Partnerzy serwisu:
Pasażer

Niespodziewana inauguracja ruchu turystycznego do Spały

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-08-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Niespodziewana inauguracja ruchu turystycznego do Spały
fot. Kasper FiszerPociąg Przewozów Regionalnych w Spale
W połowie sierpnia rozpoczął się sezon turystyczny na linii kolejowej z Tomaszowa Mazowieckiego do Spały. Dość niespodziewanie gmina Inowłódz porozumiała się z Przewozami Regionalnymi, które uruchomią w pięć letnich sobót pociągi nadzwyczajne z Łodzi. Podróżni mogą dojechać rozkładowym pociągiem do znanej miejscowości wypoczynkowej po rocznej przerwie.

Do 2016 r. na krótkiej, dziewięciokilometrowej linii kolejowej nr 53 łączącej Tomaszów Mazowiecki ze Spałą utrzymywany był sezonowy ruch pociągów rozkładowych z Łodzi. W poszczególnych latach organizacja przewozów była różna: kursy na zasadach komercyjnych uruchamiały Przewozy Regionalne (wówczas pasażerowie kupowali w nich bilety) bądź finansowała je gmina Inowłódz (a podróżni korzystali z nich bezpłatnie). W zeszłym roku kilkuletnia tradycja została jednak przerwana. Wszystko wskazywało, że i w tym roku na trasie do znanego uzdrowiska nie pojawią się pociągi sezonowe.

Organizacją kursów zajął się samorząd lokalny

Jak informowaliśmy bowiem w kwietniu, PR uzależniały obsługę letnich połączeń od finansowania zewnętrznego. Dotowaniem pociągów nie był natomiast zainteresowany marszałek województwa łódzkiego. Choć samorząd regionalny pierwotnie sugerował, że możliwa byłaby organizacja jednego przejazdu w ramach cyklu wycieczek „Pociągiem w Łódzkie”, ostatecznie plany te zmieniono.

Choć minęła już ponad połowa wakacji, ciężar organizacji kursów wzięła na siebie ostatecznie gmina Inowłódz. – W sobotę 11 sierpnia o godzinie 10:05 z dworca Łódź Kaliska wyruszył pierwszy z pięciu pociągów do Spały. Połączenia są realizowane w ramach kolejnej edycji projektu EkoPociąg i są bezpłatne. Pociągi będą kursowały przez pięć kolejnych sobót, tj. 11, 18 i 25 sierpnia oraz 1 i 8 września tego roku – powiedział nam Przemysław Sowała, rewizor w Oddziale Łódzkim Przewozów Regionalnych. Dodał, że przewoźnik zawarł stosowną umowę z UG Inowłódz.

Linię znów obsłużą pojazdy SA139

Przewoźnik będzie realizował co tydzień jedną parę kursów. Pociąg powrotny wyjedzie ze Spały o 17:36. W obu kierunkach postoje pośrednie zaplanowano na przystankach łódzkiej kolei obwodowej (Pabianicka, Chojny, Dąbrowa), w Łodzi-Widzewie i Łodzi-Andrzejowie, a także w Gałkówku i Tomaszowie Mazowieckim. Podobnie jak w latach ubiegłych, pasażerowie muszą zaanonsować swój udział w wyjeździe z wyprzedzeniem.

– Zgłoszenia uczestników są przyjmowane pod adresem e-mail promocja@inowlodz.pl oraz pod numerem telefonu 537 538 442 – wskazuje nasz rozmówca. Przedstawiciel Przewozów Regionalnych dodaje, że pociągi Łódź Kaliska – Spała obsługiwane będą autobusami szynowymi. Można więc spodziewać się, że na linii nr 53 po raz kolejny zobaczymy pojazdy SA139.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5