Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Minister Adamczyk w Krakowie: Efekt budowy łącznicy będzie piorunujący

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
12-12-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Minister transportu i budownictwa Andrzej Adamczyk wizytował dzisiaj budowę łącznicy kolejowej pomiędzy przystankami Kraków Zabłocie a Kraków Krzemionki. Inwestycja ma zakończyć się już w 2017 roku.

Dzisiaj na budowie łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki odbyła się wizytacja Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa. Obecny był również m.in. Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, oraz Piotr Majerczak, dyrektor południowego regionu Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK. 

Minister pod wrażeniem

Andrzej Adamczyk wielokrotnie podkreślił rolę i znaczenie inwestycji dla Krakowa i całego regionu, zwracając przy tym uwagę na umiejętności polskiej kadry inżynieryjnej i budowlanej. Minister Adamczyk nie miał wątpliwości co do pozytywnego wpływu inwestycji kolejowych na przyszłość kolei aglomeracyjnej w Krakowie i Małopolsce. 

– Jestem pod wrażeniem tego co potrafią realizować polscy inżynierowie i budowniczy. Dziękuję za zaangażowanie na tej budowie, która przebiega zgodnie z planem. Wykonawcy dają sobie bardzo dobrze radę. Cieszę się z tego, że w Krakowie realizują się najpoważniejsze przedsięwzięcia kolejowe od kilkudziesięciu lat. Dwa miliardy złotych jest obecnie w realizacji w samym Krakowie, w jego otoczeniu kolejne dwa miliardy. Jestem przekonany, że po zakończeniu tych zadań będziemy mieli doskonale skomunikowaną aglomerację krakowską. Dodatkowe tory pozwolą pociągom dalekobieżnym przemieszczać się szybko i sprawnie – powiedział Andrzej Adamczyk.

– Jeszcze raz chciałbym zwrócić szczególną uwagę na zaangażowanie inżynierów i z dumą podkreślam, że polscy inżynierowie niczym nie odstają od ich kolegów z innych państw i kontynentów. Jestem przekonany, że w wielu przypadkach polska myśl inżynierska przerasta naszych sąsiadów – powiedział minister. 

Trudne technicznie przedsięwzięcie

Budowa estakad wiąże się z utrudnieniami w okolicy ważnego krakowskiego skrzyżowania ulic: Nowohuckiej, Kuklińskiego, Klimeckiego i Powstańców Wielkopolskich. Oprócz estakad budowane są dwa nowe przystanki (w miejscu już istniejących), Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki. Projekt musiał zostać przygotowany z uwzględnieniem skomplikowanego układu drogowego i urbanistycznego.

– Estakady wybudowane są o bardzo małym promieniu łuku. Oznacza to, że najmniejszy promień toru wynosi 258 metrów. Musimy zastosować specjalne elementy i podkłady typu Y, które umożliwią położenie toru o takim promieniu, a co istotne tor będzie bezstykowy. Obecnie prace są prowadzone i założenie jest takie, że do połowy pierwszego kwartału zakończymy betonownie estakad. Wykonywanie prac nad newralgicznym dla Krakowa skrzyżowaniem sprowadza się do przeniesienia części prac na noc. Do końca przyszłego roku łącznice będą przygotowane do oddania do użytku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. 

– Łącznica będzie miała bardzo duży wpływ na kolej aglomeracyjną. Kolej aglomeracyjna będzie pokonywała trasę ze Skawiny do Krakowa Głównego o około 15 minut, to bardzo duży zysk w skali aglomeracji – powiedział Piotr Majerczak, dyrektor regionu południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.

– Mamy świadomość, że w całym kraju działania inwestycyjne są uciążliwe, ponieważ trudno jest prowadzić inwestycję przy ruchu kolejowym. Proszę wszystkich o cierpliwość, szczególnie w Krakowie ze względu na uciążliwości i kłopoty, za które przepraszam. Dzisiaj z tej perspektywy patrząc na to co dzieje się w Krakowie, po każdym roku będzie lepiej, a efekt będzie piorunujący w bardzo pozytywnym znaczeniu i co do tego jestem przekonany – powiedział Andrzej Adamczyk.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

PLK przygotowują remont zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Infrastruktura

Remonty wiaduktów w Jabłonowie wstrzymały pociągi do Brodnicy

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5