Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Modernizacja trasy Zebrzydowa – Żagań potrwa nieco dłużej

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
08-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
05-04-2024
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Modernizacja trasy Zebrzydowa – Żagań potrwa nieco dłużej
fot. Mohylek, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.orgWieża ciśnień przy stacji Żagań
Trwają przygotowania do wojskowego remontu linii kolejowej nr 283. Prace potrwają kilka miesięcy dłużej, niż wynikałoby to z pierwotnego harmonogramu. Rozwiązano natomiast problem własności działek, na których ułożone ma zostać torowisko.

Linia kolejowa nr 283 pomiędzy stacjami Ławszowa i Żagań została fizycznie rozebrana i formalnie zlikwidowana. W najbliższych latach ma być jednak prowadzona jej odbudowa połączona z modernizacją fragmentu Zebrzydowa – Ławszowa. Odtworzenie dawnego ciągu łączącego województwa lubuskie i dolnośląskie jest związane głównie z potrzebami wojska, a roboty zostaną sfinansowane z kasy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Linia nie będzie otwarta w 2026 r.

– Obecnie realizowane są prace projektowe dla zadania „Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Zebrzydowa – Żagań – mówi Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Przypomina on, że inwestycja prowadzona jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Po zakończeniu robót możliwe ma stać się wznowienie ruchu kolejowego na ok. 45-kilometrowym odcinku, który pozostaje nieczynny od 2004 r.

Pierwotne założenia mówiły, że infrastruktura będzie gotowa w 2026 r. Termin ten uległ jednak pewnemu przesunięciu. – Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym kwartale 2027 r. – zapowiada teraz przedstawiciel krajowego zarządcy infrastruktury.

Trwa rozbiórka dawnej infrastruktury

Tymczasem rozpoczęła się realizacja pierwszych prac w terenie związanych z odbudową odcinka Ławszowa – Żagań. – Obecnie na stacji Żagań demontowane są rozjazdy i napędy – relacjonuje nasz rozmówca. Wszystkie prace związane z modernizacją linii nr 283 będą kosztować ok. 379 mln zł netto. Inwestycję realizuje konsorcjum Infra Silesia – PIB Kopacki. Zadanie będzie sfinansowane w całości z budżetu państwa.

PLK poinformowały także o rozwiązaniu potencjalnie problematycznej kwestii własności gruntu pod przyszłym torowiskiem. Choć powstanie ono w śladzie zlikwidowanej linii Ławszowa – Żagań, działki, na których istniał tor, nie należą do Polskich Linii Kolejowych. Znajdują się natomiast w zasobach PKP SA. Dotychczas spółki potwierdzały jedynie, że pozostają w tej sprawie w kontakcie. Teraz przedstawiony został natomiast konkretny scenariusz działań. – Obecnie opracowywana jest dokumentacja dla złożenia wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej (ULLK). Decyzja ta umożliwi uregulowanie stanu prawnego działek – opisuje Karol Jakubowski.

Niebawem wydanie decyzji środowiskowej

Sam wniosek ma zostać złożony dopiero po wydaniu tzw. decyzji środowiskowej. – Planowany termin jej uzyskania to maj 2024 r. – usłyszeliśmy. Zasadnicze roboty powinny rozpocząć się zaś w przyszłym roku.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5