| Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy ⚫ 13.11.2015 ⚫
171
Województwo lubuskie poinformowało w środę, że bezpośrednie połączenie Gorzowa Wielkopolskiego z Berlinem ma zostać zainaugurowane nieco wcześniej niż zakładano dotychczas, bo już wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy. – Uzgodnienia z prezesem Przewozów Regionalnych są takie, że pilotażowo jedno połączenie bezpośrednie Berlin – Gorzów ma się znaleźć w rozkładzie jazdy 14 grudnia – powiedziała marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.
Region wciąż nie dysponuje jednak taborem, który miałby homologację na niemiecką sieć kolejową. Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez UMWL w październiku, umowa z bydgoską Pesą obliguje producenta samorządowych jednostek Link do uzyskania dopuszczenia do końca tego roku kalendarzowego. Pierwotnie samorząd zamierzał więc uruchomić kursy do Niemiec w styczniu przyszłego roku.
Plany województwa lubuskiego prawdopodobnie będą musiały jednak zostać skorygowane. W czwartek Pesa poinformowała bowiem władze regionu o problemach z uzyskaniem dopuszczeń. W ich wyniku prawdopodobnie nie uda się zakończyć procedury do 31 grudnia.
Pesa zapłaci karę umowną lub rekompensatę
– Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, iż do końca roku nie dostaniemy wymaganych pozwoleń – potwierdza Alicja Makarska, członek zarządu województwa lubuskiego, która wzięła udział w czwartkowych rozmowach pomiędzy samorządem a producentem taboru. – Zgodziliśmy się na stworzenie grupy negocjacyjnej w tej sprawie, która powinna się spotkać w przyszłym tygodniu – relacjonuje.
W najbliższy poniedziałek województwo ma otrzymać od Pesy konkretne propozycje rozwiązania problemu z brakiem odpowiedniego do potrzeb taboru. – Jedną z opcji przedstawionych podczas spotkania z przedstawicielami firmy jest aneks dotyczący wydłużenia czasu realizacji podpisanego kontraktu, w zamian za co województwo otrzymałoby rekompensatę, która pozwoliłaby nam wynająć pociąg od firmy posiadającej tabor z homologacją. Inna propozycja to np. naliczenie kar umownych i w zamian za środki uzyskane w ten sposób wynajęcie taboru – wskazuje Alicja Makarska.
Nie będzie własnego taboru, ale pociąg zostanie uruchomiony?
Jak zaznacza członek zarządu województwa, póki co są to jedynie wstępnie rozważane propozycje. – Obecnie trudno powiedzieć, jakie propozycje będą najkorzystniejsze dla województwa lubuskiego, i którą z nich wybierzemy – oceniła. Obydwa zarysowane dotychczas warianty pozwalają jednak na uruchomienie połączenia Gorzowa z Berlinem w terminie grudniowym lub styczniowym.
Więcej z regionu:
Niemcy (1228)Warszawa: Pierwszy tor na Gagarina w trakcie układania
3,2k
Zintegrowany transport Trwa budowa kolektora i trasy tramwajowej w ciągu ul. Gagarina – w ramach wspólnej inwestycji MPWiK oraz Tramwajów Warszawskich. Wykonawca układa już pierwszy odcinek torowiska tramwajowego.
Jakie wyzwania stoją przed Piotrem Rachwalskim w PKM Świerklaniec?
1,6k
Zintegrowany transport Z Piotrem Rachwalskim, nowym prezesem PKM Świerklaniec rozmawiamy o jego zadaniach w nowej spółce, a także szerzej, w strukturach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rachwalski podkreśla, że przed GZM stoi ogromne wyzwanie odnośnie integracji taryfowo-biletowej, które trzeba będzie zrealizować w najbliższych latach.
Wrocław: Tramwaje próbne na mostach Pomorskich
841
Zintegrowany transport Cztery mosty Pomorskie, które mają łącznie 442 lata, przechodzą właśnie remont. Nowością będą przystanki tramwajowe i autobusowe. W środę 25 stycznia rozpoczęły się jazdy próbne tramwajów. Na regularne kursy trzeba poczekać do jesieni.
Pomorze: Zmiana zasad Fali. Bez odbicia karty na wyjściu
707
Zintegrowany transport W systemie Fala, który zacznie funkcjonować od 1 kwietnia w komunikacji publicznej w Gdańsku i na całym Pomorzu, wprowadzono istotną zmianę. Aby skorzystać z niższej ceny biletu nie będzie już trzeba „odbijać” karty przy wychodzeniu z pojazdu, co spotkało się z powszechną krytyką. Wystarczy tylko check in, czyli “odbicie” karty przy rozpoczęciu podróży.
Łódź z ofertami na studium tramwaju do Centrum Zdrowia Matki Polki
574
Zintegrowany transport Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi otworzył oferty w przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy linii tramwajowej od pętli Chojny Kurczaki do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Opracowanie będzie gotowe w ciągu roku.
Zmiany w ruchu tramwajów na granicy Świętochłowic i Chorzowa
3,1k
Zintegrowany transport Na początku przyszłego tygodnia na ul. Katowickiej w Świętochłowicach rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego. Dzięki inwestycji poprawi się komfort przemieszczania się oraz zredukowane zostaną wibracje i hałas emitowane przez przejeżdżające tramwaje. Na czas realizacji prac, Zarząd Transportu Metropolitalnego musi wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej. Będą one obowiązywać od 30 stycznia i obejmą łącznie 5 linii autobusowych oraz 4 linie tramwajowe, których trasy przebiegają przez Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską i Zabrze.
Poznań. Dlaczego Tramino dwukrotnie uderzyły w wiadukt na Górczynie?
5,9k
Zintegrowany transport W odstępie pół roku na poznańskiej pętli Górczyn dwukrotnie doszło do niemal identycznego wypadku tramwajowego. W obu przypadkach poszczególne człony wagonów Solaris Tramino wykoleiły się uderzyły w górczyński wiadukt, powodując wstrzymanie ruchu i konieczność naprawy obu tramwajów. Co więc było powodem tych zdarzeń?
Łódź. Druga Gamma dotarła do miasta
1,3k
Zintegrowany transport Drugi z nowych tramwajów Moderus Gamma LF 06 AC dotarł do Łodzi w poniedziałek (23 stycznia) w godzinach nocnych. Do Łodzi dotrze łącznie aż 30 takich wagonów.
Bydgoszcz. Wkrótce tramwaje przetestują torowisko na Perłowej
819
Zintegrowany transport Wykonawca odpowiedzialny za budowę nowych mostów, firma Trakcja, rozpoczyna jeden z kluczowych etapów prac przy ich budowie. Do Bydgoszczy jeszcze w tym miesiącu przyjadą gotowe elementy obiektu drogowego, które zostaną zamontowane na wykonanych wcześniej podporach. Wykonawca pracuje również nad przygotowaniem torowiska na ul. Perłowej do próbnych przejazdów. W ostatnich tygodniach ZDMiKP rozmawiał z wykonawcą na temat konieczności zintensyfikowania prac.
Łódź pyta o Franciszkańską. Czy tory tramwajowe zostaną wydzielone?
891
Zintegrowany transport To będzie pierwsza inwestycja w Łodzi współtworzona z mieszkańcami aż w takim stopniu. Już na etapie przygotowania projektu będą zgłaszali wykonawcy swoje opinie i sugestie co do tego, jak ulica Franciszkańska ma wyglądać po przebudowie.
Kasper Fiszer, Rynek Kolejowy - dziennikarz portalu Rynek Kolejowy
Absolwent UAM i UŁ. Dziennikarz związany z transportem szynowym. Publikuje w najważniejszych tytułach branży kolejowej, w tym w "Rynku Kolejowym" i portalu "Transport Publiczny". Komentuje wydarzenia związane z komunikacją zbiorową w mediach ogólnoinformacyjnych i na łamach portalu Instytutu Misesa. Pasjonuje się transportem na terenie b. ZSRR.
Wiecej z regionu:
Niemcy (1228)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >