Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Koleje Wielkopolskie zelektryfikują swoją poznańską bazę

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
25-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
25-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Koleje Wielkopolskie zelektryfikują swoją poznańską bazę
fot. Jakub RöslerPesa Elf 2 w bazie Kolei Wielkopolskich w Zbąszynku
Już wkrótce Koleje Wielkopolskie zmodernizują bazę dla serwisowania elektrycznego taboru. Przewoźnik zelektryfikuje wspólnie z PKP PLK PUT Poznań, dzięki czemu będzie można tam utrzymywać oraz odstawiać już nie tylko pojazdy trakcji spalinowej, ale również elektryczne zespoły trakcyjne. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec tego roku.

Koleje Wielkopolskie rozwijają funkcjonalność poznańskiego zaplecza utrzymaniowego zlokalizowanego przy ulicy Kolejowej, w części dawnej parowozowni, dzierżawionej przez KW od PKP S.A. Obiekt jest obecnie jedną z kilku baz przewoźnika służących do realizacji codziennego serwisu pojazdów trakcji spalinowej. To jednak wkrótce się zmieni.

Wiele korzyści

– Chcemy zelektryfikować tory na terenie poznańskiej bazy, a powodów tego działania jest wiele np. przeglądy elektrycznych zespołów trakcyjnych, które realizujemy obecnie tylko w Zbąszynku – mamy jednak grupę ezt dedykowanych do obsługi szeroko rozumianej Aglomeracji Poznańskiej, pojazdy krążą wokół stolicy Wielkopolski, więc aby wyeliminować kursowanie pojazdów do Zbąszynka, zapewnimy ich serwisowanie w Poznaniu.
Poznańska stacja ma ograniczoną przepustowość i zmniejszoną możliwość odstawiania pojazdów, a są okresy w dobie, gdy na torach stacyjnych czeka na podjęcie służby od 15 do 18 naszych jednostek. Odstawienie tychże pojazdów na bocznicy uwolni przestrzeń torów stacji Poznań Główny – mówi nam Marek Nitkowski, prezes Kolei Wielkopolskich.

Nitkowski przypomina też, że możliwość odstawiania pociągów elektrycznych na teren PUT ma chronić składy przewoźnika przed grafficiarzami. Do tej pory elektryczne jednostki użytkowane przez spółkę były odstawiane na nieogrodzonym terenie na południe od peronów stacji Poznań Główny, co prowadziło do licznych dewastacji – Corocznie notowaliśmy wiele tego rodzaju incydentów – dodaje prezes KW.

– Widzimy więc, że elektryfikacja wspomnianych torów jest kluczowa dla naszej działalności, ale i dla zarządcy infrastruktury. Dlatego ten projekt realizujemy wspólnie z Zakładem Linii Kolejowych PKP PLK w Poznaniu – podkreśla Marek Nitkowski.

Prezes spółki wyjaśnia, że inwestycja, która ma zostać zakończona do końca bieżącego roku, obejmie elektryfikację torów dojazdowych i część torów bocznicy – Już w ubiegłych miesiącach przygotowaliśmy się do tego działania (elektryfikacji torów stacyjnych – przyp. red.), chociażby poprzez głęboki remont infrastruktury torowej. Dzięki temu obecnie nasze jednostki są w stanie zaparkować praktycznie przy ulicy Hetmańskiej. Chcemy w jeszcze lepszym stopniu zoptymalizować wykorzystanie naszego taboru i sprawić, że będzie on jeszcze częściej dostępny do jazdy z pasażerami – dodaje prezes KW.

Wągrowiec z nową i ważną rolą

Prezes samorządowej spółki dodaje również, że w ciągu ostatniego roku znacznie zmieniła się rola, jaką pełni PUT Poznań, na co wpływ miało otwarcie nowej bazy KW w Wągrowcu.
– W ostatnim czasie poznańska baza znacznie zmieniła swoją funkcję i w zasadzie nie wykonuje się tu już przeglądów P1 oraz P2, których realizacja została przeniesiona do Wągrowca. W Poznaniu pozostał nam zespół inżynierów i techników, wykonujących przeglądy P3 i wyższe poziomy utrzymania pojazdów trakcji spalinowej. Tutaj wykonujemy także czynności naprawcze po kolizjach czy różnego rodzaju awariach – tłumaczy prezes Nitkowski.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Pociąg Zwycięstwa – setki godzin lekcyjnych na wielkopolskich torach

Pasażer

Pociąg Zwycięstwa – setki godzin lekcyjnych na wielkopolskich torach

inf. pras. Koleje Wielkopolskie 15 lutego 2024

Pociąg Zwycięstwa na wielkopolskich torach

Pasażer

Koleje Wielkopolskie: Pasażerów znów przybyło

Pasażer

Koleje Wielkopolskie: Pasażerów znów przybyło

Roman Czubiński 23 stycznia 2024

Koleje Wielkopolskie mają powstańczego Elfa

Tabor i technika

Koleje Wielkopolskie mają powstańczego Elfa

Koleje Wielkopolskie 18 grudnia 2023

Koleje Wielkopolskie szukają przewoźnika z parowozem

Biznes

Zobacz również:

Pociąg Zwycięstwa – setki godzin lekcyjnych na wielkopolskich torach

Pasażer

Pociąg Zwycięstwa – setki godzin lekcyjnych na wielkopolskich torach

inf. pras. Koleje Wielkopolskie 15 lutego 2024

Pociąg Zwycięstwa na wielkopolskich torach

Pasażer

Koleje Wielkopolskie: Pasażerów znów przybyło

Pasażer

Koleje Wielkopolskie: Pasażerów znów przybyło

Roman Czubiński 23 stycznia 2024

Koleje Wielkopolskie mają powstańczego Elfa

Tabor i technika

Koleje Wielkopolskie mają powstańczego Elfa

Koleje Wielkopolskie 18 grudnia 2023

Koleje Wielkopolskie szukają przewoźnika z parowozem

Biznes

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5