Partnerzy serwisu:
Pasażer

Łódzkie: Stagnacja oferty międzywojewódzkiej na Śląsk

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-05-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Łódzkie: Stagnacja oferty międzywojewódzkiej na Śląsk
fot. ŁKAŁKA Łódź nowy pojazd pesa
Nie dojdzie do większych zmian w ofercie połączeń regionalnych na trasach łączących województwa łódzkie i śląskie. Łódzki urząd marszałkowski, który w ostatnich latach istotnie rozszerzył liczbę kursów na Mazowsze, Kujawy i do Wielkopolski, wciąż będzie współfinansował połączenia tylko na dwóch odcinkach biegnących w kierunku południowym. Dwie kolejne trasy pozostaną zamknięte.

W ostatnich latach liczba kursów regionalnych wybiegających poza województwo łódzkie istotnie wzrosła. ŁKA uruchomiła bezpośrednie kursy do Poznania, Torunia, Warszawy i Radomia, z Poznania do Łodzi można też dojechać pociągiem Kolei Wielkopolskich, a po dłuższej przerwie ustabilizowana została oferta pomiędzy Kutnem a Włocławkiem. Polregio i ŁKA obsługują zaś ciąg Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Opoczno – Skarżysko-Kamienna, który był nieczynny od 2009 do 2021 r.

Tylko część połączeń z Łodzi do Częstochowy bez przesiadki

Na tym tle nieco zaskakiwać może brak podobnych uzupełnień na trasach łączących województwa łódzkie i śląskie. Na najważniejszej z nich – z Łodzi do Częstochowy – doszło wręcz do pewnych zmian niekorzystnych z punktu widzenia podróżujących w relacjach dłuższych, bo obsługę części kursów na odcinku Łódź - Radomsko przejęła od Polregio Łódzka Kolej Aglomeracyjna. W efekcie w większości przypadków niezbędna jest przesiadka do pociągów Regio kursujących w krótkiej relacji Radomsko – Częstochowa.

Przesiadka konieczna jest też w drodze z Wielunia do Katowic bo pociągi Polregio współfinansowane przez łódzkiego marszałka kończą bieg w Tarnowskich Górach. Od około dekady nieczynne w ruchu regionalnym pozostają natomiast linie 131 łącząca Zduńską Wolę z obszarem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz 146 biegnąca z Chorzewa-Siemkowic w rejon Częstochowy. Tak też pozostanie w przyszłym roku. – W nowym rocznym rozkładzie jazdy pociągów utrzymane zostaną dotychczasowe zasady współpracy pomiędzy województwami łódzkim i śląskim – informuje bowiem Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, odnosząc się do grafiku połączeń, który wejdzie w życie w grudniu tego roku i będzie obowiązywał przez kolejnych dwanaście miesięcy.

Liczba kursów bez zmian

– Na dzień dzisiejszy planowane jest utrzymanie oferty przewozowej na obecnym poziomie – wskazują służby prasowe łódzkiego marszałka. Potwierdzają, że wciąż pociągi będą kursować wyłącznie pomiędzy Łodzią i Radomskiem a Częstochową oraz między stacją Wieluń-Dąbrowa a Tarnowskimi Górami. W obu przypadkach nie dojdzie też do zmiany przewoźnika i na odcinkach międzywojewódzkich pojedziemy pociągiem Polregio.

Na żadnym z nieczynnych odcinków nie kursują też całoroczne pociągi PKP Intercity. Szansą na odtworzenie przewozów na Magistrali Węglowej ma być dopiero planowana w ramach programu Kolej Plus budowa nowego łącznika do Wielunia. Wówczas pociągi pojadą jednak głównie po odcinku trasy leżącym w granicach administracyjnych regionu łódzkiego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5