Partnerzy serwisu:
Biznes

ŁKA: Dłuższy kontrakt to remedium na drożejący prąd?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
20-10-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
ŁKA: Dłuższy kontrakt to remedium na drożejący prąd?
fot. Roman Czubiński
Łódzka Kolej Aglomeracyjna dokłada starań, by zapewnić sobie dostawy prądu po jak najniższych cenach i nie przerzucić rosnących kosztów energii elektrycznej na pasażerów – zapewnia rzecznik ŁKA. Obecnie w toku jest przetarg na dostawę energii od początku 2022 r., którego warunki mają zminimalizować ryzyko po stronie zamawiającego i dostawcy. W przyszłości spółka będzie, być może, wykorzystywała do zasilania pojazdów także własny prąd z ogniw słonecznych.

Umowy na dostawę energii elektrycznej trakcyjnej dla ŁKA obowiązują tylko do końca roku. Jak informuje rzecznik spółki Joanna Osińska, trwa przetarg na dostawę prądu na kolejny okres. – Planowany termin otwarcia ofert przypada na 22 października br. – mówi Osińska. Proponowane ceny nie są na razie znane. Trendy rynkowe każą jednak spodziewać się drogich ofert.

Jak ŁKA zamierza sobie z tym poradzić? – Spółka planuje zawarcie umowy na dostawę energii trakcyjnej na nowy okres, wykraczający poza standardowe długości umów, w celu umożliwienia wykonawcy zaproponowania dogodniejszych warunków cenowych – odpowiada rzecznik przewoźnika. W projekcie umowy zawarto też specjalne klauzule waloryzacyjne, dające możliwość dostosowania realizacji kontraktu do zmieniającej się sytuacji na rynku oraz przepisów. – Klauzule waloryzacyjne dopuszczają zarówno zmniejszenie wartości stawek dostawy energii, jak i ich ewentualne podniesienie, co skutkuje tym, że wykonawca nie musi zabezpieczać ryzyka związanego ze wzrostem kosztów już na etapie składania oferty – dodaje Osińska.

Jak informowaliśmy niedawno, ŁKA zamierza w niedalekiej przyszłości wybudować niewielką farmę fotowoltaiczną na terenie swojego zaplecza technicznego przy stacji Łódź Widzew. – W pierwszym etapie przewidywana jest budowa małej instalacji o mocy na poziomie 0,25MWp [megawatopika, czyli megawata mocy szczytowej – przyp. RC] na terenach zielonych zaplecza – zapowiada nasza rozmówczyni. Dostarczony przez panele prąd będzie przeznaczony na potrzeby nietrakcyjne, przede wszystkim – do zasilania hali utrzymaniowo-naprawczej taboru, a także oświetlenia zewnętrznego i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

W przyszłości możliwe jest jednak produkowanie w ten sposób energii także do zasilania pojazdów. Będzie to jednak wymagało rozbudowy instalacji fotowoltaicznej o kolejne panele. ŁKA rozważa realizację dwóch kolejnych etapów: drugi z nich ma polegać na wybudowaniu paneli o mocy na poziomie 0,12MWp, a trzeci – na poziomie 0,4MWp. – Spowoduje to wzrost produkcji energii, której nadwyżka – po zaspokojeniu potrzeb zaplecza – będzie uwzględniona w rozliczaniu energii trakcyjnej zasilającej pociągi ŁKA – podsumowuje rzecznik.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5