Partnerzy serwisu:
Pasażer

Łódzkie: Wraca sezonowy ruch na „Węglówce”

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-06-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Łódzkie: Wraca sezonowy ruch na „Węglówce”
fot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0
Na nieco ponad dwa miesiące na linię kolejową nr 131 w rejonie Zduńskiej Woli wrócą planowe pociągi pasażerskie. Podobnie jak przed rokiem, ruch na „Węglówce” będzie jednak marginalny. PKP Intercity uruchomi jedną parę połączeń nocnych spinających aglomerację górnośląską z popularnymi miejscowościami wypoczynkowymi Wybrzeża.

Trwają prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 131 prowadzone na terenie województwa łódzkiego. Obejmują one stację Zduńska Wola-Karsznice oraz odcinek na południe od zduńskowolskiego węzła. Jednocześnie PKP PLK zapowiadają kontynuację robót w kierunku północnym – od Karsznic do Dąbia nad Nerem. Tymczasem, choć remontowane są przystanki i inne elementy infrastruktury pasażerskiej, trasa jest niemal niewykorzystywana w ruchu pasażerskim. Wyjątkiem są sezonowe połączenia PKP Intercity.

Narodowy przewoźnik zapewni jeden kurs wakacyjny

Przewoźnik potwierdził, że również w tym roku planuje uruchomić wakacyjny kurs z południa na północ kraju z wykorzystaniem trasy omijającej łódzki węzeł kolejowy, który wciąż jest w pewnym zakresie modernizowany. – Zaplanowano kursowanie z postojem na stacji Zduńska Wola-Karsznice pociągu TLK „Wydmy” relacji Bogumin – Hel – Bogumin z wagonami bezpośrednimi do Łeby wyłączanymi w Gdyni – zapowiada Agnieszka Serbeńska z Zespołu Prasowego PKP Intercity. Pomiędzy Inowrocławiem a Trójmiastem kurs zostanie skierowany dość nietypową trasą przez Toruń, Iławę, Malbork i Tczew.

– Na południe od Chorzewa-Siemkowic pociąg pojedzie po linii nr 146 w kierunku Częstochowy – informuje nasza rozmówczyni. Przypomnijmy, że niedawno PKP PLK zlikwidowały infrastrukturę przystankową na tej trasie spinającej „Węglówkę” z linią nr 1, tłumacząc, że jest ona wykorzystywana głównie przez przewoźników towarowych. Tym niemniej PKP Intercity nie wyznaczyło, poza Zduńską Wolą-Karsznicami, żadnych postojów handlowych ani na linii 146, ani na linii 131, na której perony istnieją. Znajdują się one także wstosunkowo dużych miejscowościach jak Poddębice czy Szadek.

Również w tym roku pociąg będzie kursował w porze nocnej

W związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi godziny odjazdów jedynego pociągu pasażerskiego na łódzkim odcinku „Węglówki” będą się w poszczególne dni nieco różnić. Przez całe wakacje ze Zduńskiej Woli-Karsznic nad morze będzie można wyjechać kilka minut przed 23:00, a do Częstochowy, Katowic czy czeskiego Bogumina – przed czwartą rano. W wielu przypadkach „Wydmy” będą jedynym bezpośrednim kursem ze Zduńskiej Woli do wybranej miejscowości (kursów w tych kierunkach nie będzie w rozkładzie jazdy głównej stacji Zduńska Wola znajdującej się na linii nr 14 Łódź Kaliska – Tuplice).

Przypomnijmy, że wciąż nie ma jasnej deklaracji uruchomienia regionalnych przewozów pasażerskich po linii nr 131 przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego po zakończeniu jej modernizacji. Samorząd twierdzi, że mogłyby tamtędy jeździć kursy Łódź – Wieluń po dobudowie łącznikowego odcinka Chorzew-Siemkowice – Wieluń. Może on powstać w ramach rządowego programu Kolej Plus, jednak jego realizacja nadal nie jest pewna.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP SA naprawią dworzec Zduńska Wola Karsznice

Infrastruktura

PKP SA naprawią dworzec Zduńska Wola Karsznice

Witold Urbanowicz 27 września 2022

PKP Cargo z dotacją na „suchy port” w Karsznicach

Infrastruktura

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP SA naprawią dworzec Zduńska Wola Karsznice

Infrastruktura

PKP SA naprawią dworzec Zduńska Wola Karsznice

Witold Urbanowicz 27 września 2022

PKP Cargo z dotacją na „suchy port” w Karsznicach

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5