Partnerzy serwisu:
Biznes

Koronawirus (i nie tylko) opóźnia dostawy piętrowych zestawów dla Kolei Belgijskich

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
20-07-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Koronawirus (i nie tylko) opóźnia dostawy piętrowych zestawów dla Kolei Belgijskich
Fot. Floris DC, CC BY-SA 4.0, wikipediaPierwszy z gotowych zestawów M7 dla SNCB
Opóźnione dostawy pojazdów kolejowych nie są domeną polskich producentów. Także dużym koncernom zdarzają się poważne wpadki. Koleje Belgijskie na komplet nowych piętrowych zestawów poczekają prawie dwa lata dłużej.

Koleje Belgijskie (SNCB) poinformowały właśnie ustami swojej prezes Sophie Duturdoir, że dostaw dużej partii pojazdów produkowanych wspólnie przez Bombardiera i Alstom nie uda się utrzymać w terminie. Opóźnienia będą znaczne.

Zamówienie na 445 dwupoziomowych wagonów środkowych, silnikowych i sterowniczych do nowych zestawów typu M7 złożono w grudniu 2015 roku. Za cenę 1,3 miliarda euro w przetargu wyłonione zostało konsorcjum Bombardiera i Alstomu, które wspólnie podjęło się przedstawienia koncepcji składów, które mogą jeździć jako elektryczny zespół trakcyjny, a także (bez wagonu silnikowego), jako skład push-pull, ciągnięty przez klasyczną lokomotywę.

Poprzeczkę innowacyjności zawieszono wysoko, zwłaszcza, że pojazdy mają poruszać się z prędkością 200 km/h. Co ciekawe – wagony silnikowe i sterownicze są budowane przez Alstom we Francji, w Valenciennes, a wagony środkowe – w belgijskiej Brugii, przez Bombardiera (są wzorowane na znanej i sprawdzonej konstrukcji Twindexx, którą możemy zobaczyć m.in. w Kolejach Mazowieckich) Zamówienie możliwe jest do realizacji w opcji rozszerzonej – do 917 pojazdów, ale SNCB na razie nie jest zanadto zadowolone z opóźnień przy kontrakcie.

Plan dostaw określony w pierwotnym kontrakcie zakładał rozpoczęcie dostaw do przewoźnika we wrześniu 2018 roku i ich zakończenie w 2021 roku. Ale dopiero w styczniu 2020 kompletny był pierwszy pojazd, który skierowano na testy na linię Bruksela – Liege. SNCB dowiedziało się od producenta, że ten da sobie radę z dostawą jedynie 48 wagonów w 2020 roku, ale będą to głównie wagony bez napędu i sterowania, zdolne jeździć tylko w klasycznych zestawach – lokomotywa + wagony.

Pierwsze pojazdy sterownicze i silnikowe (poza tymi, które w zestawie testowane są już w Belgii) dotrą do przewoźnika w końcu roku 2020 i wiosną 2021. Koniec realizacji zamówienia określony został przez producenta i SNCB na marzec 2023 roku. Obaj kooperanci – Alstom i Bombardier zaznaczają, że opóźnienie dostaw nowych zestawów to efekt koronawirusa. To oczywiście tylko część prawdy, zważywszy na jego wielkość.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5