Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Nie ma chętnych do przeglądów i unowocześnienia wagonów Z1 dla PKP Intercity

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
30-01-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Nie ma chętnych do przeglądów i unowocześnienia wagonów Z1 dla PKP Intercity
Fot. Adam KilianWagon Z1B w składzie pociągu PKP Intercity
Ostatecznie nikt nie zgłosił się do przetargu na naprawę poziomu P5 z unowocześnieniem wagonów Z1, których PKP Intercity używa do prowadzenia ekspresów, także międzynarodowych.

Wagony typu Z1A (pierwszej klasy) i Z1B (klasy drugiej) należą do serii budowanej w drugiej połowie lat 90. przez ABB lub przez FPS w kooperacji z ABB. Pomimo przeszło 20 lat, które minęły od ich produkcji, nadal uważane są za bardzo wygodne i ciche. Stąd wykorzystywane są przez PKP Intercity do zestawiania pociągów ekspresowych i międzynarodowych, choć widać już po nich zużycie.

W przetargu rozpisanym w październiku PKP Intercity chciało przekazać aż 40 wagonów Z1A i Z1B do koniecznej naprawy głównej połączonej z unowocześnieniem niektórych ich elementów (miał się pojawić m.in. nowoczesny system informacji dla pasażerów).

Przetarg podzielono na 3 zadania: w części pierwszej chodziło o naprawę i przegląd 8 wagonów 1. klasy, w drugiej 26 2. klasy, w trzeciej 6 wagonów, także drugiej klasy.
Niestety, pomimo upływu ponad 3 miesięcy, nie udało się znaleźć wykonawcy w przetargu. Liczba pytań świadczy, że byli nim zainteresowani. 21 stycznia przewoźnik odpowiedział na 47 pytań dotyczących zadania.

PKP Intercity nie może sobie pozwolić na nieprzeprowadzenie P5 wspomnianych wagonów. Ich wycofanie z ruchu znacząco pogorszyłoby warunki podróży w ekspresach krajowych i pociągach międzynarodowych. Dlatego należy się spodziewać powtórzenia przetargu. Remont wagonów Z1 wpisany jest zresztą w strategię taborową spółki.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5