| Roman Czubiński ⚫ 28.08.2015 ⚫
248
Jeszcze w środę, podczas odprawienia pierwszego pociągu Łódź - Xiamen, przedstawiciel współpracującej z Urzędem Miasta firmy Hatrans Logistics (operator logistyczny transkontynentalnych pociągów kontenerowych) zapewniali, że decyzja w sprawie lokalizacji obiektu zapadnie dopiero w październiku. Tego samego dnia jednak do porządku obrad Rady Miejskiej trafił druk nr 201/2015 - projekt "Uchwały w sprawie zgody na ustanowienie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie położonym w Łodzi przy ulicy Pryncypalnej 94". Z dokumentem nie zapoznano członków merytorycznych komisji Rady Miejskiej, a w uzasadnieniu nie było ani słowa o zainteresowaniu zgłaszanym przez polsko-chińskiego inwestora. "Wprowadzenie nieruchomości do ŁSSE związane jest z potrzebami własnymi spółki ŁSSE S. A." - napisano jedynie w omówieniu projektu.
W dodatku obecny właściciel terenu, Agencja Mienia Wojskowego, odwołał ogłoszony wcześniej przetarg na jego sprzedaż, w którym ofertę zdążyła już złożyć jedna z działających w Łodzi firm. Jej właściciele oskarżają teraz władze Łodzi faworyzowanie "obcych inwestorów" kosztem ich spółki. Pojawiają się też obawy o wpływ planowanej inwestycji na dalsze funkcjonowanie terminala firmy Spedcont przy stacji Łódź Olechów.
Wszystkie te okoliczności sprawiły, że do projektu nieufnie zaczęli odnosić się nie tylko radni opozycyjnego PiS, ale również koalicyjnego SLD. Dopiero udzielone po długich namowach wyjaśnienia władz miasta przekonały część oponentów. Uchwała została przegłosowana.
Jak informowaliśmy w środę, terminale przeładunkowe, do których dociera pociąg z Łodzi po stronie chińskiej (Chengdu i Xiamen) są objęte specjalnymi strefami ekonomicznymi. Kładziony przez stronę chińską nacisk na zastosowanie podobnego rozwiązania w Łodzi wydaje się więc zrozumiały. Działalność w SSE przynosi inwestorowi ułatwienia (ulgi podatkowe), nakłada też jednak obciążenia (wymóg utrzymania zadeklarowanej liczby miejsc pracy przez określoną liczbę lat). Łódzki terminal, oprócz przeładunku kontenerów w zadaszonej hali, ma też oferować m. in. możliwość sortowania czy konfekcjonowania ładunków.
Pewne pozostaje, że wyrażenie zgody przez Radę Miejską to jedynie początek drogi. Zgodę na poszerzenie terenu strefy musi wyrazić Ministerstwo Gospodarki - a nie wiadomo, czy resort zdąży podjąć decyzję przed wyborami i ewentualną zmianą gabinetu. Nieznany jest też stosunek hipotetycznego nowego ministra do polsko-chińskiego przedsięwzięcia. Jak podaje Agencja Mienia Wojskowego, rozmowy w sprawie poszerzenia strefy rozpoczęły się wiosną bieżącego roku.
Więcej z regionu:
Łódź (2135)Jakie wyzwania stoją przed Piotrem Rachwalskim w PKM Świerklaniec?
1,3k
Zintegrowany transport Z Piotrem Rachwalskim, nowym prezesem PKM Świerklaniec rozmawiamy o jego zadaniach w nowej spółce, a także szerzej, w strukturach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rachwalski podkreśla, że przed GZM stoi ogromne wyzwanie odnośnie integracji taryfowo-biletowej, które trzeba będzie zrealizować w najbliższych latach.
Wrocław: Tramwaje próbne na mostach Pomorskich
794
Zintegrowany transport Cztery mosty Pomorskie, które mają łącznie 442 lata, przechodzą właśnie remont. Nowością będą przystanki tramwajowe i autobusowe. W środę 25 stycznia rozpoczęły się jazdy próbne tramwajów. Na regularne kursy trzeba poczekać do jesieni.
Pomorze: Zmiana zasad Fali. Bez odbicia karty na wyjściu
655
Zintegrowany transport W systemie Fala, który zacznie funkcjonować od 1 kwietnia w komunikacji publicznej w Gdańsku i na całym Pomorzu, wprowadzono istotną zmianę. Aby skorzystać z niższej ceny biletu nie będzie już trzeba „odbijać” karty przy wychodzeniu z pojazdu, co spotkało się z powszechną krytyką. Wystarczy tylko check in, czyli “odbicie” karty przy rozpoczęciu podróży.
Łódź z ofertami na studium tramwaju do Centrum Zdrowia Matki Polki
541
Zintegrowany transport Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi otworzył oferty w przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy linii tramwajowej od pętli Chojny Kurczaki do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Opracowanie będzie gotowe w ciągu roku.
Zmiany w ruchu tramwajów na granicy Świętochłowic i Chorzowa
3,1k
Zintegrowany transport Na początku przyszłego tygodnia na ul. Katowickiej w Świętochłowicach rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego. Dzięki inwestycji poprawi się komfort przemieszczania się oraz zredukowane zostaną wibracje i hałas emitowane przez przejeżdżające tramwaje. Na czas realizacji prac, Zarząd Transportu Metropolitalnego musi wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej. Będą one obowiązywać od 30 stycznia i obejmą łącznie 5 linii autobusowych oraz 4 linie tramwajowe, których trasy przebiegają przez Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską i Zabrze.
Poznań. Dlaczego Tramino dwukrotnie uderzyły w wiadukt na Górczynie?
5,9k
Zintegrowany transport W odstępie pół roku na poznańskiej pętli Górczyn dwukrotnie doszło do niemal identycznego wypadku tramwajowego. W obu przypadkach poszczególne człony wagonów Solaris Tramino wykoleiły się uderzyły w górczyński wiadukt, powodując wstrzymanie ruchu i konieczność naprawy obu tramwajów. Co więc było powodem tych zdarzeń?
Łódź. Druga Gamma dotarła do miasta
1,3k
Zintegrowany transport Drugi z nowych tramwajów Moderus Gamma LF 06 AC dotarł do Łodzi w poniedziałek (23 stycznia) w godzinach nocnych. Do Łodzi dotrze łącznie aż 30 takich wagonów.
Bydgoszcz. Wkrótce tramwaje przetestują torowisko na Perłowej
806
Zintegrowany transport Wykonawca odpowiedzialny za budowę nowych mostów, firma Trakcja, rozpoczyna jeden z kluczowych etapów prac przy ich budowie. Do Bydgoszczy jeszcze w tym miesiącu przyjadą gotowe elementy obiektu drogowego, które zostaną zamontowane na wykonanych wcześniej podporach. Wykonawca pracuje również nad przygotowaniem torowiska na ul. Perłowej do próbnych przejazdów. W ostatnich tygodniach ZDMiKP rozmawiał z wykonawcą na temat konieczności zintensyfikowania prac.
Łódź pyta o Franciszkańską. Czy tory tramwajowe zostaną wydzielone?
879
Zintegrowany transport To będzie pierwsza inwestycja w Łodzi współtworzona z mieszkańcami aż w takim stopniu. Już na etapie przygotowania projektu będą zgłaszali wykonawcy swoje opinie i sugestie co do tego, jak ulica Franciszkańska ma wyglądać po przebudowie.
Strażacy z metra pomogą strażakom i ratownikom na powierzchni
596
Pasażer Strażacy Metra Warszawskiego będą wspierać działania ratowników nie tylko pod ziemią, ale na terenie całej Warszawy. Na mocy zawartego porozumienia zakładowa służba ratownicza kolei podziemnej będzie podlegać Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej.
Roman Czubiński
Wiecej z regionu:
Łódź (2135)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >