Partnerzy serwisu:
Pasażer

Maszyniści i Maszynistki mają swoje święto

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Koleje Mazowieckie

Podziel się ze znajomymi:

Od 27 lat, 16 września, obchodzony jest Europejski Dzień Maszynisty. Pomysłodawcą tego święta jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszająca maszynistów z różnych państw Europy. Zawód maszynisty to bez wątpienia jeden z pierwszych, który kojarzy się z koleją. To właśnie dzięki osobom wykonującym tę profesję pociągi wyruszają na szlaki, a podróżni mogą bezpiecznie dotrzeć do celu.

Aby zostać maszynistą i samodzielnie pełnić służby, kandydaci muszą przejść ponad dwudziestomiesięczne szkolenie, które składa się z dwóch części. Pierwsza to szkolenie na licencję, druga zakończona jest uzyskaniem świadectwa. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce uprawnienia do pracy w tym zawodzie posiada ponad 15 tysięcy osób.

Jak podaje przewoźnik, w Kolejach Mazowieckich jest zatrudnionych prawie 650 maszynistów. Do samodzielnych służb przygotowuje się 75 kandydatów. W tej roli zawodowej coraz częściej możemy zobaczyć kobiety, jednak zawód nadal jest silnie zmaskulinizowany. W Polsce wykonuje go 54 panie. Natomiast w Spółce KM są zatrudnione 3 maszynistki, a już wkrótce 3 kolejne uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów szynowych. Wśród kobiet czynnie wykonujących ten zawód w Kolejach Mazowieckich tylko jedna z nich ma uprawnienia do prowadzenia autobusów szynowych. Jest nią pani Dagmara Szczepkowska.

– Przed rozpoczęciem pracy za nastawnikiem byłam zawodowym kierowcą – od 9-osobowych busów po 50-osobowe autokary. Sprawiało mi to radość, jednak kolejowe geny dały o sobie znać. Mój tata był kierownikiem pociągu. Można powiedzieć, że poszłam o krok dalej i zdecydowałam się na udział w rekrutacji na szkolenie na licencję maszynisty. Samodzielne służby pełnię od stycznia tego roku. Mam autoryzację na autobusy szynowe SA135 i VT627. Po tym czasie mogę śmiało stwierdzić, że to ciekawa praca pełna wyzwań i wymagająca ciągłego rozwoju. W gronie maszynistów i maszynistek można spotkać wspaniałych ludzi, pełnych pasji do zawodu oraz bardzo dużej empatii – mówi Dagmara Szczepkowska, maszynistka KM.

Z okazji Dnia Maszynisty wszystkich miłośników kolei, a także osoby, które chciałyby lepiej poznać tajniki tej pracy, Koleje Mazowieckie zapraszają do Stacji Muzeum w Warszawie. Gośćmi wydarzenia będą maszyniści KM: Marcin Jabłoński i Damian Kusak, których na co dzień można spotkać za nastawnikiem.

Strona wydarzenia na Facebooku 

– Wszystkim Panom i Paniom Mechanikom życzymy samych zielonych świateł, a przede wszystkim bezpiecznych służb – dodaje przewoźnik.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5