NUMER 01-02/2023
NUMER 01-02/2023
Temat numeru:
Przewozy kolejowe 2022
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Megafonistki odchodzą do lamusa. Także na Centralnym

| wu, Rynek Kolejowy 29.12.2014 372

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
2014-12-29 11:08:14 Autor: et21
---.dynamic.gprs.plus.pl
Tjaaaa.... a w sytuacjach wyjątkowych też automat będzie zapowiadał?
2014-12-29 11:18:28 Autor: adam1234
---.adsl.inetia.pl
Pamiętam poznański automat - pod względem wyraźności komunikatu, prawidłowej intonacji i miłego tembru głosu to był dla mnie IDEAŁ

a teraz to co się dzieje w Warszawie Wschodniej - gdy np. słowa "Warta" "Kutno" wypowiada się szybko i z akcentem na ostatnią sylabę - brzmi cokolwiek dziwnie

najbardziej mnie jednak wqrwia fakt, że nie podaje się info o tym, gdzie który wagon staje (tak jest na wschodniej) o jeśli np. taki pociąg relacji WAW - Villach podstawia się na tor przy peronie na 3 minuty przed jego odjazdem to wtedy człowiek naprawdę musi biec po peronie (takie sytuacje zdarzają się często, a mnie się taka przytrafiła 6 listopada)
2014-12-29 11:20:44 Autor: Tomeks
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Organicznie nie znoszę tych zapowiedzi odtwarzanych przez syntezator. Mam przez nie wrażenie, że mówi do mnie jakiś bezduszny kapo z obozu.Nie ma to jak profesjonalna i "ludzka" megafonistka. Zresztą ten trend zastępowania człowieka w pełnieniu różnych funkcji i zawodów przez komputery i maszyny jeszcze się bardzo zemści. I nie chodzi tu tylko o bezrobocie.
2014-12-29 11:38:13 Autor: Kolejarz realista
---.dynamic.mm.pl
A kiedy te wspaniałe Zarządy PKP S.A i PLK S.A odejdą ODEJDĄ DO LAMUSA ?
2014-12-29 11:48:34 Autor: haha
---.g-net.pl
@Kolejarz realista:
To jest zgraja bezgranicznie pazernych [niecenzuralne], bardzo pazernych. A takim zawsze będzie mało:

http://www.rynek-kolejowy.pl/52832/jakub_karnowski_w_radzie_nadzorczej_pzu.htm
2014-12-29 12:23:54 Autor: Warmiak007
---.net.azartsat.pl
Już nie mówię o Japonii,
gdzie tylko z tego powodu, że komuś się chciało,
nie jakiegoś niezwykłego organizatorskiego geniuszu,
stoisz na peronie na strzałce oznaczonej numerem
Twojego wagonu, który przyjeżdżając zaraz się przy niej zatrzyma.
2014-12-29 12:28:05 Autor: max2
---.merinet.pl

max2
Szkoda pań megafonistek. Oszczędzi się parę złotych na ich pensjach ale 50x tyle straci się na premii dla zarządu PKP IC za "wdrożenie nowego projektu".
2014-12-29 12:32:35 Autor: Warmiak007
---.net.azartsat.pl
Tutaj jest prawdziwa mistrzyni:
https://www.youtube.com/watch?v=zT6AhP-82W8
Jak taki prawdziwie ludzki głos zastąpić automatem

PS. Czy tylko mi ten głos kojarzy się z "Seksmisją"? :D
2014-12-29 13:27:35 Autor: marcin11
---.wifikomputer.pl
a mnie się to nie podoba, syntezator na w-wie wsch jest bardzo sztuczny wręcz groteskowy. Gdzie tu jest nowoczesność? Ciekawe kto się tym zachwyca jakie to pięknie i nowoczesne ?

Najprostsze chińskie zabawki dla dzieci potrafią mieć miękkie, ciepłe syntezatory z poprawną polszczyzną - tu się nie da. Jeszcze to zadęcie z jakim wprowadza się to i wiele innych rozwiązań "od czapy".
2014-12-29 14:20:58 Autor: de zoo
---.sta.asta-net.com.pl
Megafonistki mówiły krótko, jasno i do rzeczy, natomiast automaty często oprócz zapowiedzi podają jakieś bzdurne komunikaty, reklamy czy też zaczynają czytać regulamin przewozów (autentyk!), do tego bez przerwy się powtarzają i właściwie w kółko coś emitują, są niezwykle uciążliwe - dewastacja przestrzeni publicznej w wymiarze akustycznym. W takim pendolino podczas podrózy pasażer ma mozliwość wysłuchania 15 razy komunikatu o karze za jazdę bez biletu.
2014-12-29 16:06:11 Autor: MK_Kedzierzyn
---.dip0.t-ipconnect.de
Wielki minus za to. Jak ja nie lubię słuchać automatu, to takie nienaturalne i sztuczne. Megafonistek nic nie zastąpi, słuchając głos megafonistki czujemy profesjonalizm i to, że osoba która mówi do Nas jest żywa a nie komputerowa.
Niby to ma być skok w "przyszłość" ? Dla mnie to oszczędzanie na pensjach dla megafonistek i nie jest to dobre dla pasażera. Nie da się idealnie zrozumieć syntezatora, dworzec to wielki budynek i to wszystko się też zniekształca, megafonistka żywa naturalnie głos dostosować potrafi i idealnie się ją zrozumie.
2014-12-29 16:16:07 Autor: Minioo
---.tktelekom.pl
Co do tego Pendolino, to myślałem, że zeświruję z tym komunikatem. W czasie przejazdu przez Warszawę był puszczany w kółko chyba z osiem razy.
2014-12-29 16:41:42 Autor: Ol
---.opera-mini.net
Przesiadając sie z pociągu na pociąg, biegając po peronach Wschodniej idzie dostać ciężkiej cholery, gdy syntetyczne flaki zapowiadają pociąg. Nie obchodzi mnie spółka i "ze stacji do stacji" tylko jasny komunikat spod znaku "pociąg TLK do Łodzi Kaliskiej odjedzie z peronu..." itd. Nie, nie, nie dla tych pierońskich syntezatorów. To sprzeczne z naturą!
2014-12-29 17:57:18 Autor: SP45-116
---.warszawa.vectranet.pl
Poznań też, a pamiętacie starą Warszawę Śródmieście?
2014-12-29 18:17:17 Autor: z torów plk
---.icpnet.pl
W odpowiedzi na post max2:
"Szkoda pań megafonistek. Oszczędzi się parę złotych na ich pensjach ale 50x tyle straci się na premii dla zarządu PKP IC za "wdrożenie nowego projektu"."
dla twojej wiadomości - ktoś ten system musi obsługiwać. Więc o żadnym bezrobociu czy "oszczędnościach" nie może być mowy.
2014-12-29 18:35:20 Autor: IM&ZB
---.dynamic.chello.pl
System automatycznych zapowiedzi bedzie zawsze bardziej wydajny, niz komunikaty wyglaszane przez czlowieka pod warunkiem prawidlowej konfiguracji. To co dzis slyszymy w Poznaniu czy w Warszawie Wschodniej i Zachodniej jest jedynie wynikiem porazki PLK w zakresie przygotowania zalozen, wybrania najtanszego rozwiazania i blednej eksploatacji przez operatorow.

Wiekszosc zarzadow kolejowych i w zasadzie wszystkie duze lotniska korzystaja wylacznie z systemow automatycznych.Kazdy kto mial okazje posluchac jak to dziala np. na lotnisku w Zurichu czy dworcu Berlin Hbf wie, ze wlasciwe opracowanie systemu (a nie oparcie go o najtansze typu Ivona jak to zrobila PLK) daje wymierne efekty.

Nie wierzac w geniusz tworczy ludzi z PLK polecam odsluchanie na youtube: Berlin Hauptbahnhof ICE Hamburg-Altona-Munchen Hbf Gleis 1 Deutsch/Englisch. Trzy czytelne komunikaty o wiezdzie, postoju i skomunikowaniach oraz odjezdzie pociagu nagrane glosem bylej gwiazdy niemieckiej telewizji publicznej...jakie to proste prawda?
Wiemy ze PLK prochu nie wymysli.W takim razie nich zerznie ordynarnie jak to powinno wygladac od sasiadow z DB...:-)
2014-12-29 18:40:52 Autor: mania
---.play-internet.pl
co dadzą jakiekolwiek najnowsze systemy informacji skoro władze PLK-i nie potrafią ustawić odpowiednio nagłośnienia,a by na peronie było słychać w szczególności podczas wjazdy pociągów w perony a w niektórych miastach tego nie potrafi się zrobić na peronach guzik słychać a na holu dworca jeden huk oto mój komentarz umieszczony w innym temacie

"Witam ponownie
Szanowni Redaktorzy Rynku Kolejowego, macie używanie ostatnio na spółkę Intercity może i zasłużenie, ale chciałabym coś dodać odnośnie komunikatów wygłaszanych dla pasażerów, może i to w wagonie jest kłopotliwe ale zapraszam was Redaktorzy na dworzec w Katowicach. Nowy, śliczny ale dzisiaj rano oczekując na swój pociąg na holu dworca czułam się jak na jakiejś
dyskotece jeden wielki huk z tych głośników jak zapowiadała Pani, jako że nie mogłam swobodnie rozmawiać z koleżanką przeszłyśmy na peron a dzisiaj mrozik troszkę jest, na peronie 4 nie słychać zapowiedzi dla pasażerów, z ciekawości przeszłyśmy na peron 3 tam też cisza w głośnikach, poszłyśmy za ciosem peron 2 też cisza, jedynie było słychać zapowiedzi na peronie nr 1 oraz w tunelach. Poszłyśmy z powrotem na hol bo jednak było trochę zimno na peronie
a tam tak głośno, że wytrzymać nie idzie, wróciłyśmy na swój peron w nadziei, że nasz pociąg wjedzie na planowany peron lub usłyszymy zapowiedź swojego pociągu. W Katowicach te piękne głośniki na peronach tylko ładnie wiszą i sprawiają dobre wrażenie więc chyba nie tylko spółka Intercity ma coś do poprawienia :)"

Nawet najlepsza megafonistka czy system informacji nic nie da jak to działa jak działa i każdy ma to w nosie.
2014-12-29 18:44:58 Autor: IM&ZB
---.dynamic.chello.pl
@adam1234
Nie ma fizycznej mozliwosci, zeby przy ruchu na Wschodniej czy Zachodniej system/ czlowiek ogarnal komunikaty o wjezdzie, postoju i odjezdzie pociagu uwzgladniajac dodatkowo zestawienie skladu. Pelny komunikat pl/en z zestawieniami zajmie blisko 2 minutu.W tym czasie odjada 2 inne pociagi bez zapowiedzi. Wlasnie dlatego wiekszosc zarzadow kolejowych nie podaje juz informacji o zestawieniach.Od tego sa informacje plakatowe....ktore w wydaniu polskim znajduja sie na stronie www.intercity i gdzies w kacie w budynkach dworcow..a prozno ich szukac na kazdym peronie duzego dworca...ot logika w wydaniu PKP IC i PLK:-)
2014-12-29 18:54:18 Autor: xxxl
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
A w Katowicach, zrezygnowali z automatu, bo to była kompletna porażka. Pociągi ponownie zapowiadają megafonistki :)))
2014-12-29 18:57:02 Autor: IM&ZB
---.dynamic.chello.pl
@mania
To jest wolanie na puszczy:-) Teraz za naglosnienie dworcow odpowiadaja inzynierowie przygotowujacy projekty modernizacji dworcow, a nie specjalisci od naglosnienia. Ta stara kolej, z ktora nie chca miec nic wspolnego Karnowscy czy Celejewscy potrafila zatrudniac najlepszych specjalistow od naglosnienia przy budowie Srodmiescia czy Centralnego. Na przyklad na Srodmiesciu uznano, ze do dworca beda bardziej pasowac komunikaty "kameralne" przez co zastosowano duzo glosnikow o makej mocy zamiast kilku glosnych szczekaczek...kto dzis zwraca uwage na takie szczegoly? Wazny jest interes dewelopera jak na nowym Zachodnim w Warszawie.O takiej precyzji naglosnienia jak w Berlinie HBf, gdzie osobne komunikaty sa wyglaszane jednoczesnie na roznych peronach bez zagluszania tresci mozemy jedynie snic...
2014-12-29 19:20:48 Autor: mania
---.play-internet.pl
faktycznie a czego tutaj się spodziewać najważniejsza jest najniższa cena produktu, faktycznie daleko na jeszcze do "Zachodu", współczuję osobom pracującym w tym nowym budynku dworca huk niesamowity za to na peronach, no cóż trzeba będzie chyba zainwestować w trąbki słuchowe jakie mieli nasi pradziadowie. A może jakiś Prezes ma takową wizję i tak ma być na dworcu katowickim????????????
2014-12-29 20:03:37 Autor: Tczewiak
---.play-internet.pl
DaDajcie ten projekt PLK Gdańsk :) to beda jaja...
2014-12-29 21:37:36 Autor: df
---.echostar.pl
Należy oddać hołd wszystkim paniom i panom wykonującym zawód megafonisty, za lata ich wspaniałej pracy i służby dla społeczeństwa. Nazywanie syntezatorów nowoczesnością jest kłamstwem, stosuje się je tylko i wyłącznie ze względów finansowych. Zapowiedź głosowa wygłaszana przez doświadczonego lektora, jest wielokrotnie wyższej jakości i bardziej zrozumiała.

Duże dworce, zwłaszcza te zarabiające na siebie, powinny zapewniać podróżnym wysokiej jakości zapowiedzi głosowe.

Jeśli już na prawdę nie można zatrudniać do tego ludzi, to niech ktoś weźmie "Franka" (Paweł Binkowski - Teatr Nowy) i nagra z nim nazwy wszystkich stacji, nazwy wszystkich pociągów, wszystkie liczby i słowa potrzebne do zapowiedzi. Potem zrobić program komputerowy do stosowania w całej Polsce i po problemie. Może wyszłoby taniej, niż kupowanie licencji na syntezatory, a jakość byłaby tysiąckroć lepsza. Każdy kto pamięta automat z Poznania, wie o czym mówię.
2014-12-29 22:01:23 Autor: adam1234
---.adsl.inetia.pl
@IMZB

To ja się zapytam, po kiego zmieniali system w Poznaniu - ten chyba pierwszy w Polsce system zapowiedzi miał jedną zaletę - był zayebisty (pisałem o tym powyżej)

faktem jest, że na wschodniej nie ma na peronach informacji o zestawieniu, dlatego podstawianie na tor pociągu międzynarodowego na 3 minuty przed planowym odjazdem jest idiotyzmem decydentów

kiedyś na Centralnej podawali sektory, nie wiem jak teraz, bo wygodniej mi operować ze Wschodniej

zauważ również, że automaty nawijają w kółko to samo, tracąc czas na pierdoły
2014-12-29 23:12:03 Autor: Podróżny kolei wlkp
---.158.218.200.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl
W szynobusach kolei wielkopolskich tez sa odczytywane zapowiedzi kolejnych stacji. Niestety akcent osoby która odczytała komunikaty kojarzy mi się z dalekim wschodem. Zwłaszcza na linii Poznan - Wagrowiec komunikaty sa okropne, pani której nagrano głos wypowiada się jakby była Rosjanka mówiąca po polsku, np. Następna stacja Łopuchowo (z naciskiem na ostatnia sylabę). mam nadzieje, ze ktoś to poprawi...
2014-12-29 23:44:25 Autor: G o r a l
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Czyżby niejaka IVONA zaczynała dzielić i rządzić? ;)
2014-12-30 00:08:29 Autor: marcin_f
---.246.39.248
Szkoda żywych megafonistów (w większości megafonistek).

Czy będzie jakaś wyprzedaż szklanek megafonowych z zapasów? ;-)
2014-12-30 01:24:08 Autor: IM&ZB
---.dynamic.chello.pl
@adam1234
Franek mial te wade, ze polegal na emisji nagranych slow/fraz, a nie sklejal pojedyncze litery czy liczby. Przy wprowadzaniu nowych relacji, nazw pociagow, kategorii nie bylo mozliwosci emisji komunikatow zgodnie ze stanem faktycznym, bo franek nie posiadal w bazie np. Amsterdamu czy TLK.Oczywiscie mozna bylo "dogrywac" potrzebne informacje ale to by bylo bledne kolo.

To ze na Wschodniej system nawija w kolko to samo swiadczy jedynie o blednej konfiguracji systemu, opartego na najtanszym syntezatorze Ivona. Warto wspomniec, ze uzytkowane obecnie systemy zapowiedzi nie sa powiazane z systemami zarzadzania ruchu, co powoduje,ze wymagaja tak czy inaczej ingerencji operatotow...tzn megafonista zamiast zapowiadac pilnuje zeby system automatyczny nie gadal glupot:-):-):-)
2014-12-30 08:50:19 Autor: adam1234
---.adsl.inetia.pl
@ IMZB

To przecież można było ogarnąć: pomyśleć nad tym, gdzie może zaistnieć ekspansja PKP-u, nagrać wszystkie możliwe warianty i sprawa załatwiona.
Co więcej - tych wariantów nie byłoby zbyt dużo, więc nagrania by trwały maks pół dnia - aktor na pewno nie zdążyłby się zmęczyć.

A poza tym - jak następowały zmiany na kolei - w Poznaniu - co do drugiego komunikatu wyznaczali sympatyczną kobitkę (bo zmiany, bo jakieś opóźnienia, bo elektryka trzeba było ściągać na 4 peron, itp...), która sprawiała, że życie megafonowe stolicy Wielkopolski nabierało rumieńców;)
2014-12-30 13:25:36 Autor: el sol
---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
Jak dla mnie to zły pomysł. Oszczędności będą symboliczne a działanie syntezatorów jest rozmaite..
2014-12-30 17:15:07 Autor: mk72
---.praga-pn.waw.pl
Zapowiedzi z syntezatora na Wschodnim są rzeczywiście irytujące. Poza tym, z jednej strony ten system gada za dużo, z drugiej strony zapowiedzi pociągów nie są automatycznie powtarzane, więc jeśli ktoś czegoś nie usłyszy, ma problem. Do tego jeszcze dochodzi brak słyszalności komunikatów w tunelach.
2014-12-31 09:26:17 Autor: kamil20
---.play-internet.pl
ooooo fujjjj ten syntezator jak na wschodniej ma byc to ja.wole stracic sluch . co za obrzydlistwo jak ti daremnie czyta komunikaty . juz naprawde wam zal pare zl na wyplaty to jest m
nowoczesnosc ?????czy minimalizm i ciecie kosztow na czym sie da zal.pl razy 10 z tym pomyslem mam nadzieje ze nie wypali
2015-01-01 02:24:01 Autor: kicior
---.range86-187.btcentralplus.com
@ adam1234
Naprawdę?
Pociąg osobowy do
...
...
...
...
Worcławia Głównego, przez
...
...
...
Kościan Leszno Rawicz...

Jak to mnie wkurzało... Ale dykcja spikera, aktora zresztą - faktycznie nienaganna.
2015-02-13 09:50:27 Autor: Cinkowaty
---.centertel.pl
Automatyczne zapowiedzi nie rzucają na kolana ale z drugiej strony, jest taka jedna Pani na dworcu W-wa Centralna, która okropnie kaleczy język angielski. Ile to razy słyszałem informację, że pociag odjedzie "from platform tre" albo "planned departure tu-tu" (w sensie 14:02). Albo sławne (szopen ejport).
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 01-02/2023
NUMER 01-02/2023
W najnowszym numerze miesięcznika szczegółowo podsumowaliśmy udany dla kolei rok 2022. Oprócz tego na tapet wzięliśmy temat inflacji, kryzysu gospodarczego i podwyżek cen biletów. Jak zawsze polecamy ciekawe rozmowy, w tym z. A. Popko, T. Myrdą, M. Rodkiem, K. Skorikiem i W. Jurkiewiczem, R. Mordak, T. Lehnertem czy P. Czekałą i T. Prejsem.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5