Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zapowiada utrzymanie nowego kursu Bydgoszcz – Kołobrzeg także poza sezonem letnim. Od grudnia funkcjonować ma również połączenie powrotne. Do tego czasu podróż w kierunku Bydgoszczy będzie można rozpocząć w Koszalinie.
W kwietniu samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zapowiedział uruchomienie nowego połączenia międzyregionalnego z Bydgoszczy do Kołobrzegu trasą przez Piłę. Inauguracyjny kurs ma odbyć się 16 czerwca. Potem będzie on realizowany tylko w dni powszednie. Odjazd ze stacji początkowej zaplanowano na 10:37, a podróż w pełnej relacji potrwa nieco mniej niż cztery godziny.
Na razie kurs tylko w jedną stronę
– Nowy pociąg jest uzupełnieniem kursującego w wakacyjne weekendy połączenia „Rybitwa” – mówi Wiktor Plesiński, dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wspomniany przez niego kurs relacji Toruń – Kołobrzeg ma charakter przyspieszony. Bezpośredni dojazd z Bydgoszczy do popularnego kurortu będzie więc możliwy we wszystkie dni tygodnia: w dni powszednie z postojami na wszystkich stacjach i przystankach, a w dni wolne nieco szybciej, bo pociągiem przyspieszonym.
W odróżnieniu od „Rybitwy” pociąg z Bydgoszczy ma kursować także poza sezonem letnim – bez większych zmian połączenie będzie funkcjonować do końca obowiązywania aktualnego rozkładu rocznego, a więc do połowy grudnia. Istotnym ograniczeniem atrakcyjności oferty będzie do tego czasu brak bezpośredniego pociągu powrotnego w pełnej relacji. – Kurs powstał poprzez wydłużenie istniejącego połączenia z Koszalina do Piły. W ten sposób uzyskaliśmy pociąg w relacjach Koszalin – Bydgoszcz Główna i Bydgoszcz Główna – Kołobrzeg – stwierdza nasz rozmówca.
Istotne udogodnienia od grudnia
– Od 14 grudnia pociąg będzie zaś kursował codziennie w relacji Kołobrzeg – Bydgoszcz Główna – Kołobrzeg – zapowiada przedstawiciel UMWKP. Podkreśla jednocześnie, że wprowadzenie nowego połączenia międzywojewódzkiego oznacza poprawę oferty na trasie Bydgoszcz – Piła przez Wyrzysk-Osiek. Na tym fragmencie linii kolejowej nr 18 liczba realizowanych par kursów zwiększy się o jeden.
Kurs do Kołobrzegu będzie dotowany przez wszystkich marszałków województw, przez których teren przebiega trasa przejazdu. – Połączenie będzie obsługiwane pojazdami EN63A należącymi do województwa zachodniopomorskiego – usłyszeliśmy. To oznaczenie jednostek Impuls produkcji nowosądeckiego Newagu.
Rosnąca popularność pociągu do Szczecina
Przypomnijmy, że weekendowe połączenie Torunia i Bydgoszczy z Kołobrzegiem powstało w letnim sezonie roku 2024. – W zeszłoroczne wakacyjne weekendy „Rybitwa” przewiozła ponad 8 tys. pasażerów – informuje Wiktor Plesiński. Uruchomienie pociągu uzupełniającego ofertę w dni robocze miało być odpowiedzią na pojawiające się w tej sprawie zapytania mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
Pomiędzy województwami kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim od grudnia zeszłego roku kursuje także całoroczny pociąg Regio „Barnim” Bydgoszcz Główna – Szczecin Główny. UMWKP zapewnia, że obserwuje wyraźny trend wzrostowy, jeśli chodzi o frekwencję w tym pociągu. Początkowo korzystało z niego zazwyczaj ok. 60 osób, a w marcu tego roku osiągnięto już poziom ok. 150 podróżnych dziennie (licząc kursy w dwóch kierunkach łącznie). – Liczymy, że wraz z nadchodzącymi cieplejszymi miesiącami zapełnienie jeszcze wzrośnie – stwierdza dyrektor Departamentu Transportu.
Możliwe kolejne nowości
Zapewnia on również, że wszystkie istniejące połączenia międzyregionalne zostały zaplanowane także w kolejnym rozkładzie rocznym, który wejdzie w życie w połowie grudnia. Trwają nadal rozmowy z marszałkami dotyczące możliwości otwarcia nowych kierunków. Na razie nie znamy jednak szczegółów ewentualnych rozszerzeń oferty.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.