| Deutsche Bahn/lp, Rynek Kolejowy ⚫ 06.08.2015 ⚫
162
„Zielony dworzec" to w zamyśle niemieckich kolejarzy obiekt neutralny dla środowiska. Obsługa obiektu nie powoduje zatem negatywnych skutków dla otoczenia. Tym razem Deutsche Bahn nie powołuje się na teorię, a na sprawdzane od niedawna rozwiązanie.
Pierwszy taki dworzec powstał na stacji Horrem w mieście Kerpen (na linii pomiędzy Kolonią i Akwizgranem). Wśród przeróżnych zastosowanych systemów znajdują się liczne ogniwa fotowoltaiczne, system geotermalny dostarczający energię cieplną oraz pozwalający na chłodzenie obiektu, kolektory słoneczne do podgrzewania wody oraz system magazynowania wód opadowych do spłukiwania toalet. Budynek ma także inny od tradycyjnego system oświetlenia. Bazuje on przede wszystkim na świetle naturalnym, dochodzącym do wnętrz przez duże okna, w połączeniu z systemem świateł w technologii LED. Dworzec został zbudowany z drewna oraz stali i szkła. Siedzenia w budynku są wyposażone w porty USB do ładowania baterii w telefonach, a na terenie całej stacji znajduje się sieć Wi-Fi.
Wart 3,4 mln euro dworzec to inwestycja będąca elementem większego projektu, w ramach którego na niemieckiej sieci kolejowej będą powstawały następne takie obiekty. Rozpoczęta właśnie inwestycja w Wittenberdze jest drugą tego typu na terenie kraju. Tym razem jednak jej koszt będzie wyższy i powinien zamknąć się w kwocie ok. 5 mln euro. Zastosowane technologie mają być zbliżone do tych znanych już z pierwszego dworca będącego częścią projektu. W tym przypadku pojawi się jedno dodatkowe rozwiązanie. Nadwyżki energii, która zostanie wytworzona w obrębie dworca i niespożytkowana przez obiekt, zostaną przekazane do sieci elektrycznej.
Wmurowany został już kamień węgielny pod budowę „zielonego dworca” w Wittenberdze. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca 2016 roku. Jeśli niemieccy kolejarze będą zadowoleni z zastosowanych rozwiązań, najprawdopodobniej w kraju w kolejnych latach powstaną następne tego typu obiekty.
Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
Więcej z regionu:
Niemcy (1228)Łódź: Moderus Gamma po szeregu badań homologacyjnych
898
Zintegrowany transport Jak informuje Łódź, zakończył się szereg badań homologacyjnych nowego tramwaju Moderus Gamma LF 06 AC. Jeszcze w styczniu przyjechać ma drugi z 30 zakupionych pojazdów.
Warszawa-Radom: Itaka poleci do Taby i Tivatu
1,6k
Pasażer Biuro podróży Itaka zaoferuje swoim klientom zorganizowane wyjazdy wakacyjne z wylotem z portu Warszawa-Radom do egipskiej Taby oraz Tivatu w Czarnogórze. Nowe kierunki wczasowe są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Itaka rozpoczęła także sprzedaż krótkich wyjazdów typu city-break do Paryża i Rzymu – miast, do których z Radomia będą latać PLL LOT.
Toruń: Tramwaj do os. JAR. Przygotowania do rozwieszana sieci trakcyjnej
737
Zintegrowany transport Brak mrozów sprzyja postępom prac na budowie nowej linii tramwajowej, która będzie biegła od centrum Torunia aż do pętli przy ul. Heweliusza. Część torowiska jest już prawie gotowa i niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej.
Kolejna maszynistka w Kolejach Mazowieckich
2,4k
Tabor i technika Mamy kolejną maszynistkę – podały Koleje Mazowieckie. Pani Dagmara jako pierwsza kobieta uzyskała autoryzację na autobusy szynowe.
Łódź: Wojska Polskiego – mimo zimy przebudowa trwa
599
Zintegrowany transport Przy ul. Wojska Polskiego i Strykowskiej trwają intensywne prace, związane z przebudową linii tramwajowej na Doły. Wykonawca wykorzystuje dodatnie temperatury i stara się zmieścić w nowym terminie, przesuniętym z wiosny na jesień bieżącego roku.
Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?
1,4k
Zintegrowany transport W środę 11 stycznia krakowscy radni odrzucili prezydencki projekt podwyżek cen biletów. Oznacza to też odłożenie kwestii integracji z koleją oraz – jak zapowiadają władze Krakowa – spore cięcia w połączeniach tramwajowych i autobusowych.
Łódź: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie, ale częstotliwość bazowa nie
680
Zintegrowany transport Łódzki samorząd poinformował o stałym wzroście liczby podróżujących komunikacją miejską. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozkładach jazdy, bo część połączeń kursuje częściej lub na dłuższych trasach. Nie ma natomiast planów powrotu do standardów obowiązujących przed wybuchem pandemii koronawirusa.
GZM: Zmiany w taryfie dopiero pod koniec lutego
554
Zintegrowany transport Nie 16 stycznia, a prawdopodobnie 28 lutego. Intensywne prace nad aplikacją powodem zmiany terminu wejścia w życie nowej taryfy ZTM.
Trzy oferty na naprawy wielkopolskich EN76
1,6k
Tabor i technika Województwo wielkopolskie właśnie otworzyło oferty w przetargu na naprawę P4 swoich Elfów pierwszej generacji. Naprawy jednostek EN76 chcą wykonać trzy podmioty, choć tylko jedna propozycja mieści się w budżecie samorządu.
Kraków: Bliżej przebudowy ulicy Kościuszki
563
Zintegrowany transport Zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.
Deutsche Bahn/lp, Rynek Kolejowy - redaktor
Wiecej z regionu:
Niemcy (1228)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >