Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Maszynista skazany za potrącenie kobiety. „Skandaliczny wyrok"

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
16-02-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Maszynista skazany za potrącenie kobiety. „Skandaliczny wyrok"
Fot. Patryk FaranaZdjęcie ilustracyjne
Maszynista Kolei Śląskich został skazany na rok więzienia za potrącenie osoby postronnej na torach. – Wyrok jest skandaliczny – podkreśla Związek Zawodowy Maszynistów. Złożono już apelację.

Jak podaje Polsat News, Maszynista Kolei Śląskich Dariusz Telęga został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci i skazany na rok więzienia w zawieszeniu. To pierwszy taki przypadek w Polsce, gdy skazano maszynistę w tego typu sprawie.  

Do wypadku doszło 7 grudnia 2018 roku. Zginęła 84-letnia kobieta. Jak czytamy, o 4:45 siedziała na torach, w nieoświetlonym miejscu, przed sobą trzymała rower. Dopiero kilka tygodni później, po analizie nagrań z kamer pociągów okazało się, że potrącił ją pan Dariusz. Został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. Skazano go na rok więzienia w zawieszeniu, mimo że komisja kolejowa zdjęła z niego odpowiedzialność za wypadek. Kobieta była ubrana na czarno i przebywała w niedozwolonym miejscu. Było ciemno, na trasie trwał remont, pociągi jeździły jednym torem. Za winą maszynisty przemawiała opinia biegłego z zakresu ruchu drogowego.

– Wyrok jest skandaliczny. Nie wiem, co chciała udowodnić prokuratura, bo pociąg nie może przecież zatrzymać się na kilkudziesięciu metrach. Poważnie skrzywdzono człowieka, który przecież i tak ma traumę po tym wypadku, jak każdy maszynista – komentuje szef Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek. Jak zapewnił, skazany dziś pracownik ma asystę prawną i została złożona apelacja.

Podkreśla też, że wizja lokalna i eksperyment procesowy przeprowadzono zdaniem związku w sposób nieodpowiedni – w letni dzień, podczas gdy do wypadku doszło jesienią, po zmroku, podczas modernizacji linii i przy ograniczonej widoczności.

– To wszystko się wpisuje w skandaliczną sytuację związaną z procedurami prokuratury, która wszczyna z urzędu postępowanie przeciwko maszyniście przy każdym wypadku na przejeździe albo potrąceniu osoby postronnej. Będziemy apelować o zmianę takiego postępowania, które skutkuje takimi absurdalnymi wyrokami. Każdego z nas może zresztą spotkać taki skandaliczny wyrok, bo praktycznie codziennie dochodzi do potrąceń osób postronnych lub wypadków na przejazdach i nie widać żadnych działań w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa – kończy Miętek.

Aktualizacja 18 lutego: Prezes Sądu w Raciborzu prostuje informacje Polsatu

Oświadczenie w sprawie reportażu Polsatu wydała Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek. Podkreśliła w nim, że w artykule pominięto informacje m. in. o opinii biegłego z zakresu kolejnictwa. Co szczególnie istotne, inny niż podano w artykule jest tytuł oskarżenia - nie "nieumyślne spowodowanie śmierci:, a "nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku, którego skutkiem była śmierć innej osoby", czyli z art. 177 §2 k. (kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8). Oświadczenie publikujemy w całości tutaj.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5