Partnerzy serwisu:
Biznes

Newag chce dostarczyć tramwaje do Belgii

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
01-09-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
jm, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Newag chce dostarczyć tramwaje do Belgii
Jak dowiedział się „Rynek Kolejowy”, Newag rozpocznie w najbliższym czasie poważną ekspansję zagraniczną. Spółka weźmie udział w wartych w przeliczeniu ponad miliard złotych przetargach na dostawy tramwajów do Belgii i pociągów metra do Bułgarii.

W ostatnim czasie Newag podpisał umowę na dostawę sześciu pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej o wartości 79,9 mln złotych, na naprawę 337 wagonów PKP Intercity o wartości 45,4 mln złotych (z opcją na 82,2 mln zł), czy sześciu ezt Impuls dla Kolei Dolnośląskich o wartości 66,2  mln złotych.

Jak informowaliśmy, przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu bieżącego roku wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku o prawie 105 mln zł (37%) i wyniosły 391,9 mln zł, a zysk netto w wysokości 35,8 mln zł jest  większy o 14,5 mln zł (147 %) w stosunku do wyniku za pierwsze półrocze ubiegłego roku.

Rusza eksport

Prawie wszystkie zamówienia Newag zdobywa jednak na rynku krajowym. Wyjątkiem jest warta do 155 mln złotych brutto umowa na dostarczenie od 4 do 10 pojazdów dla Kolei Etneńskich. – Rozpoczęliśmy prace nad konstrukcją pojazdu. Projekt idzie zgodnie z harmonogramem – poinformował dziś prezes Newagu Zbigniew Konieczek. Jednak ten kontrakt – zdobyty poprzez kupno z masy upadłościowej włoskiej firmy Costa Sistemi Ferroviari – to dopiero początek zagranicznej ekspansji Newagu. Drugim krokiem była umowa z chorwacką firma Đuro Đaković Specijalna Vozila na wspólną budowę czteroosiowej, jednosystemowej lokomotywy elektrycznej Griffin typu E4ACU.

Jak udało nam się dowiedzieć, w najbliższym czasie Newag wystartuje w pierwszych dużych przetargach za granicą. Pierwszy dotyczy wartych ok. 400 mln złotych dostaw pociągów metra dla Sofii. Według informacji „Rynku Kolejowego”, partnerem Newagu w tym przetargu może być Siemens. Newag dostarcza w konsorcjum z tym producentem pociągi Inspiro dla Warszawy.

Ogromne zamówienie z Belgii?

Prawdziwym przełomem byłby jednak drugi przetarg – na dostawę tramwajów dla Vlaamse Vervoersmaatschappij De Lijn. To podmiot, którego właścicielem jest rząd flamandzki w Belgii, zapewniającym transport publiczny. Posiada 3650 autobusów i 359 tramwajów. Wkrótce ogłosi on postępowanie na zakup nowych tramwajów.

Przed dwoma laty umowę z De Lijn na dostawę 48 nowych tramwajów o wartości 129 mln euro podpisał Bombardier, który zaproponował tramwaje Flexity 2. Teraz De Lijn szykuje nowe zamówienie o wartości nawet 200 mln euro. Ma w nim wystartować Newag. Co ważne, w ostatnim przetargu dla Krakowa Newag zaoferował tramwaje firmy Bombardier. Jeżeli taka sama współpraca zaowocuje startem w belgijskim przetargu, Newag i Bombardier mają duże szanse na zwycięstwo. Co ważne, według naszych informacji w obu przetargach Newag wystartuje jako większościowy wykonawca prac.

Wartość przetargów, w których Newag chce wystartować w latach 2015–2017 prezes spółki Zbigniew Konieczek szacuje na 7,4 miliarda złotych. Co najmniej dziesięć procent tej kwoty stanowią zamówienia zagraniczne. Ponad połowa wartości potencjalnych zamówień dotyczy elektrycznych zespołów trakcyjnych (4mld zł), a 35 proc. – nowych tramwajów (2,5 mld złotych). Ten ostatni rynek prezes Konieczek wskazał dziś jako bardzo ważny kierunek ekspansji Newagu.

Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Newag z jedyną ofertą na nowe pociągi dla Pomorza

Tabor i technika

Newag z jedyną ofertą na nowe pociągi dla Pomorza

Jakub Madrjas 14 lipca 2023

Pierwsze zdjęcia wielosystemowego Griffina na 200 km/h

Tabor i technika

PKP Intercity zamawia kolejne Griffiny na 200 km/h w Newagu!

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Newag z jedyną ofertą na nowe pociągi dla Pomorza

Tabor i technika

Newag z jedyną ofertą na nowe pociągi dla Pomorza

Jakub Madrjas 14 lipca 2023

Pierwsze zdjęcia wielosystemowego Griffina na 200 km/h

Tabor i technika

PKP Intercity zamawia kolejne Griffiny na 200 km/h w Newagu!

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5