Partnerzy serwisu:
Pasażer

Kolejowy ruch międzynarodowy z Polski. Które pociągi jeszcze kursują?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-11-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Kolejowy ruch międzynarodowy z Polski. Które pociągi jeszcze kursują?
fot. M. SzymajdaPociąg GW Train na stacji Kralovec
Do odwołania wstrzymany jest pasażerski ruch kolejowy przejeżdżający przez zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Ograniczenie to dotyczy pociągów kursujących między Polską a Białorusią, Rosją i Ukrainą. Ruch wewnątrzunijny jest utrzymywany, chociaż część pociągów jest odwołana lub ograniczono ich kursowanie (skrócone relacje, zmienione terminy itp.).

Urząd Transportu Kolejowego zebrał informacje dotyczące tego, które pociągi międzynarodowe jeszcze z Polski kursują. I tak na przykład, z przewoźników regionalnych, Koleje Śląskie uruchamiają pociągi międzynarodowe do Czech zgodnie z rozkładem jazdy, ale już na przykład Koleje Dolnośląskie do końca bieżącego rozkładu jazdy odwołały kursowanie pociągów na odcinku Szklarska Poręba Górna – Harrachov oraz Międzylesie – Lichkov, wykonywanych w kooperacji z Leo Expressem na trasie Praga – Wrocław – Praga oraz wykonywanych w kooperacji z DB („Pociąg do kultury”) na trasie Berlin – Wrocław – Berlin. Bez zmian kursują pociągi na trasie Sędzisław – Kralovec, Zgorzelec – Goerlitz i Wrocław – Forst (Laustiz).

Polregio do końca bieżącego rozkładu jazdy odwołało lub ograniczyło terminy kursowania części pociągów na trasach: Szczecin – Angermünde – Berlin Gesundbrunnen oraz Szczecin – Löcknitz – Lübeck . Do końca 2020 r. pozostają odwołane połączenia z Białegostoku do Kaunas (Kowna). Bez zmian kursują pociągi międzynarodowe do/z Niemiec na trasie Żagań – Forst (Lausitz), Kostrzyn – Berlin Ostkreuz.

Bez zmian kursują pociągi niemieckiego operatora UBB do/ze stacji Świnoujście Centrum (linia nie ma połączenia z polską siecią kolejową).

PKP Intercity zawiesiło część połączeń

PKP Intercity wciąż nie uruchamia pociągów łączących Polskę z Białorusią, Rosją i Ukrainą, w tym tranzytowych np. Moskwa – Paryż. Ograniczono liczbę i terminy kursowania (np. do 2 dni tygodnia) wielu pociągów kursujących na trasie Warszawa/Gdynia – Berlin. Bez zmian kursują pociągi do/z Austrii, Czech, Słowacji i na Węgry.

Od nowego rozkładu jazdy przestanie funkcjonować połączenie międzynarodowe Żilina – Gdynia. Nie ogłoszono ograniczeń dot. kursowania zaplanowanych w nowym rozkładzie jazdy 2020/2021 pociągów międzynarodowych. Prawdopodobnie stanie się to w ciągu najbliższych dni.

Ograniczenia prawne w ruchu międzynarodowym

Czechy – podróżni z Polski co do zasady nie mogą wjeżdżać na terytorium Czech. Wyjątkiem od tej zasady, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID-19, zostali objęci m.in.: pracownicy transportu międzynarodowego, obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy tranzytem lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych, dzieci poniżej 5. roku życia, dyplomaci akredytowani w Czechach, pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym.

Niemcy – w przypadku przyjazdu do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka (do którego zaliczono Polskę) obowiązują przepisy dotyczące odbycia 10-dniowej kwarantanny oraz dokonania elektronicznego zgłoszenia podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de. Elektroniczna rejestracja podróżnych nie dotyczy osób, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, podróżują w ramach ruchu przygranicznego do 24 godz. oraz osób przewożących zawodowo ludzi, towary lub dobra.

Słowacja – od dnia 16 listopada 2020 roku obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19 lub muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie. Obywatele UE mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju UE w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych.

Węgry – cudzoziemcy nie mogą wjechać na Węgry w celach prywatnych. Bez ograniczeń może wjechać na terytorium Węgier osoba pełniąca funkcję kierowniczą lub pracownik firmy – podmiotu powiązanego. Służbowy cel podróży należy udowodnić.

Lubuskie: odwołanie przejazdu turystycznego do Görlitz

O zawieszeniu poszczególnych regularnych połączeń zagranicznych informowaliśmy na naszym portalu. Dziś Polregio poinformowało o odwołaniu jeszcze jednego pociągu. Tym razem chodzi o przejazd turystyczny do Görlitz 12 grudnia w ramach akcji "Poczuj przygodę odkrywając Lubuskie pociągami Polregio". Został odwołany w związku z nasileniem się pandemii koronawirusa i wprowadzonymi z tego tytułu ograniczeniami w zakresie przemieszczania się oraz zaleceniami ograniczenia przebywania w przestrzeni publicznej. – Przejazd do Görlitz był ostatnim zaplanowanym przejazdem turystycznym w sezonie 2020. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Państwem już w przyszłym 2021 roku w nowym sezonie akcji – napisał przewoźnik.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5