Partnerzy serwisu:
Pasażer

Kujawsko-pomorskie nadal z pociągami do Kalisk Kuj. zamiast do Kutna

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Kujawsko-pomorskie nadal z pociągami do Kalisk Kuj. zamiast do Kutna
fot. Artur ŁukasiakPociąg Polregio we Włocławku
W przyszłorocznym rozkładzie jazdy pozostaną połączenia z kierunku Włocławka, które dotrą tyko do Kalisk Kujawskich. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przedstawił zarys oferty na linii nr 18 biegnącej do Kutna. Wciąż nie znamy jednak szczegółów takich jak godziny odjazdów. Konstrukcja grafiku połączeń ma zakończyć się w ciągu miesiąca.

Organizacja połączeń na styku województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego okazuje się dość problematyczna. Każdy z samorządów zamawia obecnie kursy samodzielnie u różnych operatorów (ŁKA i Polregio). Władze regionów wskazują przy tym na konieczność zaangażowania się sąsiada w utrzymanie oferty na odpowiednim poziomie. Ostatnio łódzki urząd marszałkowski wskazał, że to województwo kujawsko-pomorskie powinno zapewnić możliwość dojazdu z Kutna do Włocławka w godzinach porannych, który nie jest obecnie możliwy.

Jedna para pociągów będzie kończyć bieg przed ważnym węzłem

Łódzkie przekonuje, że aby rozkład jazdy był w tym zakresie optymalny, wystarczy wydłużyć relację istniejącego pociągu z Kalisk Kujawskich do Torunia tak, by zaczynał on bieg w ważnym węźle Kutno, a nie na małej stacji w niewielkiej miejscowości. Kujawsko-pomorskie utrzymuje bowiem połączenia nie tylko w relacji międzywojewódzkiej, ale i do Kalisk – ostatniej stacji na terenie regionu. W pewnym zakresie zmieni się t wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, a więc w połowie grudnia tego roku.

Trwa przetarg mający wyłonić nowego operatora połączeń regionalnych województwa kujawsko-pomorskiego, który przejmie ich realizację od Polregio. Samorząd zapowiedział, że zwycięski przewoźnik obsłuży co najmniej osiem i co najwyżej dziewięć kursów w obu kierunkach łącznie na odcinku Kaliska Kujawskie – Kutno. Oznacza to, że do węzła dotrze dodatkowa para pociągów. Nie dojdzie natomiast do całkowitej rezygnacji z uruchamiania kursów do i z Kalisk Kujawskich i wydłużenia ich wszystkich do pierwszej dużej stacji za granicą województwa. – W dokumentacji przetargowej określono, że pomiędzy Włocławkiem a Kaliskami Kujawskimi pojedzie minimalnie dziesięć, a maksymalnie jedenaście kursów – mówi Wiktor Plesiński, wicedyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Inaczej niż w całej Polsce, kujawsko-pomorskie nie prezentuje jeszcze rozkładu

Pomimo tego, że PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły co do zasady konstrukcję rocznego rozkładu jazdy, UMWKP wciąż nie podaje założeń dotyczących pór dnia, w jakich realizowane będą kursy. – Rozkład jazdy, w tym ewentualne wydłużone relacje, godziny odjazdów i przyjazdów poznamy w ciągu miesiąca – zapowiada nasz rozmówca. Wówczas krajowy zarządca infrastruktury ma przedstawić finalną wersję grafiku połączeń.

Choć do objęcia przez zwycięzcę przetargu obsługi połączeń pozostało już niewiele czasu, zamówienie wciąż pozostaje nierozstrzygnięte. – Nie ma żadnego zagrożenia zawieszenia ruchu – zapewnia nas jednak przedstawiciel UMWKP. Przypomnijmy, że do trzymiesięcznej przerwy w realizacji połączeń z Włocławka do Kutna już raz doszło – na początku 2021 r. samorząd zamiast pociągów uruchomił zastępczą linię autobusowa obsługiwaną przez PKS Bydgoszcz.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5