NUMER 12/2022
NUMER 12/2022
Temat numeru:
Polska-Ukraina
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Kolej na Pomorzu na nowych torach

| inf. prasowa 17.01.2018 3,7k

Kolej na Pomorzu na nowych torach
zdjęcie ilustracyjneFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego pasażerowie szybciej dojadą z Trójmiasta do Lęborka, Słupska, Kościerzyny i Bydgoszczy. Porty w Gdyni i Gdańsku będą mogły odprawiać więcej ładunków z pociągów towarowych. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnią podróżnym coraz bardziej komfortowe stacje i przystanki.
W ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe planują objąć pracami 9000 km torów, a 8,5 tys. km torów zostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Ośrodki o znaczeniu wojewódzkim zostaną połączone liniami o średniej prędkości 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągiem, a podróżni na kilkudziesięciu nowo wybudowanych i zmodernizowanych przystankach będą mieli zapewniony lepszy, komfortowy dostęp do kolei. Na torach będzie jeszcze bezpieczniej.

Podczas prowadzenia inwestycji pociągi pasażerskie będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Możliwy będzie również transport towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnią przepustowość linii, tzn. możliwość przejazdu pociągów obok prowadzonych robót lub innymi, wcześniej przygotowanymi trasami. Realizację KPK zapewniają środki z programów UE i budżetu państwa.

– Realizacja Krajowego Programu Kolejowego zapewni lepsze podróże między miastami i regionami Polski. Skrócą się czasy przejazdów, a nowe możliwości kolei zapewnią równomierny rozwój wszystkich województw. Po prostu łączymy Polskę – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W Krajowym Programie Kolejowym zapisano blisko 6 miliardów złotych na jedenaście projektów na Pomorzu. Najbardziej odczuwalnym dla pasażerów efektem inwestycji będzie skrócenie czasu podróży. Pociągi z Trójmiasta szybciej dotrą m.in. do Słupska, Kościerzyny, Bydgoszczy. Krótszy będzie przejazd między Gardeją a Malborkiem oraz Szczecinkiem i Słupskiem.

Podróże, dzięki nowym peronom, wymienionym torom oraz nowoczesnym urządzeniom sterowania ruchem będą wygodniejsze, sprawniejsze i bardziej niezawodne. Kursować będzie więcej pociągów. Windy i pochylnie ułatwią dostęp do stacji osobom mającym problem z poruszaniem się bądź podróżującym z większym bagażem. Znacząco poprawi się bezpieczeństwo pasażerów kolei, kierowców i pieszych za sprawą nowych przejść podziemnych, wiaduktów oraz nowoczesnych zabezpieczeń na przejazdach kolejowo-drogowych.

Trwa kompleksowa modernizacja stacji Gdańsk Główny. Inwestycja PLK za 62 mln zł zapewni podróżnym lepszy dostęp do pociągów i wygodniejsze podróże z Pomorza. Zmieniają się perony, zdemontowana jest wiata, tory i sieć trakcyjna. Przebudowany będzie tunel łączący perony i dworzec autobusowy z miastem.

Lepsza podróż z Trójmiasta do Lęborka, Słupska, Łeby i Ustki

Przebudowa ponad stukilometrowej linii z Gdyni Chyloni przez Wejherowo do Lęborka i Słupska jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć i ma bardzo duże znaczenie dla kolei w regionie. Między Gdynią a Wejherowem będzie dodatkowa para torów. Dzięki temu ruch pociągów SKM i podmiejskich będzie mógł się odbywać niezależnie od pociągów dalekobieżnych. To niezwykle ważne, gdyż kolej od Gdańska, przez Sopot, Gdynię do Wejherowa stanowi kręgosłup komunikacyjny aglomeracji. Dzięki realizacji projektu poprawi się oferta podróży – pociągi będą mogły jeździć częściej i w równych odstępach czasu.

Przewidziano też dobudowę drugiego toru do Lęborka i przedłużenie do Słupska. Czas przejazdu między Gdynią Główną a Słupskiem skróci się do poniżej godziny.
PKP Polskie Linie Kolejowe SA odnowią także linie Lębork – Łeba oraz Ustka – Słupsk – Miastko (granica województwa). Obie staną się alternatywą dla samochodu. Na 33-kilometrowej linii do Łeby pociąg pojedzie prawie dwukrotnie szybciej, nawet 120 km/h. Czas przejazdu z ok. 40 min skróci się o 10 min. Na blisko 90 km linii Miastko – Słupsk – Ustka również skróci się czas przejazdu, np. między Szczecinkiem a Słupskiem o ok. 12 minut, do ok. 1 godz. 37 min. Dodatkowe mijanki przygotowane na linii pozwolą na przejazd większej liczby pociągów.

Po torach do portów

Kolej odgrywa dużą rolę w obsłudze portów w Gdyni i Gdańsku. Projekty KPK poprawią dostęp do nabrzeży. Linie kolejowe zostaną zmodernizowane i zelektryfikowane oraz przystosowane do obsługi dłuższych pociągów, które będą mogły kursować z większą prędkością. Nowy dwutorowy most na Martwej Wiśle już zwiększył możliwości gdańskiego portu. Po zakończeniu kolejnych inwestycji porty będą mogły odprawiać jeszcze większą liczbę pociągów, a to sprzyja rozwojowi gospodarczemu regionu i kraju.

Szybciej między Bydgoszczą a Trójmiastem

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują modernizację linii Bydgoszcz – Trójmiasto. Jest ona niezwykle ważna dla obsługi ruchu towarowego do portu w Gdyni. Dzięki niej pociągi będą mogły omijać linię prowadzącą przez Gdańsk, Sopot i Gdynię, na której już jest bardzo duży ruch. Plany zakładają elektryfikację linii i dobudowę drugiego toru, co najmniej na odcinku między Gdynią Osową a Kościerzyną. Po zakończeniu prac prędkość wzrośnie do 140 km/h dla pociągów pasażerskich oraz 80-100 km/h dla towarowych. Czas przejazdu z Gdyni Głównej do Kościerzyny skróci się do ok. godziny.

– Pomorze to jedno z prężniej rozwijających się województw. Także dzięki inwestycjom kolejowym region zyskuje na znaczeniu. Cieszę się, że kolej wraca także do mniejszych ośrodków. To otworzy Pomorze dla mieszkańców i przyciągnie turystów – mówi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Dobre podróże w regionie nie tylko z Malborka do Kwidzyna

Trwają prace na linii łączącej Inowrocław, Bydgoszcz i Tczew. Trasa ma istotne znaczenie dla ruchu towarowego i udrożnienia tras wyjazdowych z Górnego Śląska. Po modernizacji skróci się czas przejazdu między Bydgoszczą a Gdańskiem. PKP Polskie Linie Kolejowe SA wyremontują też 57 km linię z Malborka przez Kwidzyn do miejscowości Gardeja. Wzrośnie prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h. Czas przejazdu pomiędzy Grudziądzem a Malborkiem skróci się do około 1 h i 15 min.

Nowa jakość kolei

Inwestycje z KPK sprawią, że pasażerowie szybciej dojadą do celu. Będzie więcej połączeń. Kolej, w rozległej aglomeracji trójmiejskiej, stanie się realną alternatywą dla aut często stojących w korkach. Pierwsze inwestycje przynoszą już efekty i przyciągają podróżnych. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury pozwala na zwiększenie potencjału portów w Gdańsku i Gdyni. Lepsze tory, po których mogą jeździć pociągi z większą liczbą wagonów, oznaczają mniej ciężarówek na drogach. Towary docierają do klientów szybciej i sprawniej. To korzyść dla polskich firm.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej na temat:

PKP PLK (6937)
(765)

Więcej z regionu:

Pomorze (78)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Tabor i technika
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej na temat:

PKP PLK (6937)
(765)

Wiecej z regionu:

Pomorze (78)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 12/2022
NUMER 12/2022
Tematem grudniowego numeru są polsko-ukraińskie relacje kolejowe. Analizujemy to, co dzieje się obecnie na granicy, a także perspektywy rozwoju transportu kolejowego dla dwóch krajów. Gratką numeru jest rozmowa z byłym prezesem Kolei Ukraińskich - Wojciechem Balczunem. Sporo miejsca w numerze poświęcamy trudnej sytuacji na rynku wykonawców, wobec ciągłego braku unijnych środków na modernizację infrastrukturę i taboru.

Wiele miejsca poświęcamy efektom debat na kolejnym listopadowym Kongresie Kolejowym. Rozmawiamy też z prezydentem Poznania o przyszłości transportu w tym mieście. Niezwykle ciekawy jest tekst Michała Szymajdy, który opisał eksperyment jaki miał miejsce na jednej z polskich uczelni, gdzie studenci próbowali kupować bilety kolejowe na rozmaite relacje z Polski za granicę. Jak im poszło?

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5