline ESS – rozwiązanie, które odzysk energii łączy z jej magazynowaniem w superkondensatorach lub bateriach, a zgromadzoną moc pozwala wykorzystać w dowolnym momencie. Rozwiązanie takie zostało zainstalowane m.in. na drugiej linii warszawskiego metra i przynosi miastu znaczne oszczędności energii.

– ABB jest największym niezależnym producentem aparatury trakcyjnej. Niezależnym, czyli nie związanym z żadnym producentem taboru czy infrastruktury – podkreśla Maciej Duczyński. – Dlatego współpracujemy niemal ze wszystkimi obecnymi w Polsce wytwórcami pojazdów, a także z firmami budującymi i serwisującymi infrastrukturę trakcyjną. Możemy zaoferować każdemu indywidualne rozwiązania, przygotowane specjalnie dla jego projektów.

Spółka rozwija swoją ofertę od chwili uruchomienia fabryki urządzeń energoelektronicznych w Aleksandrowie Łódzkim i coraz więcej elementów wytwarza w naszym kraju.

„Pod klucz” z własnych produktów

Choć część elementów systemu zasilania taboru kolejowego – szczególnie po stronie wysokich napięć – niewiele odbiega od energetycznego standardu, to sama aparatura trakcyjna jest niepowtarzalna i wytwarzana tylko i wyłącznie dla tej branży. Wysokie napięcia to oczywiście duże elektroenergetyczne stacje zasilające, znajdują się tam transformatory mocy, rozdzielnice średnich napięć, odłączniki, rozłączniki, automatyka stacyjna i wszystkie wymagane systemy zabezpieczeń, nadzoru i sterowania. W tym zakresie ABB ma ogromne doświadczenie, bowiem od wielu lat projektuje takie stacje i buduje w systemie „pod klucz”, wykorzystując własne produkty. W ciągu minionych kilkunastu lat aparatura trakcyjna ABB – zarówno po stronie prądu przemiennego, jak i stałego – została zainstalowana w niemal dwóch tysiącach podstacji trakcyjnych. Spółka dostarczała również systemy zasilania dla linii kolejowej łączącej Dworzec Centralny w Warszawie z lotniskiem Okęcie, a także wspierała modernizacje najważniejszych linii kolejowych w kraju.

Ponieważ jakość i optymalne wykorzystywanie energii staje się coraz ważniejsze, na podstacjach zasilających linie kolejowe coraz częściej pojawiają się układy kompensacji mocy biernej i filtry aktywne. Są to elementy infrastruktury, które zapobiegają wprowadzaniu do sieci zakłóceń.

– Gdańskie targi Trako będą doskonałą okazją do zapoznania się ze wszystkimi rozwiązaniami ABB, wytwarzanymi zarówno na potrzeby wytwórców taboru, jak i infrastruktury przytorowej, a obecni na stoisku specjaliści będą służyć zwiedzającym dodatkowymi informacjami – podkreśla Maciej Duczyński.
Partner działu

Partner działu:

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Innowacje

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Redakcja/inf. pras. 26 listopada 2022

Zasilając szczyt Europy

Innowacje

Zasilając szczyt Europy

inf. prasowa 18 czerwca 2017

Zobacz również:

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Innowacje

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Redakcja/inf. pras. 26 listopada 2022

Zasilając szczyt Europy

Innowacje

Zasilając szczyt Europy

inf. prasowa 18 czerwca 2017

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5