Partnerzy serwisu:
Pasażer

MI: Obowiązek posiadania miejscówek to wspólny pomysł ministerstwa i PKP Intercity

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-07-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
MI: Obowiązek posiadania miejscówek to wspólny pomysł ministerstwa i PKP Intercity
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Posłanka Paulina Matysiak zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego w PKP Intercity wprowadzono obowiązek podróży wyłącznie z miejscówką. Pyta także o to, czy resort zamierza w najbliższym czasie wprowadzić inne podwyżki cen za przejazd.

Rozwiązanie to jest niekorzystne z punktu widzenia pasażera, ponieważ wiąże się z podwyżką ceny biletów dla pasażerów wybierających pociągi PKP IC jako środek dojazdu do pracy – pisze o obowiązku pobrania miejscówek do biletów okresowych posłanka. Zauważa też, że w przypadku zakupu biletu okresowego będzie wiązało się z koniecznością rezerwacji miejsca na konkretne połączenie, co może stanowić problem w przypadku osób, których godziny pracy pozostają elastyczne.

– Chciałabym również zwrócić uwagę, że kryzys gospodarczy dotknął bezpośrednio wiele Polek i Polaków, przez co spora część osób ma obniżone wynagrodzenie. Pandemia nie może stanowić przykrywki do wprowadzenia ukrytych podwyżek – napisała posłanka.

Rozwiązanie tylko na czas pandemii

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że wymóg posiadania miejscówek do biletów okresowych ma charakter okresowy i został wprowadzony na czas obowiązywania stanu epidemii koronawirusa. Wiceminister Andrzej Bittel dodaje, że zarządzenie zostało wprowadzone w następstwie decyzji, która została podjęta we współpracy pomiędzy Ministrem Infrastruktury i PKP Intercity,

– Podkreślam, że rozwiązanie to pozwala na wdrożenie wszystkich wytycznych rządu i służb sanitarnych, zgodnych z obecnie obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. Uwzględniając powyższe wymogi (...), konieczne było ograniczenie zakresu świadczonych usług poprzez wprowadzenie limitu liczby osób podróżujących jednocześnie pociągiem. Jednocześnie (...) organizator przewozów polecił PKP Intercity zestawiać składy pociągów w maksymalnie dopuszczalnej liczbie wagonów oraz zespołów trakcyjnych, odpowiadających potrzebom pasażerów, uwzględniając długość peronów. Rozwiązania te mają na celu m.in. zapewnienie ciągłości funkcjonowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej – czytamy w odpowiedzi na pytania posłanki.

Można wystąpić o zwrot


Andrzej Bittel dodaje, że pasażerowie posiadający bilety okresowe kupione do 3 czerwca br. włącznie, którzy nadal będą z tych biletów korzystać, mogą wystąpić o zwrot należności za nabywane za 1 zł obowiązkowe miejscówki po zakończeniu okresu ważności biletu okresowego lub zakończeniu ograniczeń związanych z limitowaniem liczby miejsc w pociągach.

– Odpowiadając na pytanie dotyczące podwyżek, podkreślam, że ani organizator przewozów ani PKP Intercity nie planują podwyżki cen biletów w najbliższym czasie – dodał wiceminister.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Intercity: Nie wykluczamy montażu ETCS w Edytach

Tabor i technika

Milion sprzedanych biletów w aplikacji mobilnej PKP Intercity

Pasażer

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Intercity: Nie wykluczamy montażu ETCS w Edytach

Tabor i technika

Milion sprzedanych biletów w aplikacji mobilnej PKP Intercity

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5