Partnerzy serwisu:
Pasażer

Niemcy już reklamują pociągi Guben – Zielona Góra, ale...

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-11-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Niemcy już reklamują pociągi Guben – Zielona Góra, ale...
Fot. Fot. Marcin Seńczyk
Dwa tygodnie temu lubuskie media obiegła wiadomość o uruchomieniu od czerwca pociągów Guben – Zielona Góra. Reklamuje je już związek komunikacyjny Berlina i Brandenburgii (VBB). Po polskiej stronie nie poczyniono jednak dotąd żadnych przygotowań, a zarządca infrastruktury nawet nie otrzymał wniosku o przygotowanie linii kolejowej.

O nowym połączeniu kolejowym między Polską a Niemcami po raz pierwszy informowaliśmy już w maju 2021 roku. Kilka tygodni później plany te potwierdziło województwo lubuskie. Z Guben przez Gubin do Zielonej Góry mamy dojechać od czerwca 2022 roku.

Trzyetapowy, ambitny plan połączeń Polska – Niemcy

Na początku listopada oficjalny komunikat potwierdzający czerwcowy start połączeń przesłał do mediów związek komunikacyjny Berlina i Brandenburgii (VBB). Jak podawał, w tej kwestii porozumiały się województwo lubuskie i kraj związkowy Brandenburgia. Warunkiem jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury przez PKP PLK. Obecnie na odcinku Gubin (granica państwa) – Czerwieńsk kursują jedynie składy towarowe.

Według komunikatu VBB Plan rozwoju ruchu pasażerskiego jest trzyetapowy:
  • od czerwca do grudnia 2022 pociągi miałyby kursować pilotażowo w weekendy: trzy pary w soboty, po dwie w niedziele i święta.
  • następnie planowane jest uruchomienie codziennych kursów. Warunkiem tego jest jednak remont trasy i rozbudowa (elektryfikacja), umożliwiająca podniesienie prędkości pojazdów. Wtedy możliwe byłoby uruchomienie 6-8 par.
  • docelowo planuje się dostosowanie ilości połączeń do aktualnego zapotrzebowania oraz przedłużenie kursów do stacji Cottbus Hbf – miałyby być one wykonywane przez pojazdy dopuszczone do ruchu w obu krajach.
Działania wspierające projekt zapowiedział również zarząd euroregionu „Szprewa-Nysa-Bóbr”. Połączenia operowane będą przez Polregio we współpracy z DB Regio. Pociągi skomunikowane zostaną w Zielonej Górze z kursami do Poznania i Wrocławia, zaś w Guben z linią regionalną do Chociebuża (Cottbus) – zapowiada VBB.

W Polsce brak jeszcze przygotowań

O potwierdzenie tych planów poprosiliśmy stronę polską. Niestety nie ma dobrych informacji. – PKP Polskie Linie Kolejowe nie otrzymały dotychczas formalnego wniosku przewoźnika lub organizatora przewozów w sprawie planowanego uruchomienia połączeń pasażerskich na odcinku Gubin – Zielona Góra (linia nr 358, Zbąszynek – Gubin) – poinformował “Rynek Kolejowy” Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.

Również Polregio poinformowało “Rynek Kolejowy”, że dysponuje jedynie stanowiskiem PKP PLK z którego wynika, że linia kolejowa nie jest gotowa do realizacji ruchu pasażerskiego na trasie Zielona Góra – Gubin. – Co bardzo istotne – poza gotowością linii do realizacji przewozów konieczne jest również zamówienie organizatora przewozów na realizację usługi – podkreśliło biuro prasowe przewoźnika. Może to zrobić Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Ten wciąż nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie.

Nowy rozkład jazdy wejdzie w życie za mniej niż miesiąc. Jak jednak informuje przedstawiciel PKP PLK, uruchomienie połączeń w czerwcu jest jeszcze technicznie możliwe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Biznes

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Jakub Madrjas 20 lipca 2023

Ruszyła nowa wakacyjna kampania reklamowa Polregio [FILMY]

Pasażer

Mediator w sporze związków z Polregio

Biznes

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Biznes

Lubuskie: Ruszył skład wagonowy Polregio

Jakub Madrjas 20 lipca 2023

Ruszyła nowa wakacyjna kampania reklamowa Polregio [FILMY]

Pasażer

Mediator w sporze związków z Polregio

Biznes

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5