Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Łódzkie na dobrych torach

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
18-01-2018
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Łódzkie na dobrych torach
Fot. PKP PLK (zdjęcie ilustracyjne)
Wygodne stacje i przystanki, krótsze czasy przejazdu z Łodzi do Zduńskiej Woli, Kutna, Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna, większe bezpieczeństwo i lepsza dostępność do kolei – to efekty inwestycji zaplanowanych w Krajowym Programie Kolejowym w województwie łódzkim. Również budowa tunelu średnicowego usprawni komunikację kolejową w Łodzi i zapewni lepsze połączenia w Polsce.

W ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA planują objąć pracami 9000 km torów, a 8,5 tys. km torów zostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Ośrodki o znaczeniu wojewódzkim zostaną połączone liniami o średniej prędkości 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągiem, a podróżni na kilkudziesięciu nowo wybudowanych i zmodernizowanych przystankach będą mieli zapewniony lepszy, komfortowy dostęp do kolei. Na torach będzie jeszcze bezpieczniej. Podczas prowadzenia inwestycji pociągi pasażerskie będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Możliwy będzie również transport towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewnią przepustowość linii, tzn. – możliwość przejazdu pociągów obok prowadzonych robót lub innymi, wcześniej przygotowanymi trasami. Realizację KPK zapewniają środki z programów UE i budżetu państwa.

– Realizacja Krajowego Programu Kolejowego zapewni lepsze podróże między miastami i regionami Polski. Skrócą się czasy przejazdów, a nowe możliwości kolei zapewnią równomierny rozwój wszystkich województw. Po prostu Łączymy Polskę – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Kolej otwiera Łódź

PKP Polskie Linie Kolejowe SA kontynuują modernizację łódzkiego węzła kolejowego. Tunel średnicowy połączy nowy dworzec Łódź Fabryczna ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Kolej „przejmie” większość miejskich relacji na osi wschód – zachód. Czas przejazdu pociągiem pomiędzy Widzewem, centrum miasta, Rekitnią czy na Teofilów będzie nieosiągalny dla innych środków transportu. Budowa dwóch nowych przystanków kolejowych: u zbiegu Kościuszki, Zachodniej i Zielonej oraz u zbiegu Ogrodowej i Karskiego usprawni komunikację w mieście.

Inwestycja zwiększy przepustowość całego łódzkiego węzła kolejowego. Z Łodzi i okolic łatwiej będzie można dojechać do miast w innych rejonach Polski. 2 miliardowa inwestycja będzie realizowana przy wsparciu funduszy unijnych.

Kolejowa perspektywa dla województwa

Inwestycje KPK obejmą większość linii w województwie. Podpisano już, wartą 281 mln zł, umowę na modernizację trasy z Łodzi Kaliskiej do Zduńskiej Woli. Dzięki niej, aż o jedną trzecią skróci się czas przejazdu na tej trasie, z 45 minut do około pół godziny. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów w Lublinku, Pabianicach, Łasku, Zduńskiej Woli, Chechle, Dobroniu i Kolumnie. Wyremontowane perony zostaną dostosowane do osób o ograniczonej mobilności. Będą nowe wiaty, ławki, oświetlenie i oznakowanie. Po realizacji inwestycji zwiększy się też poziom bezpieczeństwa na 35 przejazdach kolejowo-drogowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują 5 wiaduktów, 12 mostów kolejowych, 42 kilometry linii kolejowej i sieć trakcyjną. Płynność ruchu pasażerskiego i towarowego zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Lepsze podróże w kierunku północnym zapewni przebudowa linii Łódź Widzew – Kutno na odcinku Zgierz – Ozorków oraz prace na liniach prowadzących do Kutna z Łodzi Kaliskiej przez Zgierz. Inwestycje obejmą również trasy prowadzące z Łodzi w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna. Dzięki temu sprawniejszy będzie dojazd do Centralnej Magistrali Kolejowej.

– Łódź staje się ważnym punktem na kolejowej mapie Polski. Pasażerowie zyskali nowoczesny dworzec, a dzięki tunelowi średnicowemu miasto zyska jeszcze lepszy dostęp do kolei aglomeracyjnej. Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego w regionie to krótsze czasy przejazdu oraz poprawa komfortu obsługi pasażerów na stacjach i przystankach. Jestem przekonany, że efekty modernizacji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcą do jeszcze częstszych podroży koleją – mówi Zbigniew Rau, wojewoda łódzki.

Również prace na liniach prowadzących do Kutna będą bardzo istotne, gdyż zmienia się magistrala kolejowa E20 Warszawa – Poznań pomiędzy Sochaczewem a Swarzędzem. Prace obejmują odcinek położony na terenie województwa łódzkiego. Inwestycja zwiększy przepustowość i bezpieczeństwo ruchu pociągów. Pasażerowie zyskają oczekiwany komfort podróżowania dzięki przebudowanym stacjom w Łowiczu i Kutnie. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Modernizacja linii Warszawa – Poznań jest również niezwykle ważna dla przewozów towarowych. Trasa zostanie dostosowana do obsługi cięższych i dłuższych pociągów. Zmodernizowane stacje zapewnią sprawną obsługę ruchu pasażerskiego i towarowego.

Konkurencyjna kolej

Modernizacja tzw. Magistrali Węglowej, prowadzącej z Górnego Śląska do portów w Gdyni i Gdańsku to korzyści dla gospodarki. Prace będą prowadzone m.in. na odcinku Działoszyn - Kraski w zachodniej część województwa. Inwestycja poprawi przepustowość i prędkość przejazdu pociągów towarowych. Wzrośnie także bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym, dzięki przebudowie przejazdów. Kolej staje się przyjazna środowisku, gdyż po wyremontowanych torach pociągi jeżdżą ciszej.

Prace na Magistrali Węglowej uzupełni przebudowa linii Wyczerpy (k. Częstochowy) – Chorzew Siemkowice (k. Pajęczna). Linia zostanie całkowicie odnowiona, a dzięki temu przewóz towarów będzie szybszy i sprawniejszy.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Biznes

Karol Jakubowski rzecznikiem PKP PLK

Jakub Madrjas 18 lipca 2023

Drugi peron w Ożarowie będzie otwarty jeszcze latem

Infrastruktura

PLK zwiększają liczbę stojaków rowerowych przy przystankach

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5