Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Hatrans: Nadal chcemy budować terminal, ale już poza Łodzią

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
17-10-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Hatrans: Nadal chcemy budować terminal, ale już poza Łodzią
fot.
Trwają poszukiwania nowej lokalizacji terminalu logistycznego, mającego obsługiwać pociągi kontenerowe Łódź – Chengdu. Pogodziliśmy się z myślą, że terenu przy Pryncypalnej nie uda się pozyskać na satysfakcjonujących nas warunkach – mówi prezes firmy Hatrans Tomasz Grzelak, odnosząc się do wypowiedzi prezesa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie jest wykluczone, że w regionie powstaną dwa niezależne terminale do obsługi handlu z Chinami – jeden budowany przez Hatrans, drugi pod auspicjami ŁSSE.

Pod koniec września przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych w Łodzi i Chengdu podpisali porozumienie o współpracy, mające prowadzić – między innymi – do zwiększenia zaangażowania kapitałowego strony chińskiej w Łodzi i regionie. Prezes ŁSSE Marek Michalik w odpowiedzi na pytanie dziennikarza RK dał wtedy do zrozumienia, że terminal powstanie w innej lokalizacji, niż ta, dla której przed dwoma laty była już gotowa koncepcja zagospodarowania. – Na razie nie zajmujemy się Pryncypalną. Podczas wizyty odwiedzimy m. in. terminal firmy Spedcont na Olechowie. Obecnie planujemy raczej jego rozbudowę, niż utworzenie od podstaw centrum logistycznego przy Pryncypalnej – stwierdził.

Dzierżawa to za mało

Teren dawnej jednostki wojskowej przy Pryncypalnej został wprawdzie włączony do ŁSSE, jednak jego właścicielem pozostaje Agencja Mienia Wojskowego. – Według otrzymanych przez nas informacji teren ten został przeznaczony do dzierżawy, która jako forma nie odpowiada w przypadku tak dużej inwestycji ani nam, ani naszym chińskim partnerom. Byliśmy zainteresowani wyłącznie kupnem. Odkąd w wakacje AMW poinformowała o odejściu od koncepcji sprzedaży, mamy stan zawieszenia, jeśli chodzi o tę konkretną lokalizację – mówi Grzelak. Jak dodaje, w Łodzi nie ma innych terenów skomunikowanych kolejowo równie dobrze, jak Pryncypalna, i o porównywalnej powierzchni, czyli co najmniej 30 ha.

– Wiem, że ŁSSE jest właścicielem terenów na Olechowie w pobliżu obecnego terminalu Spedcontu. Prezes ŁSSE zapewne oferował je stronie chińskiej jako możliwą lokalizację terminalu kontenerowego – domyśla się prezes Hatransu. Jak twierdzi, kierowana przez niego firma na pewno nie weźmie udziału w tym konkretnym projekcie.

Wiele możliwości, także poza Łódzkiem

Nie oznacza to jednak rezygnacji z budowy końcowej stacji dla pociągów kontenerowych Łódź – Chengdu w ogóle. – Nie jesteśmy firmą, która łatwo się poddaje. Szukamy nowej lokalizacji, rozmawiamy z właścicielami innych terenów, położonych poza Łodzią. Niektóre z nich znajdują się w innych województwach. Temat terminalu cały czas jest w grze – zapewnia Grzelak.

W 2015 r. pewne prace planistyczne związane z zagospodarowaniem działki przy Pryncypalnej były już poczynione. Jak na zmianę decyzji AMW zareagowali chińscy partnerzy Hatransu? – Teren dawnej jednostki był pokazywany przez władze miasta i regionu ok. 30 delegacjom chińskim. Na pewno po stronie chińskiej wycofanie się AMW z planów sprzedaży terenu wzbudziło zaskoczenie. Nie docierają do nas jednak żadne komentarze Chińczyków na ten temat – twierdzi prezes Hatransu.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Hatrans: Pandemia nam nie zaszkodziła

Biznes

Hatrans: Pandemia nam nie zaszkodziła

Roman Czubiński 17 sierpnia 2020

Hatrans: Za dwa lata terminal intermodalny na Żabieńcu

Infrastruktura

Zobacz również:

Hatrans: Pandemia nam nie zaszkodziła

Biznes

Hatrans: Pandemia nam nie zaszkodziła

Roman Czubiński 17 sierpnia 2020

Hatrans: Za dwa lata terminal intermodalny na Żabieńcu

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5