NUMER 12/2022
NUMER 12/2022
Temat numeru:
Polska-Ukraina
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Niemcy: Pociągi towarowe będą mniej uciążliwe dla uszu

| Global Rail News/lp, Rynek Kolejowy 22.07.2014 274

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
2014-07-22 10:35:17 Autor: gość
---.35.41.73
"Klocki typu LL mają niski współczynnik tarcia i są wykonane z materiałów kompozytowych."

Jak klocki hamulcowe mają niski współczynnik tarcia to znaczy że słabo hamują.
2014-07-22 10:54:22 Autor: michmu
---.114.160.156.netia.pl
>> Klocki typu LL mają niski współczynnik tarcia
tylko mi się wydaje że coś to chyba bez sensu ?
2014-07-22 11:06:10 Autor: zibi
---.unknown.vectranet.pl
poza problemem niskiego współczynnika tarcia w artykule to uważam że to nie jest jakaś wielka operacja tylko zmiana typu klocków która będzie prowadzona systematycznie aż do zużycia klocków żeliwnych a koszty to większa cena klocków typu LL niż żeliwnych
2014-07-22 11:19:00 Autor: kalimera
---.centertel.pl
ktos tu nie umi tlumaczyc z angielskiego. Wstawki kompozytowe badala tez Pol. Slaska.
2014-07-22 12:23:59 Autor: Gubernator Kalifornii
---.20.21.145

Gubernator Kalifornii
Klocki kompozytowe:
zalety:
- cichsze pociągi... Przy kilku, kilkunastu składach na dobę, to chyba żaden problem z tym hałasem... Kościoły wyją dzwonami co godzinę przez wiele minut i nikt nie zajmuje się tym, jako hałasem...
wady:
- 4-krotnie wyższy koszt klocka kompozytowego od żeliwnego
- wielokrotnie szybsze zużycie powierzchni tocznej zestawy kołowego przy klockach kompozytowych, które są twardsze od materiału, z którego jest wykonany zestaw kołowy!!!

Wady potwierdziłem m.in. w DB, GATX, PKP CARGO, AAE, FPL, Transwaggon, Ermewa, Greenbrier... Niestety, taką mamy chorą politykę transportową Europy... Przesadyzm w czystej postaci...
2014-07-22 13:33:38 Autor: Sabina
---.play-internet.pl
Że się tak głupio spytam, chodzi o hałas przy hamowaniu, czy hałas przy toczeniu sie kół?
2014-07-22 15:06:26 Autor: bartek
---.play-internet.pl
Po co klocki. Lepiej zbudować ekrany ;-)
2014-07-22 17:00:37 Autor: ET41-101
---.adsl.inetia.pl
Dopisał bym jeszcze:
Zalety:
- cichszy bieg wagonów (wygładzone powierzchnie koła na styku koło-szyna);
- brak iskrzenia;
- dłuższe życie wstawki hamulcowej.

Wady:
- obręcze koła bardzo się nagrzewają podczas hamowania;
- koło "łatwiej" wpada w poślizg (wygładzone powierzchnie koła na styku koło-szyna);
- konieczność zmian w układzie hamulcowym wagonu (inna charakterystyka tarcia względem prędkości) co powoduje, że nie są wkładki kompatybilne i nie można sobie ich tak dowolnie podmieniać żeliwne, czy LL
- i najważniejsze to bezpieczeństwo: Poc. PR na szlaku Żywiec - Sucha B.
2014-07-22 17:05:05 Autor: ET41-101
---.adsl.inetia.pl
Marzeniem byłoby skorzystanie przez nasze Politechniki z funduszy UE i opracowanie porządnego, prostego, taniego w produkcji wózka do wagonów towarowych z tarczami hamulcowymi i stosowanie ich powszechnie przy naprawach głównych i obligatoryjnie w nowym taborze.
2014-07-22 17:28:13 Autor: kovaL - Michał Kowalski
---.253.185.132
Tak właśnie - w porównaniu z kolckami typu K mają niższy współczynnik tarcia i nadają się do zastąpienia klocków żeliwnych...
2014-07-22 20:39:50 Autor: ...
---.adsl.inetia.pl
"- cichszy bieg wagonów (wygładzone powierzchnie koła na styku koło-szyna);"

Nie wiem skąd bierzesz te fantazje, Panie ET41 :-D

"brak iskrzenia"

Zapewniam cię, że jest - choć nie aż tak .."spektakularne".

@ Sabina

Pytanie nie jest głupie - bo o jedno i drugie. Tylko że w drugim to ma wpływ stan szyny (nie tylko tzw. falistość).

A tak ogólnie to już dawno stosuje się masowo kompozyty w towarowych. Takie AAE z jednej strony marudzi, zaś z drugiej pakuje to w kolejne typy wagonów.... PKP Cargo też już ma nawet całe wahadła....
2014-07-22 20:45:19 Autor: msp
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Kolejna wada:
- ścieranie wkładki i wysoka temperatura powodują powstanie nalotu na kole, który z kolei zmniejsza przyczepność, a co za tym idzie, zwiększa się podatność na poślizg podczas hamowania (lub rozruchu, jeżeli mowa o pojazdach z napędem).
- ścieranie wkładki powoduje powstanie pyłu o przykrym zapachu (spalenizna).

Cóż..
2014-07-22 23:01:40 Autor: wczasowicz
---.dynamic.gprs.plus.pl
Kiedy motocykle mniej szkodliwe dla uszu? Tym się nikt nie może zająć.
2014-07-23 14:36:36 Autor: Siemens
---.dynamic.gprs.plus.pl

Siemens
U nas prawie zginęli ludzie przez takie klocki. Poczytajcie co się działo z jednostką kiedy chciał się mechanik zatrzymać w górskim terenie. I jeszcze do tego jak przegrzewały się obręcze kół i pękały :-)
2014-07-24 14:43:10 Autor: Krakus
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
@Siemens
u Was? u Was można jeszcze wiele innego zobaczyć! a wiesz co to były za klocki i kto je wyprodukował? Czy Pan/Pani używa nazwy @Siemens z pozwoleniem właściciela nazwy? Czy Pan/Pani widział jak produkowane są i jak badane są wstawki kompozytowe? Czy widział Pan/Pani jak badane i produkowane są tak lubiane przez Pana/Panią wstawki żeliwne? Co Pan/Pani wie o materiałach ciernych i zestawach kołowych pojazdów szynowych? I ciekawe jakim autem Pan/Pani jeździ? Dlaczego nie zaporożcem? Napiszę Wam abyście powrócili do koni i furmanki!!!!! To jest cool a jaki tanie. Przetarg na owies i podkowy. Furmanka oczywiście na kołach drewnianych bez obręczy bo taniej ech...szkoda słów.
2014-07-24 14:57:42 Autor: Krakus
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
A do redakcji
-może napisalibyście Państwo artykuł o stawkach za dostęp do innych sieci i różnicach pomiędzy tym co jeździć będzie z żeliwem, a tym co jeździć będzie na kompozytach! Trzeba uświadamiać nieświadomych!
2014-07-25 10:25:07 Autor: zeus04
---.133.22.13
W odpowiedzi na post Krakus:
"@Siemens
u Was? u Was można jeszcze wiele innego zobaczyć! a wiesz co to były za klocki i kto je wyprodukował? Czy Pan/Pani używa nazwy @Siemens z pozwoleniem właściciela nazwy? Czy Pan/Pani widział jak produkowane są i jak badane są wstawki kompozytowe? Czy widział Pan/Pani jak badane i produkowane są tak lubiane przez Pana/Panią wstawki żeliwne? Co Pan/Pani wie o materiałach ciernych i zestawach kołowych pojazdów szynowych? I ciekawe jakim autem Pan/Pani jeździ? Dlaczego nie zaporożcem? Napiszę Wam abyście powrócili do koni i furmanki!!!!! To jest cool a jaki tanie. Przetarg na owies i podkowy. Furmanka oczywiście na kołach drewnianych bez obręczy bo taniej ech...szkoda słów."
Technologia produkcji klocków żeliwnych jest dobrze poznana :) współpraca z kołem też.
Kompozytowe mają wiele złych cech i nie ważne kto je produkował. Właściwości tego typu wstawek np. w ujemnych temperaturach przy jednoczesnym występowaniu drobnego i sypkiego śniegu - wszędzie na świecie będą takie same. W Szwecji zaobserwowano kilka lat wcześniej, to co u nas pewnego dnia na trasie Sucha Beskidzka - Żywiec :(
2014-07-25 13:26:19 Autor: Krakus
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
@zeus04
Nie dostałem odpowiedzi na poprzednie pytania @zeus04. A jaka była konkluzja po obserwacjach w Szwecji?
A co by było gdybyśmy dalej palili w piecu drewnem lub tylko węglem? Dlaczego składów nie ciągną parowozy? No dlaczego? A gdzie w Polsce można zbadać wstawki kompozytowe wg wymagań UIC?
Kończę dyskusję - szkoda czasu!
2014-07-25 15:47:30 Autor: zeus04
---.133.22.13
W odpowiedzi na post Krakus:
"@zeus04
Nie dostałem odpowiedzi na poprzednie pytania @zeus04. A jaka była konkluzja po obserwacjach w Szwecji?
A co by było gdybyśmy dalej palili w piecu drewnem lub tylko węglem? Dlaczego składów nie ciągną parowozy? No dlaczego? A gdzie w Polsce można zbadać wstawki kompozytowe wg wymagań UIC?
Kończę dyskusję - szkoda czasu!"
No to szkoda. Padły pytania i komu mam odpowiedzieć?
Tu jest przykład nieskuteczności hamowania w takich warunkach, ale przy użyciu tradycyjnych wstawek żeliwnych (lokomotywa jedzie luzem po płaskim torze):
https://www.youtube.com/watch?v=aXfwirMaWrk
Dla porównania próba "mocy" hamulca podczas bardzo dobrych warunków atmosferycznych na podobnej lokomotywie:
https://www.youtube.com/watch?v=5gSqdpzDpmM
Wracając do przykładu pierwszego: Koła współpracujące ze wstawką żeliwną w naturalny sposób ;) mają o wiele bardziej chropowatą powierzchnię i są w stanie dużo szybciej wydrapać ewentualną warstwę lodu (która przy takich wstawkach i tak o wiele rzadziej powstaje). Powierzchnie toczne kół wagonów wyposażonych we wstawki kompozytowe są bardzo, ale to bardzo gładkie. Wagonów takich jeździ u nas bardzo dużo i zawsze pokazuję i polecam nawet dotknąć wszystkim kandydatom na maszynistę, którzy przewijają się przez moje miejsce pracy :)
Miesięcznik Technika Transportu Szynowego zamieszczała kilka razy bardzo obszerne opracowania na temat wstawek kompozytowych typu K jak i LL (ciekawe zdjęcia z prób poligonowych w Szwecji). Kiedyś nawet zamieściłem w internecie streszczenie jednego artykułu, ale ZTCW, to materiały są obecnie łatwo dostępne. Próby na hamowniach zawsze wychodziły dobrze ;) Wiadomo też że dzięki swym właściwościom hamulce te przy hamowaniu z niskich prędkości mają wydłużoną drogę hamowania. W zakresie większych prędkości są bardziej skuteczne i średnia wychodzi podobnie jak przy "żeliwie" ;) Ostatnio zrobiłem sobie spacer wzdłuż składu i na 20 wagonów towarowych (mieszanka z zarządów kolei Niemiec i Austrii) miałem 18 na żeliwie i dwa na "kompozytach" (jeden produkcji Greenbrier Wagony Świdnica z roku 2008, a drugi z Gosa Serbia z 2011). Ciężar hamujący większości to maksymalnie 58 ton ("kompozytów" również), ale sześć wagonów miało max. 72 tony. Wszystkie były tego samego typu i w miarę nowe. Wszystkie miały automatyczne zawory ważące. Cześć miało zawory Oerlikona, a większość od Knorr-Bremse. Dnia tego, co na pierwszym filmie - prowadziłem w drodze powrotnej 589 metrowy skład nowych wagonów wyposażonych w 100% w wstawki kompozytowe. Nie było dosłownie czym hamować!
Z prędkości 20 km/h hamowałem ok. 500-600 metrów. Naocznym świadkiem była pani instruktor ruchowa z PLK-i, która przyszła tego dnia na kontrolę (z wielkim poświęceniem przyszła pod sam semafor wjazdowy jednej z pośrednich stacji w kopnym śniegu po kolana) i jechała ze mną aż do końca.
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 12/2022
NUMER 12/2022
Tematem grudniowego numeru są polsko-ukraińskie relacje kolejowe. Analizujemy to, co dzieje się obecnie na granicy, a także perspektywy rozwoju transportu kolejowego dla dwóch krajów. Gratką numeru jest rozmowa z byłym prezesem Kolei Ukraińskich - Wojciechem Balczunem. Sporo miejsca w numerze poświęcamy trudnej sytuacji na rynku wykonawców, wobec ciągłego braku unijnych środków na modernizację infrastrukturę i taboru.

Wiele miejsca poświęcamy efektom debat na kolejnym listopadowym Kongresie Kolejowym. Rozmawiamy też z prezydentem Poznania o przyszłości transportu w tym mieście. Niezwykle ciekawy jest tekst Michała Szymajdy, który opisał eksperyment jaki miał miejsce na jednej z polskich uczelni, gdzie studenci próbowali kupować bilety kolejowe na rozmaite relacje z Polski za granicę. Jak im poszło?

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5