Partnerzy serwisu:
Biznes

Łódzkie: Za mało chętnych, by zostać maszynistą

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
15-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
11-01-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Łódzkie: Za mało chętnych, by zostać maszynistą
fot. ŁKA
Branża kolejowa boryka się z dużą luką pokoleniową wśród swoich kadr. W związku z tym organizatorzy komunikacji i przewoźnicy starają się pozyskać do pracy młodych ludzi szukających stabilnego zawodu. W regionie łódzkim nie znalazło się jednak wystarczająco wielu chętnych, by odbył się planowany kurs pozwalający na zdobycie uprawnień.

Dla wielu podmiotów z branży kolejowej istotnym problemem pozostaje zbyt wolna wymiana kadr. Młodych adeptów zawodów kolejowych brakuje właściwie na wszystkich stanowiskach, w tym wśród prowadzących pociągi. Organizator przewozów pasażerskich w regionie łódzkim, urząd marszałkowski, postanowił więc zorganizować kurs pozwalający zdobyć na dogodnych warunkach licencję maszynisty. Nie doszedł on jednak do skutku.

Chwilowe oszczędności, długotrwałe problemy

Pod koniec 2023 r. radni Sejmiku przyjęli zmiany w budżecie, które uwzględniały rezygnację z wydatków na wspomniany już kurs. Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego nie zorganizowało też zapowiadanych wcześniej zajęć. – Do ostatniego naboru zgłosiło się zaledwie 11 osób – tłumaczy decyzję Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Samorząd twierdzi, że to zbyt mała liczba kandydatów, by było możliwe zrealizowanie zakładanego programu. Region zapewnia jednocześnie, że nie zamierza rezygnować ze szkolenia młodych maszynistów całkowicie. Nabór ma zostać ponowiony, choć trudno powiedzieć, czy tym razem będzie cieszyć się większym zainteresowaniem.

Czy województwo wyszkoli małą grupę?

Służby prasowe marszałka zapewniają, że liczą się z możliwością powtórnego zgłoszenia się niewielkiej liczby chętnych. – Zostanie przeprowadzona kalkulacja zorganizowania kursu dla małej grupy uczestników – usłyszeliśmy w samorządzie. Dodajmy, że maszynistów poszukuje obecnie m.in. należąca do UMWŁ spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Wojewódzki operator zatrudni jednak osoby posiadające już uprawnienia zawodowe. Dla poszukujących pracy na tym stanowisku swoje oferty mają również inni przewoźnicy operujący w regionie łódzkim.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5