Partnerzy serwisu:
Pasażer

Nie będzie powrotu pociągów do Zwardonia i Żyliny w najbliższych latach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Nie będzie powrotu pociągów do Zwardonia i Żyliny w najbliższych latach
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Z dużym niezadowoleniem podróżnych przyjęte zostało zawieszenie połączenia kolejowego Warszawy z Żywcem, Zwardoniem oraz innymi atrakcyjnymi turystycznie miejscowościami Beskidu Żywieckiego. Jednak okazuje się, że rychłego powrotu połączeń spółki PKP Intercity na linię nr 139 za Bielskiem — Białą nie można się spodziewać.

W poprzednich rozkładach jazdy ze Zwardonia, przy granicy ze Słowacją, mogliśmy dojechać między innymi do Gdyni, dzięki połączeniu pociągiem "Rozewie", który kursował ze słowackiej Żyliny do Gdyni Głównej. Połączenie zostało skrócone głównie przez rozpoczęcie prac na węźle kolejowym w Żylinie, ale także przez prace związane z przebudową węzła Czechowice - Dziedzice i w efekcie pandemii. Z tego powodu Bielsko-Biała straciła także nocne połączenie z Gdynią, co spotkało się z interwencją lokalnych posłów

Zwardoń nawet bez weekendowego pociągu IC

Wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy Zwardoń pożegnał się z weekendowym połączeniem PKP Intercity z Warszawą. Do tej pory pomimo prac na węźle czechowickim pociąg kursował ze zmianą czoła w Ochodzcy. Jednak, jak wskazywało PKP Intercity, trasa pociągu została zmieniona w związku z oddaniem do użytku zmodernizowanej linii do Wisły.

PKP InterCity informuje, że powrót pociągów do Zwardonia z ewentualnym wydłużeniem trasy na Słowację jest możliwy, ale tylko po zakończeniu remontów infrastruktury w Polsce jak i na Słowacji.

– Przywrócenie kursowania pociągów na odcinku Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń uzależnione będzie od zakończenia przez PKP PLK prac na linii nr 139 oraz węźle katowickim, który – wg planów zarządcy infrastruktury – wkrótce zostanie objęty wielkoskalowymi pracami inwestycyjnymi. Ewentualne rozmowy ze słowackimi partnerami dot. pociągów międzynarodowych przez Zwardoń mogłyby rozpocząć się również dopiero po zakończeniu ww. prac, konieczna byłaby także po stronie słowackiej finalizacja prac modernizacyjnych na węźle żylińskim – kończy przewoźnik.

O ile prace w Żylinie powinny zakończyć się w ciągu kilkunastu miesięcy, to remont węzła katowickiego zaplanowano na kolejne 4 lata. To oczywiście bardzo optymistyczny wariant. Nie wiadomo w czym przeszkadzać będzie remont tej infrastruktury, bo pociągi w stronę Bielska-Białej i tak będą wyprawiane. 

Co jeszcze gorsze - stacja Zwardoń przeszła pokaźny remont. Właśnie teraz, gdy powrót pociągów dalekobieżnych nie jest planowany.

W przeszłości do Budapesztu i Moskwy

Warto dodać, że w przeszłości przez Zwardoń kursował nocny pociąg międzynarodowy Batory z Warszawy i Moskwy do Budapesztu, który pomimo tego, że cieszył się dobrą frekwencją, został włączony do pociągu "Chopin", który obecnie kursuje przez przejście graniczne w Chałupkach. Przez Zwardoń nie przejeżdżają już też lokalne pociągi przyspieszone z Krakowa i Katowic do Żyliny, a jedynymi, pociągi lokalnymi są pociągi słowackiego przewoźnika kursujące ze Zwardonia do Czadcy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5